Reklama

W wolnej chwili

Warto zobaczyć

Klasztorne książnice

Adobe Stock

Są ukryte za ciężkimi drzwiami. By do nich dotrzeć, trzeba przemierzyć kręte schody i korytarze pełne półek z książkami. Klasztorne biblioteki pełniły i nadal pełnią ważne funkcje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czechy

Biblioteka klasztoru na Strahovie jest ulokowana w samym sercu Pragi. 800-letnia budowla jest jedną z najbardziej wartościowych i najlepiej zachowanych bibliotek w Europie. Zawiera rękopisy, mapy, globusy, średniowieczne ryciny, kolekcja ma więcej niż 200 tys. woluminów. Barokowe i neoklasycystyczne sklepienia są pokryte barwnymi freskami.

Szwajcaria

Biblioteka św. Galla w opactwie benedyktyńskim została założona przez iryjskiego mnicha Otmara w VII wieku i przebudowana w XVIII wieku w barokowym stylu. Biblioteka znajduje się na katedralnym dziedzińcu. Jest jedną z najbogatszych i najstarszych na świecie, zawiera cenne rękopisy, m.in. najstarszy znany na świecie rysunek na pergaminie, przedstawiający plan opactwa. W jej wnętrzach zgromadzono 150 tys. pozycji, w tym 2 tys. starych ksiąg rękopiśmiennych, z czego 400 sprzed 1000 r. Tutaj przechowywany jest m.in. manuskrypt z Pieśnią o Nibelungach – średniowiecznym, germańskim eposie bohaterskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niemcy

Ulokowane w Badenii-Wirtembergii, w pobliżu Jeziora Bodeńskiego, cysterskie opactwo w Salem zostało założone w 1134 r. Przez ponad 650 lat było jednym z najważniejszych opactw cysterskich w całych Niemczech. Wybudowana w barokowym stylu biblioteka, w której przechowuje się ok. 60 tys. woluminów, ma przepięknie zdobione sklepienie.

Biblioteka cysterskiego opactwa w Waldsassen to prawdziwa perła barokowej sztuki. Jej budowę ukończono w 1727 r., a na uwagę zasługują drewniane rzeźbienia i humorystyczne postaci, rzadko spotykane u cysterskich zakonników.

Francja

Biblioteka św. Genowefy to zbiory opactwa Sainte-Genevieve, które podlegało regule benedyktyńskiej. Jest uważana za trzecią największą bibliotekę w Europie. Wzniesiony w 1851 r. w neoklasycystycznym stylu budynek znajduje się na Place du Panthéon. Zgromadzono w nim ponad 2 mln woluminów z wielu dziedzin nauki: filozofii, psychologii, religii, nauk społecznych, sztuki, literatury, historii i geografii.

Reklama

Austria

Biblioteka w Melku, w znanym benedyktyńskim opactwie z pięknym widokiem na Dunaj, została założona w XI wieku. Zawiera ok. 85 tys. woluminów, ponad tysiąc rękopisów, a także pierwsze druki sprzed 1501 r. Imponująca jest architektura tego miejsca z freskami wykonanymi przez austriackiego malarza Paula Trogera w XVIII wieku. Drewniane rzeźby symbolizują dyscypliny nauki: prawo, medycynę, filozofię i teologię.

Równie imponująca jest biblioteka klasztoru opactwa benedyktyńskiego w Kremsmünster, założonego w 777 r. Budynek biblioteki został wybudowany w latach 1680-89. Jest to jedna z największych bibliotek w Austrii, zawiera: 160 tys. woluminów, 1,7 tys. rękopisów i blisko 2 tys. inkunabułów. Najbardziej wartościowym eksponatem jest tu Codex Millenarius – księga zawierająca cztery Ewangelie spisane w języku łacińskim w ok. 800 r.

Włochy

Biblioteka w Watykanie jest uważana za największą bibliotekę na świecie. Pomieszczenie, znane też jako Sala Sykstyńska, zostało udostępnione zwiedzającym w 2017 r. Zbiory zawierają ponad 1,5 mln książek, 300 tys. monet i 8,3 tys. inkunabułów. Czytelnia, zbudowana w latach 1588-89, według projektu architekta Domenico Fontany, jest bogato zdobiona od podłóg aż po sklepienie. Freski wykonało czterdziestu malarzy zebranych na tę okazję przez papieża Sykstusa V.

Polska

A w Polsce? Biblioteka na Jasnej Górze, nazywana starą, powstała w latach 30. XVIII wieku. Zgromadzono w niej ponad 10 tys. inkunabułów i starodruków. Księgi przetrwały pożary, powstania, trzynaście wojen i stan wojenny. Jej barokowe wnętrze uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w Europie. W tzw. nowej bibliotece zgromadzono ok. 100 tys. woluminów. Są to przede wszystkim dzieła wydrukowane po 1800 r. W paulińskich zbiorach znajdują się także cenne „częstochowiana”, czyli książki i czasopisma dotyczące Jasnej Góry i regionu częstochowskiego. Monumentalne opactwo cystersów w Lubiążu jest drugim co do wielkości i równocześnie największym opactwem cystersów na świecie. Tu również odnajdziemy wspaniałe zbiory, podobnie jak w bibliotece w opactwie benedyktynów w Tyńcu, która już na przełomie XVIII i XIX wieku liczyła ponad 4 tys. pozycji. W opactwie w Krzeszowie natomiast na uwagę zasługują cenne starodruki z muzykaliami, nielicznie zachowane w klasztornych bibliotekach. /A.C.

Podziel się:

Oceń:

+2 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

By lepiej zrozumieć współczesność

Mat.prasowy

„Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Czyż nie jest to trafny komentarz do naszych czasów?

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...