Reklama

Niedziela Łódzka

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

Na zakończenie czterodniowych obrad z uczestnikami światowego zjazdu „Proboszczowie dla Synodu” spotkał się Ojciec Święty Franciszek. - Spotkanie przebiegło w bardzo dobrej, luźnej, przyjaznej atmosferze – tłumaczy ks. kan. Wiesław Kamiński. - Papież żartował, a proboszczowie z Ameryki Południowej dwa razy podali Mu yerba mate. Spotkanie dotyczyło bardzo ważnych spraw Kościoła. Ojcu Świętemu zadawano pytania dotyczące synodalności –czym ona jest? Papież odpowiadał, że jest ona szansą ewangelizacji i budowania wspólnoty Kościoła na poziomie diecezji i parafii – nie tylko w przyszłości, ale również i dzisiaj. Synodalność to bliskość – pasterzy i wiernych, którzy mieszają w jednym domu, idą wspólną drogą i wychodzą do misji – podkreślił proboszcz łódzkiej parafii św. apostołów Piotra i Pawła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Na zakończenie spotkania Ojciec Święty prosił, byśmy byli tymi, którzy w naszych diecezjach pomagają innym wchodzić na drogę synodalności. Zachęcał, byśmy umieli się bardziej słuchać i w tym rozeznawaniu szukali dobrych dróg odnowy naszych parafii – wspólnot – tak, by one wzrastały ku Panu Bogu – mówił ks. Bogusław Jargan – proboszcz z Rogowa.

Po zakończeniu spotkania, które odbyło się w jednej z watykańskich auli, duchowni z Łodzi podeszli do Ojca Świętego Franciszka – i jak sami zapewnili – przekazali Mu pozdrowienia od całej Archidiecezji Łódzkiej. Każdy z duchownych wyjeżdżając z Wiecznego Miasta otrzymał od Ojca Świętego przesłanie – list do proboszczów świata. - Byliśmy świadkami jak Papież podpisał list skierowany do wszystkich proboszczów świata. Otrzymaliśmy włoską wersję tego listu, ale wiemy, że jest on już dostępny w wersji polskiej. Chcemy zapoznać się z tym dokumentem, aby przyjąć wskazówki Ojca Świętego dla duszpasterstwa parafialnego. Na pewno ten list jest również skierowany dla wszystkich księży oraz wiernych – bo przecież wszystkim nam chodzi o wspólny dom, o wspólne dobro, o poznanie Chrystusa i życie Ewangelią na co dzień – tłumaczy ks. Kamiński.

Reklama

Podsumowując – pierwsze w historii światowe spotkanie proboszczów – duchowni z Łodzi zauważyli , że - Całe to spotkanie było czymś niezwykłym - sama możliwość rozmowy z tak wieloma księżmi pochodzącymi z różnych krajów. Każdy z nich reprezentując swój własny kraj mówił o tym, jak przezywa swoje duszpasterstwo, jakie widzi w nim radości i smutki. Niezwykłym było również zakończenie tego spotkania, spotkanie z Papieżem, który zachęcał, byśmy z parafii potrafili czynić dom, w którym każdy znajdzie swoje miejsce, gdzie może czuć się chciany, kochany – o czym zawsze jako proboszczowie musimy pamiętać. – podkreśla ks. Jargan. - Te cztery dni to był czas intensywnej pracy, ale wracamy do Polski bardzo szczęśliwi i Bogu niech będą dzięki za to, że mogliśmy tam być, że mogliśmy usłyszeć o doświadczeniach, które zdobyli księża na całym świecie, i że mogliśmy podzielić się również naszymi doświadczeniami Kościoła – dodaje ks. Kamiński.

Czterodniowe spotkanie proboszczów odbywało się w podrzymskim Sacrofano, a jego organizatorem były rzymskie dykasterie na czele z Sekretariatem Synodu o Synodalności.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Józef dał się poprowadzić Bogu! – Kościół Stacyjny Zesłania Ducha Świętego #28

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Przypadki św. Feliksa

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich;
ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje
zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania
nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich; ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli