Reklama

Kościół

Kraków: zmarł Mieczysław Pieronek, brat bp. Tadeusza Pieronka

illionPhotos.com/fotolia.com

W wieku 88 lat zmarł 21 lutego w swoim domu w Raciborsku k. Wieliczki Mieczysław Pieronek. Był starszym bratem biskupa Tadeusza Pieronka, wieloletnim sekretarzem Miasta Krakowa i członkiem Rady Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieczysław Pieronek był starszym bratem bp. Tadeusza Pieronka. Urodził się 3 kwietnia 1932 roku w Radziechowach, w domu Władysława i Pauliny z Wolnych. W 1938 rozpoczął naukę w szkole podstawowej. W 1940 roku, przed wysiedleniem rodziny na Lubelszczyznę, wyjechał z bratem do brata mamy, księdza, do Kęt, gdzie pomagał w gospodarstwie i kontynuował naukę w warunkach domowych. W kwietniu 1945 roku wrócił do Radziechów.

Ojciec Mieczysława i Tadeusza był legionistą. Podczas okupacji rodzina Pieronków, w ramach niemieckiej akcji "Saybusch Aktion", została wysiedlona do Generalnej Guberni, w rejon Parczewa na Lubelszczyźnie. Po wojnie za swoją działalność Władysław Pieronek był szykanowany przez władze PRL. Pisał okolicznościowe wiersze, sztuki góralskie oraz wspomnienia i kroniki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po VI klasie szkoły podstawowej Mieczysław rozpoczął naukę w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w Żywcu. Wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Działał w drużynie im. Stefana Batorego w Radziechowach do rozwiązania ZHP, w ostatnim okresie jako drużynowy. W 1949 roku dołączył do Związku Młodzieży Patriotycznej "Nowe Wyzwolenie", organizacji nielegalnej skupiającej kolegów z harcerstwa.

W kwietniu 1950 roku, jako uczeń X klasy reformowanej szkoły, został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, a po przeszło czterech miesiącach śledztwa skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie na pięć lat więzienia, pozbawienie praw publicznych i honorowych i przepadek mienia. Karę odbywał w więzieniach: Montelupich, we Wronkach, w Rawiczu i w Jaworznie. Został zwolniony na podstawie amnestii w 1953 roku.

Maturę zdał w 1954 roku w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Bielsku. Skierowany na studia na Politechnice Warszawskiej, zdał egzamin wstępny, ale "z braku miejsc" nie został przyjęty mimo dyplomu upoważniającego do przyjęcia na studia bez egzaminu wstępnego. Podjął pracę w warsztatach szkolnych Technikum w Bielsku.

Reklama

Wezwanie do wojska w jesieni - skuteczna reklamacja; ponowne wezwanie w lutym 1955 roku, wcielenie do wojska i praca w kopalni węgla Mikulczyce w latach 1955–1957. W kwietniu 1957 roku rozpoczął studia na Politechnice Krakowskiej, na Wydziale Mechanicznym. W lipcu 1957 zawarł związek małżeński z Barbarą Sapetą. W 1963 roku obronił pracę magisterską. W katedrze Statyki Budowli i Wytrzymałości Materiałów (później w katedrze Dynamiki Budowli i Instytucie Mechaniki Budowli) organizował laboratorium badań statycznych i dynamicznych budowli.

Mieczysław Pieronek brał udział w konferencjach naukowych poświęconych badaniom budowli. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji w tej dziedzinie, a także współautorem polskiej normy wpływu drgań na budynki i na ludzi w budynkach.

W 1980 roku działał w Solidarności: został wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej Politechniki, wszedł w skład komisji rewizyjnej Regionu Małopolska. W stanie wojennym reprezentował z wyboru pracowników technicznych w senacie uczelni.

Podziel się cytatem

Reklama

W 1990 roku został sekretarzem Miasta Krakowa i pełnił tę funkcję do przejścia na emeryturę 1 września 1999 roku. W latach 1997–2003 był prezesem Polsko-Włoskiej Fundacji Promocji Zdrowia, która ze środków przekazanych przez rząd włoski podjęła budowę szpitala Świętego Rafała w Krakowie. W latach 2001–2002 pełnił funkcję konsula honorowego Republiki Włoskiej w Krakowie. W latach 2010–2013 zasiadał w zarządzie Arcybractwa Miłosierdzia. Od 1996 roku był członkiem Rady Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Od 1995 należał do Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. W 2009 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 21 lutego w swoim domu w Raciborsku koło Wieliczki.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2021-02-22 11:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki o śp. bp. Pieronku

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie był człowiekiem łatwym ale był ciekawy – tak zmarłego wczoraj bp. Tadeusza Pieronka wspomina Przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...