Reklama

Nauka

Warto zobaczyć

Ferie na naukowo

Spełnienie marzeń dla młodszych i starszych badaczy. Fascynujące eksperymenty i nowoczesne technologie są tu na wyciągnięcie ręki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centra nauki rozsiane po całej Polsce pozwalają podczas zabawy zgłębiać tajniki fizyki, matematyki, astronomii, biologii czy muzyki. Dzięki setkom eksponatów można się dowiedzieć, jak działa prąd, skąd się bierze dźwięk, jak silny jest człowiek, czy przekonać się, jak zmysły mogą spłatać figla. Każdy prowadzi tu poszukiwania na własną rękę, testuje, rozwiązuje łamigłówki, wprawia urządzenia w ruch i bez jakichkolwiek konsekwencji... popełnia błędy. Na naszych łamach zwracamy uwagę tylko na wybrane miejsca, warto jednak poszukać i innych, by w zimowe wolne dni zamienić się na kilka chwil w naukowca.

Warszawa – Centrum Nauki Kopernik

W tym najpopularniejszym w Polsce centrum można samodzielnie eksperymentować przy ok. 200 stacjach doświadczalnych, spotkać się ze swoim maszynowym sobowtórem czy poznać zjawiska zachodzące w przyrodzie. Jak to jest leżeć na łożu fakira? Tu można to sprawdzić. Podobnie jak jazdę samochodem w stanie nietrzeźwym. Albo obejrzeć przedstawienie, w którym aktorami są zaawansowane technologicznie humanoidy, które poruszają się przy pomocy sprężonego powietrza. Potrafią one mówić w wielu językach, gestykulować, wyrażać emocje. Jest tu jeszcze jeden teatr – Wysokich Napięć. To miejsce, gdzie można obejrzeć spektakl z prądem w roli głównej. A co z pytaniami, które się pojawiły w trakcie zwiedzania tego wyjątkowego muzeum? Dzięki sztucznej inteligencji odpowie na nie robot Kopernik – 190 cm wzrostu i 100 kg wagi. Centrum przenosi też do świata z końca naszego wieku, w którym muzykę tworzy wirtualna AIVA, a samochód jedzie bez kierowcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wrocław – Hydropolis

Skąd się biorą fale? W jaki sposób prądy oceaniczne kształtują klimat na Ziemi? Czy w morskich głębinach istnieje życie? Ile litrów wody dziennie zużywa człowiek? Na te i wiele innych pytań odpowiada interaktywne muzeum wody, zlokalizowane w dawnym podziemnym zbiorniku czystej wody. W siedmiu strefach tematycznych opowiada ono o przerażających stworzeniach, tajemnicach średniowiecznych wynalazków i o ewolucji życia, które pojawiło się w wodzie ok. 3,3 mld lat temu. Można tu też zobaczyć replikę batyskafu, który jako pierwszy zgłębiał tajemnice Rowu Mariańskiego. Wychodzący stąd będą już zawsze pamiętać, że wszystko zaczyna się od wody!

Reklama

Trójmiasto – Hevelianum i Centrum Nauki Experyment

W odrestaurowanych obiektach pofortecznych na Górze Gradowej gdańskie Hevelianum łączy historię z nauką. Można się tu przekonać, jak szybko trzeba jechać na rowerze, żeby powstał prąd, jak brzmi instrument do grania na butelkach z wodą, odbyć podróż dookoła świata w jeden dzień, znaleźć sposób na tabliczkę mnożenia i sprawdzić proporcje swojego ciała. W odrestaurowanych dawnych składach amunicji i schronach można poznać dzieje fortu, historię czarnego prochu i zobaczyć, jak działała zagłuszarka Radia Wolna Europa. Z góry rozciąga się widok na miasto.

Z kolei w Experymencie, znajdującym się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, wspierającym innowacje, odwiedzający nauczą się zasad pierwszej pomocy, poznają życie zwierząt, również tych z zamierzchłych czasów, a nawet na własnej skórze doświadczą trzęsienia ziemi. Ci, którzy lubią rywalizację, poznają siłę swojego umysłu i przetestują sprawność zapamiętywania.

Chęciny – Centrum Nauki Leonardo da Vinci

To miejsce, które uczy zwłaszcza o człowieku. Nic więc dziwnego, że nosi nazwę jednego z największych twórców wszech czasów oraz prawdopodobnie najwszechstronniej utalentowanej osoby w historii. Tutaj można się dowiedzieć tego, jak oddychamy, jak reagujemy na różne bodźce albo dlaczego utrzymujemy się w pozycji pionowej, zobaczyć, ile centymetrów brakuje nam do najwyższego człowieka na świecie czy jak wyglądają serce i mózg. Atrakcją jest jazda na rowerze, podczas której można obserwować na ekranie swój szkielet.

Udanych ferii!

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-16 12:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niezwykłe siostry

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 68-69

Anna i Robert Greckelowie nieustannie walczą o zdrowie swoich córek

Archiwum rodzinne

Anna i Robert Greckelowie nieustannie walczą o zdrowie swoich córek

Anna i Robert są rodzicami 5,5-letniej Michaliny i 4-letniej Magdaleny. Obie dziewczynki są chore. Nie ma jednak momentów, w których państwo Greckelowie się poddają.

Więcej ...

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 13:29

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Więcej ...

Dzień Europy: Europa w wizji Jana Pawła II

2024-05-09 10:39

Karol Porwich/Niedziela

9 maja przypada Dzień Europy. Stanowi to doskonała okazję dla przypomnienia myśli europejskiej Jana Pawła II. Europa była dlań ważną przestrzenią kulturową, w której budowę chrześcijaństwo nie tylko wniosło wielki wkład, ale nadal może być cennym czynnikiem inspiracji na przyszłość. Jednocześnie od początku swego pontyfikatu - doceniając "wschodnie płuco" Europy - zabiegał o reintegrację kontynentu, co zostało zwieńczone włączeniem do europejskich struktur krajów Europy środkowej w 2004. Dokonania Jana Pawła II w tym zakresie predestynują do zaliczenia go w poczet "Ojców zjednoczonej Europy". Przypominamy analityczny tekst na ten temat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Kościół

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku