Reklama

twitter.com/dariuszdrazek

Recenzja

„Zmartwychwstanie” w Lublinie

2019-01-15 10:32

Ks. Edward Walewander, KUL

Wielkie brawa należą się Teatrowi Studenckiemu „Dobry Wieczór” z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu za wysoki poziom i znakomite przedstawienie sztuki pt. „Zmartwychwstanie” Karola Huberta Rostworowskiego. Gratulacje za nieuleganie presji rynku zalewanego komercyjną tandetą. Przekonaliśmy się już nieraz, że toruński Teatr Studencki promuje utwory dobre i wartościowe, troszcząc się również o ich eleganckie wykonanie. Tym razem, w niedzielę 13 stycznia 2019 r., otrzymaliśmy niezwykle aktualną na współczesne czasy sztukę z 1923 r.

W prezentowanym na scenie dziele krakowski pomnik Adama Mickiewicza ożył i wkroczył w nasze codzienne polskie życie. Dzięki kunsztownej konstrukcji scenicznej, znakomitej retoryce dramatycznej młodych aktorów, Hubert Rostworowski dał się poznać jako jeden z wybitniejszych polskich dramaturgów. Doceniła to lubelska publiczność, która po zakończeniu przedstawienia na stojąco kilkanaście minut biła brawa aktorom i ich opiekunowi o. Dariuszowi Drążkowi. Olbrzymia sala Filharmonii Lubelskiej pękała w szwach nie mogąc pomieścić widzów. Przybyli starsi i młodzi. Były też liczne rodziny z dziećmi. Wszyscy uczestnicy hojnie datkami docenili młodych twórców wyrażając im przy tym szczere słowa uznania.

Reklama

Gdy rozważam „Zmartwychwstanie” Rostworowskiego poznaję w autorze i w znakomitych młodych wykonawcach tego dzieła uważne i pełne czułości pochylenie się nad każdym z osobna człowiekiem, wsłuchanie się w jego - nawet czasem niezrozumiałe - racje, dostrzeżenie w nim „brata naszego Boga”. Być może jest to znak czasu u początku naszego stulecia pełnego „wściekłości i wrzawy”. Może dlatego przedstawienie to spotkało się w Lublinie z tak niezwykłym, wprost entuzjastycznym przyjęciem. Dziwna przy tym rzecz: dzieło Rostworowskiego o doświadczeniach trudnej historii Polski bynajmniej nie jest cierpiętnicze. Przeciwnie, okazuje się, że ci, którzy z godnością znoszą swój los, właśnie dzięki temu nadają mu głęboki sens.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Liturgia Wigilii Paschalnej

Liturgia Wigilii Paschalnej

Życzenia abp. Wacława Depo

Życzenia abp. Wacława Depo

Pieśni Boleści

Pieśni Boleści

Pieśni Wielkopostne

Pieśni Wielkopostne

Przegląd nr 16/2019

Przegląd nr 16/2019

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Wigilia Paschalna z abp. Józefem Kupnym

Wigilia Paschalna z abp. Józefem Kupnym

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Wigilia Paschalna w częstochowskiej katedrze

Wigilia Paschalna w częstochowskiej katedrze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem