Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rycerz, jakich mało

Jan Musiał ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Archiwum Jana Musiała

Jan Musiał ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Patriota, społecznik, historyk, Rycerz Kolumba, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Śląskiego – po prostu człowiek wielkiego serca, otwarty na bliźniego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W każdej sytuacji można na niego liczyć. Jego działaniami można by było obdarzyć życiorysy kilku osób. A on czyni to sam – Jan Musiał, bo o nim mowa, to człowiek oddany Ojczyźnie i Kościołowi.

Urodzonemu w Sosnowcu Janowi Musiałowi od najmłodszych lat rodzice wpajali, że fundamentem życia jest wiara w Boga i wierność Jego przykazaniom, gdyż uważali, że jest to największy skarb, jaki mógł od nich otrzymać. Gdy w 2011 r. powstała Rada Sosnowiecka Rycerzy Kolumba 15249 im. Rafała Kalinowskiego, był jednym z jej założycieli. Pełnił funkcję Wielkiego Rycerza. Obecnie jest Kustoszem Delegata Rejonu 20. To bratnie stowarzyszenie powstało, by pomagać Ojcu Świętemu, biskupom i księżom w służbie bliźnim, szczególnie tym najbardziej potrzebującym, i stawać w obronie wartości chrześcijańskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działalność społeczna

Jan Musiał od lat jest aktywnie zaangażowany w pracę społeczną na terenie Sosnowca. Promuje zdrowy i trzeźwy tryb życia. Od 1989 r. jest sympatykiem, a od 30 lat członkiem Stowarzyszenia Abstynentów Klubu Abstynenta ,,Ad Astra”. W latach 2009-2010 uczestniczył w pracach Komisji ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, powołanej przy prezydencie Sosnowca. Jest także działaczem związkowym, należy do Solidarności. Jest członkiem zwyczajnym, bez uprawnień kombatanckich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 2013 r. został wybrany w wyborach uzupełniających do Zarządu Okręgu Śląskiego ŚZŻAK w Katowicach, skupiającego 13 kół terenowych. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa Okręgu Śląskiego ŚZŻAK.

W podziękowaniu za obronę godności, utrwalanie i rozpowszechnianie historii, tradycji i dziedzictwa ideowego – etosu Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz innych formacji funkcjonujących w strukturze PPP walczących o niepodległość w okresie wojennym i powojennym oraz za inicjowanie działalności Szkolnych Klubów Historycznych im. Armii Krajowej na terenie woj. śląskiego uhonorowany został w 2015 r. przez Kapitułę ZG ŚZŻAK Medalem za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Medalem Pamiątkowym 60. lecia Polskiego Państwa Podziemnego.

Reklama

Za wieloletnią pracę z młodzieżą szkolną i szczególne zasługi dla oświaty i wychowania został odznaczony przez Ministra Edukacji Narodowej Medalem Edukacji Narodowej. Stowarzyszenie Pamięć Jastrzębska Kapituła Konwentu Seniorów przyznała mu w 2020 r. Certyfikat Honorowy Człowieka Wolności i Niepodległości za udział i zaangażowanie w walkę o wolną Rzeczpospolitą Polską i budowanie demokratycznej Ojczyzny.

Dobra współpraca

Dla zapewnienia realizacji podstawowego zadania związku, jakim jest przekazywanie etosu AK, pozyskuje członków spośród młodszych pokoleń, którym bliskie są ideały Polski Walczącej. Dzięki temu współpraca pomiędzy ŚZŻAK a Rycerzami Kolumba jest coraz bardziej widoczna. W tak rozumianą współpracę wpisuje się zarówno uczestnictwo w uroczystościach z okazji ważnych rocznic historycznych i związanych z wydarzeniami, które kształtowały dzieje państwa czy udział w spotkaniach pogłębiających wiedzę historyczną o walkach i martyrologii Polaków podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Jednym z pierwszych, wspólnie zrealizowanych projektów, było postawienie pomnika w miejscu nieczynnego szybu „Stara Dorota” w Sosnowcu – Ostrowach Górniczych, gdzie spoczywają ciała Mieczysława Mackiewicza, jego żony Heleny i synów Bogdana i Jerzego Mackiewiczów oraz Jerzego Piwowarczyka, przyjaciela rodziny, zamordowanych w lutym 1945 r. przez ludzi tworzących Milicję Obywatelską.

Projektów, które wykonał razem z Rycerzami Kolumba, jest znacznie więcej. To m.in: zorganizowanie obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski czy 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod patronatem bp. Grzegorza Kaszaka i prezydenta miasta. To także organizowanie różnego rodzaju konkursów dla młodzieży, koncertów i akcji charytatywnych. – Na podstawie znajomości dziejów historycznych młode pokolenie może wyciągać wnioski wartościujące, bez potrzeby samodzielnego doświadczenia i powielania błędów poprzedników – powiedział Jan Musiał.

Reklama

Oczko w głowie

Współpraca z uczniami szkół podstawowych i średnich jest dla Jana Musiała i całego zarządu ŚZŻAK jednym z priorytetów działalności. Praca z młodzieżą zaowocowała powstaniem Klubów Historycznych AK w ramach programu ,,Kontynuacja”. Obecnie w Sosnowcu działa 15 szkolnych klubów historycznych, jeden w Dąbrowie Górniczej, a jeden w Będzinie. W Sosnowcu jest to największa liczba aktywnych w jednym mieście klubów historycznych w Polsce.

– Bycie Rycerzem Kolumba jest czymś więcej niż zwykłym koleżeństwem. Ludzie muszą odbierać nas jako grupę mężczyzn, która jest gotowa przyjść z pomocą w różnych sytuacjach. Pragnę podkreślić, że żołnierzy Armii Krajowej i Rycerzy Kolumba łączy umiłowanie Boga i Ojczyzny. Dlatego obowiązuje nas hasło zawarte w słowach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Wiarą w Boga najwyższego i zasadami religii chrześcijańskiej kierowali się żołnierze Armii Krajowej, walczący w obronie niepodległości Ojczyzny i w obronie rodaków przed represjami dwóch okupantów: niemieckiego i sowieckiego. Wierzyli, że po latach cierpień Bóg przywróci Polsce niepodległość i suwerenność. Honor to stosowanie zasad etycznych w postępowaniu. Odwaga w sensie moralnym powinna przejawiać się w codziennej służbie. Ojczyzna zaś powinna być największą miłością każdego Polaka. Święty Jan Paweł II powiedział, że Armia Krajowa jest perłą w historii narodu polskiego i tak już pozostanie na zawsze. Pamiętajmy o tym! – podkreślił Jan Musiał.

Podziel się:

Oceń:

2023-02-28 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święto 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej

Alicja Trześniowska

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego