Reklama

Kościół

Jak spędzić Sylwestra i Nowy Rok? Mamy kilka podpowiedzi

pixabay.com

Sylwester, zwany również „tłustą wigilią”, to dzień poprzedzający Nowy Rok, kiedy świętujemy koniec starego roku i początek nowego. 31 grudnia to nie jest zwyczajna noc, dlatego warto ten czas spędzić wyjątkowo i niecodziennie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Coraz częściej – w sylwestrową noc – zamiast tradycyjnego wyjścia na bal wybieramy czas z rodziną i najbliższymi. Choć tegoroczne ograniczenia, w związku z trwającą pandemią, są o wiele mniej restrykcyjne niż przed rokiem, większość z nas planuje wejść w nowy rok w zaciszu własnego domu lub na tzw. domówkach ze znajomymi. Z tej okazji warto przypomnieć znane mniej lub bardziej polskie zwyczaje i tradycje, związane z tym świętem.

Huczne pożegnanie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czy to na balu sylwestrowym czy we własnym domu w gronie rodziny lub najbliższych, w ostatnią kalendarzową noc roku, nie może zabraknąć tańców do białego rana, kolorowych strojów, śpiewów czy fajerwerków. Tak samo dawniej, jak i dziś, żegnanie starego roku zazwyczaj spędzamy na mniej lub bardziej hucznych zabawach. Dawniej, w niektórych rejonach Polski również kolędowanie było nieodłącznym elementem świętowania sylwestrowej nocy. Z kolei kaszubska tradycja nakazywała wypędzenie starego roku poprzez hałaśliwy obchód po wsi ze śpiewami oraz klekotkami. Im głośniej i radośniej zachowywano się tej nocy, tym szczęśliwszy miał być kolejny rok.

W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dla niektórych kształt bąbelków w szampanie to znak, co czeka nas w Nowym Roku. Duże, chaotyczne bąbelki oznaczają czas pełen zmian i niespodziewanych wydarzeń, a drobne i łagodnie unoszące się ku górze kieliszka przepowiadają zdrowie i stabilizację.

Pomyślność w Nowym Roku

Od dawna utrzymywało się przekonanie, że bardzo ważne jest to jak spędzimy sylwestrowy dzień i noc. Od tego miało zależeć nasze szczęście w Nowym Roku. Na przykład na Podhalu obfitość miały zapewnić kieszenie pełne drobnych monet. Powodzenie w sprawach finansowych miało również dawać noszenie przez cały rok w portfelu łusek z wigilijnego karpia. Sylwester był także okazją dla panien do wróżenia, czy będą miały powodzenie u kawalerów, a gwarancję pomyślności w sercowych sprawach miało dać włożenie czegoś nowego w sylwestrową noc i szczególne zadbanie o wygląd. W wielu regionach popularny był zwyczaj pieczenia specjalnego ciasta, które miało pomóc w znalezieniu męża. Wierzono także, że pierwsze imię usłyszane przez pannę po północy jest imieniem jej przyszłego wybranka. Znane było także unikanie sprzątania i robienia porządków w ostatnim dniu roku, aby zapobiec wykurzenia z domu szczęścia.

Reklama

Pasterka Noworoczna

Dzień poprzedzający Nowy Rok w polskiej tradycji zwany jest Sylwestrem od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim – papieża Sylwestra I. Dla wielu katolików, prócz zabaw i hucznego świętowania, nieodłącznym elementem przywitania Nowego Roku jest Msza Noworoczna, odprawiana o północy, podczas której wierni, modlą się o błogosławieństwo Boże na cały nadchodzący rok. Powszechnie w Kościele katolickim 31 grudnia odprawiane są też uroczyste nieszpory, które kończą się hymnem dziękczynnym Te Deum, wyrażającym wdzięczność Bogu za wszelkie łaski otrzymane w kończącym się roku.

Postanowienia noworoczne

Obecnie koniec roku to dla wielu czas podsumowań oraz snucia planów na przyszły rok. Część z nas podejmuje także noworoczne postanowienia. Warto uważać, by nie wziąć na siebie zbyt dużo – postanowienia mogą nas przerosnąć, a niemożliwość ich realizacji może wpłynąć na nas demotywująco. Na pewno warto dobrze przemyśleć co chcemy zmienić i co jest dla nas najważniejsze, a potem zaplanować konkretne kroki i co jakiś czas sprawdzać swoje postępy. Nawet małe sukcesy będą nas motywować do wytrwałości w postanowieniu. W rodzinie warto również porozmawiać z dziećmi o postanowieniach noworocznych, by zachęcić je do podjęcia własnych wyzwań na nadchodzący rok. Niewątpliwie będzie to miało wpływ na kształtowanie charakteru, a także ćwiczenie silnej woli. A jeśli uda nam się osiągnąć zamierzony cel będziemy mieli poczucie ogromnej satysfakcji oraz przeświadczenie, że dajemy sobie radę.

Reklama

Ważniejsze z kim, a nie jak

Warto przypomnieć jeszcze jeden zwyczaj związany z sylwestrową nocą – z kim spędzisz Sylwestra, z tym podobno spędzisz cały rok. Jednak nie zawsze możliwe jest spędzenie tego czasu z rodziną lub najbliższymi. Warto wówczas chociażby złożyć życzenia noworoczne – co też jest bardzo powszechną tradycją. Bez względu na to, jak spędzamy tę jedyną noc w roku, warto świętować ten czas wspólnie w rodzinie lub w gronie najbliższych nam osób, tym bardziej, że bycie z bliskimi to jedna z najważniejszych potrzeb i wartości – co również mocno odczuliśmy w czasie pandemii. Warto zatem spędzić te przełomowe dni w roku z najważniejszymi dla nas osobami, bo ważniejsze jest to z kim, a nie jak spędzamy Sylwestra i Nowy Rok.

Podziel się:

Oceń:

+6 -3
2021-12-31 07:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Sylwester - patron ostatniego dnia roku

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady