Reklama

Wiadomości

Spotkanie w auli „Niedzieli”

Co wciąga twoje dziecko?

je@n / Foter / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Co wciąga Twoje dziecko?”, zorganizowane w auli naszej redakcji w Częstochowie, odbyło się pod tytułem „Seksualizacja dzieci i młodzieży – efekt Lolity, gender i inne zagrożenia”. Spotkanie, które odbyło się 3 marca, prowadziła, tak jak poprzednie, mgr Małgorzata Więczkowska, pedagog i medioznawca. Warsztaty transmitowane za pośrednictwem naszej telewizji internetowej przez stronę: www.niedziela.pl są dostępne także po ich zakończeniu.

– Seksualizacja dzieci i młodzieży to dziś bardzo aktualne zagrożenie – mówiła Małgorzata Więczkowska. – Z roku na rok coraz bardziej widać, jak usiłuje się odzierać dzieci z niewinności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Również w tym przypadku stosuje się metodę małych kroków, stopniowego wprowadzania do masowego przekazu mechanizmów inicjacji seksualnej i coraz bardziej instrumentalnego traktowania ciała ludzkiego. Jednym ze środków jest kreowanie mody, zgodnie z którą dziewczynki powinny wyglądać jak dorosłe kobiety i swoim seksownym wizerunkiem ciągle „atakować” mężczyzn. Dziewczęta i młode kobiety nie dostrzegają problemu, biernie poddają się modzie na „szczupłość”, seksowny makijaż i strój. Standardy w tej dziedzinie narzucają media i rówieśnicy, ale, niestety, także rodzice, nauczyciele i wychowawcy, którzy często nie widzą w tej modzie zagrożenia.

Tymczasem tego rodzaju „zabawa” może zrodzić poważne konsekwencje: kłopoty z nauką i logicznym myśleniem, depresję i zaniżoną samoocenę, zatarcie poczucia wstydu i brak akceptacji swojego ciała, a także zaburzenia w rozwoju zdrowej seksualności. – Warto, aby rodzice i nauczyciele dążyli do ustalenia zasad dotyczących stroju uczniów, tak jak to ma miejsce w elitarnych szkołach, gdzie obowiązują mundurki – podkreśliła Małgorzata Więczkowska.

Zjawisko seksualizacji jest obecne także w przekazie medialnym: w filmach, reklamach, teledyskach, a nawet w kreskówkach dla dzieci. Postaci są skąpo ubrane, wyglądają bardziej „seksownie” niż dawne bohaterki kreskówek. Treści seksualne są obecne również w grach komputerowych – czasem jest to przekaz oparty na dwuznaczności sytuacji, czasem jest on bardzo drastyczny, zwłaszcza gdy łączy przemoc i seks.

Reklama

Dzieci, poddane takiemu przekazowi z wielu stron, rozbudzają się seksualnie, zaczynają robić doświadczenia. W konsekwencji już na starcie w dorosłe życie mają ogromy bagaż seksualnych doświadczeń. – Coraz liczniejsze są też przypadki uzależnienia młodych ludzi od seksu – podkreśliła prelegentka. Seksualizacja dzieci i młodzieży ma ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądała ich przyszłość, ich życie małżeńskie i rodzinne. Dlatego rodzice powinni tego typu zjawiska zauważać i się im przeciwstawiać. Warto sięgnąć po obszerny raport analizujący całość problemu seksualizacji dzieci i młodzieży pt. „Odebrana niewinność”, który na swojej stronie internetowej publikuje Stowarzyszenie Twoja Sprawa.

Niestety, są na świecie gremia, które nie widzą niczego złego w seksualizacji dzieci i młodzieży, a wręcz ją zalecają. Program pt. „Standardy edukacji seksualnej w Europie”, opracowany przez Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia, jest porażający. Wywołał falę protestów, ponieważ, w ocenie wielu osób, jest to jawne promowanie wśród dzieci i młodzieży masturbacji, aborcji i homoseksualizmu. Jak określiła Małgorzata Więczkowska: – Są to standardy deprawacji, a nie edukacji.

Szokujący przykład z naszego podwórka to program „Równościowe przedszkole”, wprowadzony w ubiegłym roku w 86 placówkach w Polsce.

– My, katolicy, powinniśmy stworzyć lobby, które będzie broniło dzieci przed seksualizacją. Są przykłady konkretnych działań w tej dziedzinie. Stowarzyszenie Twoja Sprawa doprowadziło do usunięcia wielu tego typu przekazów, m.in. reklam i billboardów, z przestrzeni publicznej. Pozytywnym przykładem są działania rodziców z Józefowa, którzy poprzez konsekwentnie wyrażany sprzeciw oczyścili witryny kiosków i sklepów w swoim mieście z treści pornograficznych.

Jak przypomniała Małgorzata Więczkowska, jest coraz więcej publikacji i książek dostarczających fachowej wiedzy na temat zagrożeń, które niesie przestrzeń medialna. W tej samej przestrzeni rodzice i wychowawcy mogą jednak znaleźć wartościowe inicjatywy i materiały. Aby bliżej zaznajomić się z tymi problemami, warto m.in. zapoznać się ze stronami internetowymi: www.stop-seskualizacji.pl oraz www.edukacjamedialna.pl.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-10 15:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z dr Wandą Półtawską

Archiwum rodzinne

Więcej ...

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48
ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...