Reklama

Kultura

Antonina Krzysztoń i Andrzej Jagodziński – koncert promocyjny płyty „Pieczęć”

Polskie Radio

Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza 16 marca br. o godz. 19.00 do Studia Lutosławskiego na koncert promocyjny płyty „Pieczęć” w wykonaniu Antoniny Krzysztoń (śpiew) i Andrzeja Jagodzińskiego (fortepian).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas koncertu usłyszymy utwory z płyty „Pieczęć”, nagranej przez Antoninę Krzysztoń - artystki o charakterystycznym i niepowtarzalnym głosie - oraz pianistę jazzowego Andrzeja Jagodzińskiego.

W programie kompozycje Antoniny Krzysztoń do tekstów m.in.: Św. Franciszka, Św. Wincentego Pallotiego, Bł. Honorata Koźmińskiego, Psalmu 23, Hymnu brewiarzowego oraz pieśni Karola Kurpińskiego do słów Franciszka Karpińskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Artystce towarzyszyć będzie Andrzej Jagodziński, który swój akompaniament oparł na chorale i muzyce klasycznej., choć wyraźnie słyszalny jest również związek artysty z jazzem.

Będzie to wieczór mistyczny w wykonaniu znakomitych artystów.

„Zapraszam na muzyczno-kontemplacyjną wyprawę wytrwałych wędrowców, miłośników dźwięków, pragnących wyciszenia, a także wielbicieli sportów ekstremalnych” - Antonia Krzysztoń

Antonina Krzysztoń - pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów, która występuje na najważniejszych festiwalach i koncertach, związanych z szeroko pojętą piosenką poetycką i religijną. Pierwsze kasety magnetofonowe wydawała w drugim obiegu, w wydawnictwach podziemnych: CDN, Nowa, Solidarność Wielkopolska. W 1983 r. wygrała krakowski Festiwal Piosenki Studenckiej oraz zdobyła główną nagrodę FAMA. Uznała wygraną za znak i potwierdzenie, że to jest jej droga. Zdecydowała się całkowicie poświęcić śpiewaniu.

Antonina Krzysztoń stała się wykonawczynią znaną szerszej publiczności, kiedy w listopadzie 1993 roku Jej piosenka „Perłowa Łódź” zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki.? W swojej twórczości stara się szukać tego, co nas łączy i nie ocenia, zaprasza do rozważań, do zadumy i dialogu. Inspiruje się muzyką folkową, którą kocha i to słychać w jej balladach, a także wieloma innymi gatunkami muzyki. To wszystko składa się na jej niepowtarzalne interpretacje. W ciągu ostatnich trzydziestu lat wydała 18 płyt autorskich.

Reklama

Nagrody:

1995 r. – Mateusz – muzyczna nagroda Programu 3 Polskiego Radia za płytę „Takie moje wędrowanie”

2003 r. – Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka

2006 r. – Order Odrodzenia Polski od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

2016 r. – laureatka medalu Per Artem ad Deum przyznawaną przez Papieską Radę Kultury Obejrzyj relację. Nagroda ex aequo z Arvo Part

2016 r. – Nagroda im. Przemysława Gintrowskiego

Andrzej Jagodziński - absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie waltorni, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu ‚Złota Tarka’ w 1979 roku. Grał w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.

W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w festiwalach Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.

W 1993 roku powstało trio firmowane jego nazwiskiem i odtąd artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina , co stało się wielkim sukcesem artystycznym i komercyjnym (albumy ”Chopin”- Fryderyk w kategorii płyta jazzowa, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll”), a także muzykę ludową (album „Muzyka Polska”). Od samego początku lider Trio samodzielnie dobiera i aranżuje repertuar na kolejne płyty.

Jako akordeonista brał się w wielu projektach, m.in. z Januszem Stroblem czy Anetą Łastik. Wielki sukces odniosła współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: „Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio” oraz „C-minor”, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem w Japonii.

Reklama

Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami, m.in. Anetą Łastik , Ewą Bem ( 30 lat współpracy), Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Anną Stankiewicz, Januszem Szromem.

Andrzej Jagodziński od ponad 20 lat zajmuje się działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę fortepianu, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie.

W 2005 został uhonorowany przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-27 16:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyróżnienia Ordynariatu

Wśród wyróżnionych znalazł się ppłk Grzegorz Grobel

Archiwum autora

Wśród wyróżnionych znalazł się ppłk Grzegorz Grobel

Archidiecezja Warszawska oraz Wojska Inżynieryjne to tegoroczni laureaci wyróżnień „Benemerenti” Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Biskup polowy Józef Guzdek odznaczył także szereg zasłużonych osób medalami „Milito pro Christo” oraz „W służbie Bogu i Ojczyźnie”. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w auli Klubu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie

Więcej ...

Patron jedności ojczyzny

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

Wikipedia

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

O kim mowa? Oczywiście, o św. Stanisławie (ok. 1030-79) – biskupie i męczenniku. Dlaczego patron jedności Polski? Zapraszam do lektury

Więcej ...

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku