Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce wiele im zawdzięczają

Niedziela kielecka 19/2022, str. I

Uczniowie SP nr 8 kultywują pamięć o 2. PALL

K.D.

Uczniowie SP nr 8 kultywują pamięć o 2. PALL

Historia 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach, którego 100-lecie obchodzono w WDK 21 kwietnia, stanowi piękną kartę historii miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jego zasługi dla Kielc i Ojczyzny przypomniało Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 2. PALL, młodzież szkolna oraz historycy.

W świetle najnowszych ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej przybycie do Kielc 2. PALL nastąpiło nie jak sądzono dotychczas w 1921 r., a w kwietniu 1922 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Obecność 2. PALL była dla mieszkańców ważna, podnosiła rangę Kielc, żołnierze dawali mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Angażowali się w życie społeczne miasta, za co 2. Pułk otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Kielce. W okresie kryzysu gospodarczego żołnierze organizowali pomoc dla bezrobotnych. Dysponowali ciężarowym samochodem, przewozili potrzebującym m.in. węgiel. Pod koniec sierpnia 1939 r., po mobilizacji, wyjechali już do Pabianic, a po rozpoczęciu wojny walczyli m.in. w obronie twierdzy Modlin, ale także w obronie ziemi świętokrzyskiej – mówiła Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika Kieleckiej Delegatury IPN.

– Pułk służył pod dowództwem Jana Macieja Bolda. Miejscem jego stacjonowania były pierwotnie koszary w Dyminach, a potem koszary Fijałkowskiego przy ul. Wrzosowej, gdzie przy tablicy pamiątkowej zapalono znicz pamięci.

Kultywują pamięć

Uroczystości odbyły się przy współudziale dzieci artylerzystów, którzy kultywują tradycję 2. PALL. Aktor Lech Sulimierski, syn rezerwisty, oddał dzieje 2. PALL w poetyckim słowie. A Danuta Żbikowska – prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków cieszyła się licznej obecności uczniów SP nr 8, SP nr 9, Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Elektrycznych, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i Zakładu Doskonalenia Zawodowego, którzy przypomnieli dzieje 2. PALL. Dzieci i młodzież zaprezentowały się w okolicznościowym programie artystycznym.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, instytucji naukowych i kulturalnych. Bp Marian Florczyk zaznaczył, że „w dzisiejszych czasach ważne jest poczucie przynależności do miasta, ziemi, regionu. Ono przynagla nas byśmy wydobywali postaci bohaterów i ważne wydarzenia z historii naszej świętokrzyskiej ziemi”.

Reklama

Byli bohaterami i patriotami

Senator Krzysztof Słoń podkreślał, że nie byłoby takich Kielc, jakie znamy, bez historii 2. PALL. Wymieniał, jak wiele miasto zawdzięcza tej żołnierskiej elicie. Wicewojewoda Rafał Nowak zaznaczył, że dzięki takim osobom jak Danuta Żbikowska, pamięć o PALL mogła przetrwać, ponieważ w szkołach w minionych czasach Peerelu o nim nie mówiono. – Cieszę się że dziś młodzi ludzie od samego początku mogą poznawać prawdziwą historię. Wiemy, ile zawdzięczamy tym żołnierzom – dbali o rozwój Kielc, bronili kraju w 1920 i 1939 r., a wielu z nich oddało swoje życie w Katyńskim Lesie – mówił.

Żołnierze 2. PALL byli bohaterami i patriotami. 21 oficerów zostało odznaczonych Orderem Virtuti Militari za udział w walkach o polską niepodległość.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-02 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pamięć wciąż żyje

Niedziela zamojsko-lubaczowska 31/2022, str. IV-V

Eucharystia w intencji pomordowanych

Jolanta Sredniawa

Eucharystia w intencji pomordowanych

„Jestem przekonany, że pojednanie narodów i kształtowanie dobrych relacji w przyszłości jest możliwe tylko w oparciu o prawdę (...)” – słowa z listu do uczestników wybrzmiały w Cieszanowie i Gorajcu podczas lokalnych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj