Reklama

Watykan

„Vademecum ekumeniczne”: nowy dokument z instrukcją dla biskupów

Dzisiaj odbyła się konferencja prezentująca najnowszy dokument poświęcony ekumenizmowi Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan: „Biskup i jedność chrześcijan: Vademecum ekumeniczne”. Publikacja skierowana jest do hierarchów kościelnych i ma charakter „instruktarza” w promowaniu ekumenizmu w ich posłudze. Dokument został wydany w 60. rocznicę ustanowienia Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przez Papieża Jana XXIII w 1960 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prelegentami konferencji byli: kard. Kurt Koch, kard. Marc Quellet, kard. Luis Antonio G. Tagle oraz kard. Leonardo Sandi.

Pół godziny przed południem spotkanie za pośrednictwem wideokonferencji rozpoczął od ogólnego wprowadzenia do „Vademecum” przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„«Vademecum» etymologicznie znaczy «chodź ze mną». Dokument, który wam prezentujemy dzisiaj, jest napisany w formie przewodnika, busoli, jako towarzysz w podróży na drodze ekumenicznej biskupa razem ze swoją diecezją. – powiedział kard. Koch. – Biskup nie może uważać promowania jedności chrześcijan po prostu za jedno z wielu zadań swojej posługi, obowiązku, który mógłby lub powinien być przedkładany nad inne, pozornie ważniejsze priorytety. Ekumeniczne zaangażowanie biskupa nie jest opcjonalnym wymiarem jego posługi, ale obowiązkiem i powinnością.“

Dokument składa się z dwóch głównych części. Pierwsza dotyczy bardziej struktur formalnych na poziomie diecezjalnym i krajowym w służbie jedności Kościoła, organizacji formacji ekumenicznej oraz wykorzystania mediów diecezjalnych.

Druga część analizuje sposoby utrzymywania relacji przez Kościół katolicki z innymi wspólnotami chrześcijańskimi. W tej części dokument koncentruje się m.in. na zachęcie do wspólnej modlitwy wszystkich wyznawców Chrystusa, szczególnym znaczeniu Pisma Świętego, pielęgnowania „kultury spotkania”, wspólnych wydarzeń teologicznych oraz kulturalnych.

Kard. Tagle, odnosząc się do publikacji, zaznaczył, że ekumeniczne zaangażowanie biskupa wymaga od niego bycia osobą dialogu. „Biskup musi zadbać o to, aby w diecezji były dostępne przestrzenie dla dialogu pastoralnego i misyjnego. Powinien znaleźć mechanizm, dzięki któremu bogactwo nauczania Kościoła w dialogu ekumenicznym będzie przyjmowane przez różne grupy wiernych” – podkreślił prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Zaznaczył przy tym konieczność pogłębionej formacji hierarchów:

Reklama

„W formacji nowo mianowanych biskupów oraz w ich formacji stałej może okazać się konieczne zorganizowanie praktycznych seminariów lub sesji na temat tego, jak radzić sobie z różnicami i konfliktami oraz jak promować uzdrawianie pamięci i przebaczanie – powiedział kard. Tagle. – Różne rodzaje dialogu będą owocne tylko wtedy, gdy będą prowadzone w kontekście ludzkich przyjaźni, wspólnych spotkań. Przyjaźń nawiązana przez biskupów z przywódcami i członkami wspólnot niekatolickich pomaga eliminować uprzedzenia. Zdrowe relacje, które pielęgnujemy teraz, będą później dobrymi wspomnieniami, które uleczą rany z przeszłości.“

Każda sekcja dokumentu kończy się listą „praktycznych zaleceń”, które w prosty i bezpośredni sposób podsumowują zadania i inicjatywy, jakie można podjąć na szczeblu lokalnym bądź regionalnym.

Papież Franciszek wyraził nadzieję, że „Vademecum” będzie „zachętą i przewodnikiem w wypełnianiu ekumenicznych obowiązków biskupów”.

Podziel się:

Oceń:

0 -2
2020-12-04 16:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: powstaje dokument o biblijnej wizji człowieka

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

„Tekst wydobywający z Pisma Świętego wielkie bogactwo Bożej wizji człowieka”. Tak o nowym watykańskim dokumencie poświęconym antropologii biblijnej mówi ks. prof. Henryk Witczyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, mianowany przez Benedykta XVI członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej. Komisja obradująca w tych dniach w Watykanie (29.04.-03.05) przygotowuje dokument na prośbę Papieża Franciszka.

Więcej ...

Kim był św. Florian?

Więcej ...

Łódź: Wielkanoc u Prawosławnych

2024-05-05 09:40

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...