Reklama

Nadesłała Teresa Sosenko
Przejazd Józefa Piłsudskiego po kraśnickim rynku

Kraśnik

Wdzięczni za wolną Polskę

2018-11-19 08:03

Teresa Sosenko

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kraśniku rozpoczęła uroczysta Msza św. celebrowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przez dziekana i proboszcza ks. Jerzego Zamorskiego w intencji Ojczyzny.

- Spotykamy się na modlitwie i przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, by oddać cześć i pamięć wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Mam na myśli pięć pokoleń Polaków, którzy przez 123 lata walczyli o niepodległość, walczyli o to, byśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce - mówił ks. J. Zamorski, witając parafian i gości. W Liturgii udział wzięli przedstawiciele władz, liczne poczty sztandarowe, kombatanci i młodzież szkolna. W homilii kaznodzieja przypomniał, iż w Święto Niepodległości przyzywamy z wdzięcznością wszystkich, którzy dobrze zasłużyli się Ojczyźnie: orędowników narodu i jego nauczycieli, żołnierzy polskiej wolności, kapłanów którzy niestrudzenie nieśli Chrystusa, organizatorów gospodarczego i społecznego ładu, stróżów polskiej rodziny, w tym szczególnie matki, kustoszów narodowej przeszłości i twórców kultury jako twórców narodowego dziedzictwa. - To dzięki nim to, co polskie, co nasze, nie pogubiło się na drogach trudnej historii. To dzięki nim naród umacniał swoją samoświadomość, utrwalał swoje duchowe więzy, rozwijał głębiej i mocniej swoją polskość, nie ulegał zaprzaństwu, niewoli ducha, klęsce zwątpienia i rezygnacji - podkreślał.

Reklama

W drugiej części obchodów na kraśnickim Rynku pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone kwiaty. Do mieszkańców miasta przybył sam Marszałek (aktor), który wygłosił przemówienie i na Kasztance objechał rynek, pozdrawiając zgromadzonych. Uroczystości uświetniły strażacka orkiestra dęta i Kawaleria Kowalów z Borowa. Po południu odbyła się Sztafeta Niepodległości - 100 km na 100-lecie Niepodległości. W biegu ulicznym na dystansie 10 km dziesięć dziesięcioosobowych sztafet przebiegło łącznie 100 km. Wieczorem w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku odbyła się uroczysta Gala Niepodległości. Na scenie zaprezentowały się m.in. przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Kraśniku. Na koniec odbył się koncert pieśni patriotycznych „Dźwięki Wolności” w wykonaniu Orkiestry Stowarzyszenia Wschód Kultury. W uroczystości wzięły udział delegacje z miast partnerskich z Ukrainy i Litwy.

Tagi:
święto niepodległości 100‑lecie niepodległości

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Liturgia Wigilii Paschalnej

Liturgia Wigilii Paschalnej

Życzenia abp. Wacława Depo

Życzenia abp. Wacława Depo

Pieśni Boleści

Pieśni Boleści

Pieśni Wielkopostne

Pieśni Wielkopostne

Przegląd nr 16/2019

Przegląd nr 16/2019

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Wigilia Paschalna z abp. Józefem Kupnym

Wigilia Paschalna z abp. Józefem Kupnym

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Wigilia Paschalna w częstochowskiej katedrze

Wigilia Paschalna w częstochowskiej katedrze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem