Reklama

Niedziela Świdnicka

Kard. Grocholewski: Matka Boża chce naszego uzdrowienia i zbawienia

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Stojąc wobec Matki Najświętszej ‘Uzdrowienia chorych’ musimy sobie zdać sprawę z faktu, że i Ona chce tego, co Chrystus, chce przede wszystkim naszego uzdrowienia duchowego, wyzwolenia z grzechu i śmierci, chce naszego zbawienia – powiedział 13 maja kard. Zenon Grocholewski w katedrze świdnickiej, z okazji z racji koronacji obrazu Matki Bożej „Uzdrowienia Chorych”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem legata papieskiego księdza kard. Zenona Grocholewskiego, byłego prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej, koncelebrowali kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskupi, biskupi, kapłani diecezjalni i zakonni. Obecni byli również kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej.

W homilii kard. Grocholewski zaznaczył, że Jezus, który tylu ludzi uzdrowił z różnych schorzeń, nie przyszedł na świat po to, aby leczyć z dolegliwości cielesnych, ale by uzdrowić z grzechu, wyzwolić ze śmierci wiecznej i zbawić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Legat papieski wskazując na scenę uzdrowienia człowieka sparaliżowanego, opisaną w Ewangelii św. Marka (Mk 2, 1-12) tłumaczył, że Jezus dokonał fundamentalnego uzdrowienia w sensie zbawczym.

„Pan Jezus dokonał uzdrowienia ciała, by udowodnić, że może dokonać dużo większego cudu, uzdrowienia duchowego. Po to właśnie przyszedł na świat, aby każdego człowieka uzdrowić duchowo, by otworzyć nam bramy życia wiecznej szczęśliwości” – podkreślał kard. Grocholewski.

Wskazując na koronowany obraz Matki Bożej „Uzdrowienia Chorych”, celebrans zauważył, że dzisiejszy świat jest chory na różne choroby.

„Nigdy nie było tyle wojen co obecnie, i są one coraz bardziej okrutne; zamachy terrorystyczne są coraz częstsze i coraz bardziej brutalne; w wielu częściach świata ma miejsce prawdziwe ludobójstwo, w samej tylko Syrii konflikt spowodował exodus 5 mln ludzi, podczas gdy innych 13,5 mln, z czego połowa to dzieci, które ciągle są w potrzebie” – zaznaczył celebrans.

Mówiąc o chorobie moralnej, hierarcha zauważył, że niewolnictwo nie jest dzisiaj mniejsze, niż w starożytności. „Na wielką skalę panoszy się handel kobietami i dziećmi, by wykorzystywać seksualnie lub by służyły do przeszczepienia organów” – podkreślił, dodając, że: „niszczone są zasoby żywności, by utrzymać ceny, podczas gdy ludzie umierają z głodu.

Reklama

Wskazując na 100. rocznicę objawień w Fatimie celebrans zauważył, że to, co się wydarzyło w Portugalskiej wiosce jest „silnym wołaniem Matki Bożej o pokutę, nawrócenie, wiarę, modlitwę, by przemieniać rzeczywistość współczesnego świata”.

Na zakończenie homilii kard. Grocholewski zachęcił, by świdnickie sanktuarium Matki Bożej „Uzdrowienia Chorych” było miejscem, w którym z coraz większą wiarą i ufnością wierni będą modlić się o zdrowie, ulgę w cierpieniu, siłę do znoszenia bólu.

„Niech to miejsce będzie ośrodkiem silnego wołania, by za przyczyną wspaniałej Matki Bóg uleczył świat z chorób i słabości moralnych, które nękają wielu chrześcijan” – podsumował.

Po homilii nastąpił obrzęd koronacji obrazu. Legat papieski poświęcił korony i nałożył je na skronie Pana Jezusa oraz Matki Bożej. Kardynałowi towarzyszył bp Ignacy Dec, a także ks. prał Stanisław Chomiak i ks. prał. Jan Bagiński.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii kard. Zenon Grocholewski wręczył papieskie medale: srebrne bp. Ignacemu Decowi i Komandorowi Mariuszowi Drapikowskiemu z Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, autorowi koron i sukienki dla obrazu Matki Bożej, jak również brązowe: bp. Adamowi Bałabuchowi, ks. prał. Stanisławowi Chomiakowi, ks. prał Janowi Bagińskiemu, ks. prał. Piotrowi Śliwce.

W uroczystości wzięło udział 9 biskupów, ponad 100 kapłanów i blisko 2500 wiernych z diecezji świdnickiej i archidiecezji wrocławskiej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-05-15 09:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

20. rocznica koronacji Ikony Brama Miłosierdzia

Niedziela przemyska 37/2016, str. 4-5

Abp Adam Szal z patriarchą Światosławem Szewczukiem

Ks. Andrzej Bienia

Abp Adam Szal z patriarchą Światosławem Szewczukiem

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

NIECH MIŁOŚĆ DO MARYI BĘDZIE SPRAWDZIANEM POLSKIEGO DUCHA.

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania