Reklama

Kościół

Nasze kongresy budują jedność, budują mosty – podsumowanie projektów „Polonia on-line”

Adobe Stock

W poniedziałek 15 lutego odbyła się konferencja prasowa poświęcona podsumowaniu realizacji projektu „Polonia on-line", który był prowadzony w 2020 r. Na konferencji podjęto także tematy związane z kontynuowaniem dalszych inicjatyw duszpasterstwa polonijnego w 2021r. w ramach programu „Familijna Polonia".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Projekty realizowane są przez Fundację Niedziela. Instytut Mediów oraz Duszpasterstwo Emigracji Polskiej.

Program „Familijna Polonia" obejmuje organizację Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych, połączonych z warsztatami i szkoleniami, a także z prowadzeniem poradnictwa rodzinnego w środowiskach polonijnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- „Świętość to po prostu miłość”, to zadecydowało o tematyce kilku kongresów dla młodzieży polonijnej. Mówiliśmy także o przyjaźni społecznej, czyli o tym, o czym papież Franciszek pisze w encyklice Fratelli Tutti – mówił na konferencji bp. Wiesław Lechowicz Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Jak również zaznaczył: - Organizowaliśmy kilka warsztatów m.in. szkolenia dziennikarskie. W projekcie „Familijna Polonia” chcemy kontynuować naszą misję m.in. organizując Kongres Rodzin Polonijnych także w tym roku.

Jak dodał:

- Kierując się zaleceniami papieża Franciszka, chcemy realizować w praktyce te postulaty, które on wytycza. W ostatnim orędziu na Światowy Dzień Migranta, Ojciec Święty użył takich 6 czasowników, które podsumowują i idealnie obrazują cel naszego zaangażowania:

- znać, żeby zrozumieć

- zbliżyć się, żeby służyć

- słuchać, żeby się pojednać

- dzielić się, żeby się rozwijać

- angażować, żeby promować

- współpracować, żeby budować

- Nasze kongresy budują jedność, budują mosty, pomiędzy krajami, ludźmi, wspólnotami. Te kontakty utrwalają się także poza spotkaniami, to jednoczy ludzi, a przecież w jedności siła. – mówił ks. Leszek Kryża Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Podziel się cytatem

Reklama

P. Mariusz Książek z Fundacji Niedziela. Instytut Mediów opowiedział także o planach projektowych na najbliższą przyszłość:

Reklama

- Żyjemy w nowoczesności, łączymy się z ludźmi z całego świata, ale żyjemy w różnych środowiskach. W projekcie "Familijnej Polonii" chcemy przypominać tradycję. Będzie m.in. ciekawy wątek związany z kwadransem patriotycznym. Chcemy wzmacniać tożsamość narodową, co na obczyźnie jest trudne. Tradycja kojarzy się z wydarzeniami historycznymi ale także z wiarą. Chcemy dać zastrzyk tradycji polskiej nowemu pokoleniu polonii.

W konferencji udział wzięli m.in. Ks. Bp Wiesław Lechowicz - Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Ks. Leszek Kryża – Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Ks. Zbigniew Kucharski – Dyrektor Młodzieżowej Agencji informacyjnej, Mariusz Książek – dyrektor administracyjny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, członek Fundacji Niedziela. Instytut mediów oraz działacze zaangażowani w dzieła duszpasterstwa polonijnego na całym świecie.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-15 12:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Budzenie olbrzyma

www.przystanekjezus.pl

W polskich parafiach drzemie olbrzymi potencjał. II Kongres Nowej Ewangelizacji w Warszawie będzie szkołą dla tych, którzy chcą tego olbrzyma obudzić.

Więcej ...

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst