Reklama

Wiadomości

Bydgoszcz: „Polska szuka Bohaterów”

Tomasz Lewandowski

„Szczątki naszych rodaków - bohaterów przeszłości były bardzo często grzebane w nieoznaczonych miejscach, do których trudno dziś dotrzeć” - mówił w Bydgoszczy zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Spotkanie z historykiem zatytułowane „Polska szuka Bohaterów” zorganizowano w ramach Bydgoskiego Klubu Frondy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Od półtora roku istnieje specjalny wydział w IPN - Biuro Poszukiwań i Identyfikacji. W tej chwili ponad czterdzieści osób w Polsce i poza jej granicami realizuje prace poszukiwawcze i ekshumacyjne. Przez ostatnie lata odnaleźliśmy ponda tysiąc ludzkich szczątków. To jest nasza powinność, nasz obowiązek – podkreślił dr hab. Szwagrzyk.

Zastępca Prezesa IPN kieruje m.in. pracami ekshumacyjnymi na warszawskiej „Łączce”. - Wierzę, że wśród odnalezionych tam w ubiegłym roku szczątków są wszyscy ci, o których pyta każdy Polak. Jednak w procesie identyfikacji, by mieć pewność, niezbędne są wyniki badań genetycznych. Dopóki ich nie ma, możemy mówić o wierze, przekonaniu, ale nie o fakcie. Na ten rok zaplanowaliśmy około pięćdziesięciu miejsc w Polsce i za granicą - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według dr. hab. Szwagrzyka Instytut Pamięci Narodowej realizuje bardzo wiele działań o charakterze edukacyjnym. - Jeśli jednak w tym wszystkim nie będzie pewnej symbiozy, czyli współdziałania instytutu, systemu edukacyjnego, zabraknie przekazu rodzinnego, medialnego, młode pokolenie będzie miało szybciej mętlik w głowie, niż wykształci właściwą postawę. Wychowanie, kształtowanie to proces długotrwały i u jego założenia powinna lec wizja, cel, do którego zmierzamy - podkreślił.

Reklama

W rozmowie gość Bydgoskiego Klubu Frondy nawiązał do obchodzonego w Polsce 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. - Nie mamy w Polsce porównywalnego dnia, kiedy święto państwowe jest tak uroczyście i powszechnie obchodzone przez wszystkich Polaków, bez względu na to, o jakim mieście, miasteczku, wsi mówimy. Są to oczywiście działania o charakterze państwowym - i bardzo dobrze, ale znacznie więcej jest wydarzeń o charakterze lokalnym, wynikających z inicjatyw oddolnych, środowiskowych - stwierdził.

Krzysztof Szwagrzyk jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Na tej samej uczelni w 1996 roku na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych, specjalność - historia najnowsza. W 2007 roku habilitował się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od lipca 2016 roku jest zastępcą Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz pełniącym obowiązki Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Od kilku lat kieruje w IPN zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego.

Kieruje również pracami ekshumacyjnymi, m.in. na „Łączce” na warszawskim Wojskowym Cmentarzu na Powązkach (rozpoczęte 23 lipca 2012). Prace pod jego kierunkiem odbywają się również na Służewcu oraz na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, na Opolszczyźnie, gdzie prowadzi poszukiwania żołnierzy Henryka Flamego „Bartka”, w Białymstoku, w Rzeszowie, na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, gdzie we wrześniu 2014 roku zostały odnalezione m.in. szczątki Danuty Siedzikówny „Inki”. W 2015 został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne osiągnięcia w dokumentowaniu i upowszechnianiu prawdy o najnowszej historii Polski”. 4 sierpnia 2016 roku został powołany w skład Kapituły Orderu Odrodzenia Polski.

Podziel się:

Oceń:

2018-01-31 12:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Boży styl to okazywanie miłosierdzia

Mazur/episkopat.pl

Ojciec Święty przyjął 19 stycznia organizatorów zakończonej już wystawy we włoskim Senacie o historii kościelnych Lat Jubileuszowych pt. „Antiquorum habet”.

Więcej ...

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Więcej ...

Bp Artur Ważny o nowych wyzwaniach, problemach i priorytetach

2024-04-25 09:46

RDN

O nowych wyzwaniach, priorytetach i z czym musi się zmierzyć. "Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki (...). Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę - takie duchowe, kulturowe, religijne." - mówi bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...