Reklama

Kościół

W stolicy polskiej kolędy

Agnieszka Raczyńska/Niedziela

„Jakże piękne i wzruszające są kolędy, które tradycja wszystkich narodów oplotła wokół Bożego Narodzenia. Ileż w nich głębokich myśli, a nade wszystko jak wiele czułej radości skierowanej do Bożego Dzieciątka, które w świętą noc przyszło na świat” – zachwycił się Jan Paweł II. Znakomitymi ambasadorami słów Ojca Świętego są uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 13 stycznia br. uroczysty koncert galowy rozpoczęły piękne tony Orkiestry Kameralnej Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także śpiew zdobywców Grand Prix ubiegłorocznej edycji festiwalu. Jubileuszowy koncert zgromadził kilka tysięcy wielbicieli i przyjaciół festiwalu, którzy uczestniczyli w nim na miejscu – w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce oraz za pośrednictwem internetowej transmisji na żywo.

Srebrny Festiwal

Srebrną edycję festiwalu honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Reżyserii koncertu galowego już po raz siódmy podjął się Dariusz Wiktorowicz, który zaprezentował najciekawszych wykonawców, a także uczcił jubileusz 25-lecia festiwalu przez powrót do historii – historii wierszem czytanej przez lektora Cezarego Pazurę, popartej archiwalnymi filmami i fotografiami. Podróż w czasie, raz humorystyczna, a raz nostalgiczna, dostarczyła publiczności wielu wzruszeń. Tegoroczna gala była niezwykłą ucztą dla ducha, która na długo zostanie w sercach i pamięci uczestników. W festiwalu tradycyjnie udział wzięli soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone. Oceniało ich jury w składzie: prof. dr hab. Benedykt Odya (przewodniczący, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), prof. dr hab. Teresa Krasowska (Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i adiunkt Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach). Grand Prix 25. MFKiP wyśpiewał Chór Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Nagrodę w wysokości 10 tys. zł ufundował prezydent miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolędowy Będzin

– Wykonawcy, którzy przyjechali do Będzina na finał festiwalu, stanowią niespełna 10 proc. wszystkich, którzy zgłosili się do grudniowych eliminacji, prowadzonych w 38 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi. W tegorocznej edycji wystartowało aż 1625 jednostek wykonawczych. Od 10 do 12 stycznia jury finału konkursu, złożone z wybitnych ekspertów branży muzycznej, przesłuchało prawie 130 solistów, chórów i zespołów, którzy wykonali ponad 300 kolęd. Łącznie komisja postanowiła nagrodzić ponad 50 wykonawców – poinformował rzecznik festiwalu Jarosław Ciszek.

Zasłużony Kulturze!

Inicjatorem i dyrektorem międzynarodowego kolędowego przedsięwzięcia jest ks. Piotr Pilśniak, który ćwierć wieku temu jako wikariusz parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie wraz z grupą młodzieży zapragnął z okazji świąt Bożego Narodzenia zorganizować koncert kolęd. Od początku zamysł był taki, aby nadać mu charakter konkursowy. Młodzi ludzie pod przewodnictwem ks. Piotra szybko zaczęli działać, stworzyli regulamin i pierwsza edycja festiwalu stała się faktem. Będziński festiwal miał się ograniczać do terenu Zagłębia Dąbrowskiego i okolic. Nikt nie przypuszczał, że tak bardzo się rozrośnie, że znany będzie nie tylko w naszym kraju, ale też poza jego granicami, że tysiące wykonawców zaczną do Będzina przyciągać kolędy, a miasto zostanie okrzyknięte stolicą polskiej kolędy. 25. jubileuszowa edycja MFKiP w Będzinie była dobrą okazją do uhonorowania pomysłodawcy i dyrektora festiwalu – ks. Piotra Pilśniaka Medalem Zasłużony Kulturze – „Gloria Artis”, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. – Każda festiwalowa edycja to ogrom pracy, ale i ogromny zastrzyk pozytywnej energii, a przede wszystkim wiary, że to, co robimy, ma sens! Festiwal od początku miał na celu przedłużenie radości tych najpiękniejszych polskich świąt i przez ćwierć wieku spełnia to niezwykłe zadanie – podkreślił ks. Pilśniak.

Podziel się:

Oceń:

2019-01-23 11:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sukces Chóru Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu

Chór Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu zajął II miejsce w 25. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie w kategorii chórów dziecięcych.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Hiszpania: TK potwierdził kary dla osób modlących się pod klinikami aborcyjnymi

2024-05-08 20:12

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca od 2022 r. ustawa, która zabrania odwodzenia kobiet zamierzających dokonać aborcji od tego zamiaru jest zgodna z ustawą zasadniczą tego kraju. Sędziowie TK utrzymali tym samym kary dla osób, które m.in. modlą się pod klinikami aborcyjnymi za kobiety, które zamierzają przerwać ciążę. Ustawa uznawana przez wielu komentatorów i polityków za sprzeczną z zasadą swobody wypowiedzi oraz ograniczającą prawo do zgromadzeń została przyjęta przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, w lutym 2022 r. Zgodnie z nią za próbę wpływania na kobietę planującą aborcję, aby donosiła ciążę przewidziane zostały kary od 3 do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku