Reklama

Wiadomości

Pod Wawelem otwarto Pawilon Polski

Małgorzata Cichoń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chcemy, by młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, zachwycili się nowoczesną Polską — powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło, otwierając „Pawilon Polski” w Krakowie, który ma promować nasz kraj wśród pielgrzymów.

Wystawa powstała w Krakowie, nad Wisłą u podnóża Wawelu. Będzie otwarta do niedzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak powiedziała premier, w Krakowie na każdym kroku spotykamy się z historią. To jest miasto, które jest przesiąknięte historią, a tutaj, u stóp Wawelu, ta historia rzeczywiście jest w tym największym wymiarze — powiedziała Szydło.

Z tego powodu - jak zaznaczyła - w tym właśnie miejscu chcemy pokazać Polskę nowoczesną, młodą, „Polskę, która ma w tej chwili podbijać świat”, pomysłową i kreatywną.

Pokazujemy tutaj największe osiągnięcia polskich wynalazców, polskiej myśli technologicznej, polskiej nauki, bo tak sobie wyobrażamy przyszłość i rozwój - jako połączenie historii, tradycji, pięknej kultury polskiej i nowoczesności — powiedziała Szydło.

Premier Szydło towarzyszyli m.in. szefowa jej kancelarii Beata Kempa, pełnomocnik rządu ds. przygotowania ŚDM Paweł Majewski, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, p.o. prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Bartłomiej Pawlak.

Chcieliśmy pokazać Polskę przyjazną, nowoczesną, intrygującą, taką, do której chce się przyjeżdżać, chce się wracać, chce się tutaj pracować i chce się tutaj studiować — powiedział Pawlak.

Pawilon działa pod hasłem „Polska wita!”. Można w nim zobaczyć najnowsze osiągnięcia polskiej nauki, kultury, gospodarki i rolnictwa.

Koordynatorem „Pawilonu Polski” jest PAIiIZ. W projekt zaangażowały się ministerstwa: rozwoju, nauki i szkolnictwa wyższego oraz rolnictwa i rozwoju wsi, a także Agencja Rynku Rolnego, Narodowe Centrum Kultury, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Polska Agencja Turystyczna.

Reklama

Wystawa znajduje się nad Wisłą u stóp Wawelu. Podzielono ją na kilka części. W pierwszej można obejrzeć trójwymiarowy film „Animowana historia Polski” autorstwa Tomasza Bagińskiego. W kolejnej są m.in. informacje o osiągnięciach takich jak satelita PW Sat, model łazika marsjańskiego przygotowany przez studentów Politechniki Białostockiej (jej konstrukcje w ostatnich latach zajmowały wysokie miejsca w konkursach łazików marsjańskich) i mały dron rozpoznawczy FlyEye, produkowany przez należącą do polskiej grupy WB Electronics firmę Flytronic i używany przez Wojsko Polskie. Można tu także otrzymać informacje na temat studiów w Polsce dla obcokrajowców przygotowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W następnej części znalazła się prezentacja Ministerstwa Rozwoju na temat planu zrównoważonego rozwoju ogłoszonego przez ten resort przed kilkoma miesiącami. Są tam też roboty produkowane przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz prezentacje powstających w Polsce aplikacji, m.i. Migam.org (pomaga komunikować się ze światem osobom głuchym), Jakdojade (pomaga korzystać z komunikacji miejskiej w większych miastach) i Audiotrip (bezpłatny przewodnik).

Ostatnia część jest w całości poświęcona polskiej żywności i została zatytułowana „Poland tastes good” („Polska smakuje dobrze”). Można się tam poczęstować krajowymi produktami żywnościowymi - m.in. owocami, warzywami, sokami i kiełbaskami.

Przy pawilonie jest scena, gdzie cztery razy dziennie będą odbywać się koncerty. Organizatorzy chcą, by wystawa i jej otoczenie prócz informowania o Polsce była też strefą relaksu dla pielgrzymów.

Pawilon będzie otwarty w czasie Światowych Dni Młodzieży, do niedzieli w godz. 9-22.

Wystawa powstała dzięki wsparciu Grupy Azoty, Enei, Energi, KGHM, Grupy Lotos, Totalizatora Sportowego, PGNiG, PKO Banku Polskiego, PZU, PKP S.A., IC Intercity, PKP Cargo o PKP PLK.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-26 08:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łączy nas polskość

Jagielloński Ośrodek Kultury w Łodzi już po raz ósmy zorganizował Jagiellońskie Teatralia. Zaproszono młodzież z Litwy, Białorusi i Polski. Artyści amatorzy w Teatrze Młodego Widza, przy licznie zgromadzonej publiczności, prezentowali spektakle teatralne, muzyczne i taneczne.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania