Reklama

Niedziela Lubelska

Wspólna droga. Konferencja o synodzie

Archiwum

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się konferencja poświęcona synodalności Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie pt. „Inter Concilium et Synodum - pomiędzy soborem i synodem” zorganizowała Katedra historii, Norm Ogólnych, Prawa Sakramentów i Instytutów Życia Konsekrowanego KUL. Tematyka konferencji dotyczyła zagadnień związanych z 40. rocznicą promulgacji Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r. oraz synodalnością Kościoła. Debata naukowców z Polski, Watykanu, Niemiec i Czech odbyła się podczas trwających w Rzymie obrad XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, a także III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Konferencję wpisującą się w nurt dyskursu dotyczącego synodalnego charakteru Kościoła rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Jak powiedział bp Artur Miziński, Sobór Watykański II przyczynił się do odnowy Kościoła i jego misji w nowej rzeczywistości XX wieku, a Kodeks Prawa Kanonicznego był „drugim pasem transmisyjnym nauki Soboru, przełożonym na język prawniczy”. Ponadto w kodeksie znajdują się przepisy regulujące kwestie dotyczące synodu i synodalności. - Kościół ogarnął całą ziemię i coraz bardziej odkrywa swoją tożsamość i swoją misję. Powierzony jest uczniom Chrystusa, z których każdy na bazie sakramentu chrztu ma w nim miejsce, a także określone powołanie i zadania. Trzeba ustawicznie odkrywać swoje miejsce w Kościele i pod przewodnictwem Piotra naszych czasów wraz z braćmi budować mistyczne ciało Chrystusa - powiedział ksiądz biskup. Podkreślił, że nie tylko jubileusz promulgacji kodeksu, czy trwający w Kościele powszechnym synod, ale też rok duszpasterski w Polsce, przeżywany pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, skłania do refleksji nad tajemnicą Kościoła, ale i naszą miłością i odpowiedzialnością za Kościół. - Ciągle trzeba pytać się, co należy zmienić, aby nasza obecność w Kościele była jeszcze bardziej twórcza i przynosiła błogosławione owoce - powiedział bp Miziński.

Jak przypomniał, „Kościół nie jest tylko instytucją, ale wspólnotą Ludu Bożego, która zmierza za Chrystusem, dając się prowadzić Duchowi Świętemu”. W czasach wielkiego niezrozumienia Kościoła i postrzegania go jedynie jako jednej z instytucji, ważnym zadaniem jest ukazywanie jego zbawczego charakteru, którego nie sposób ogarnąć rozumem. - Trzeba nam podążać wraz z Kościołem wspólną drogą, która być może jest wyboista, ale prowadzi do zbawienia - podkreślił ksiądz biskup. W nawiązaniu do synodu zwrócił uwagę, jak ważne jest współuczestnictwo wszystkich ochrzczonych w trosce o wierne przechowywanie i głoszenie Ewangelii współczesnemu światu. - Zadaniem synodu jest słuchanie tego, co Duch Święty mówi do Kościoła poprzez wspólne słuchanie Słowa Bożego zawartego w Piśmie Świętym i Tradycji, a następnie poprzez słuchanie siebie nawzajem - powiedział bp Miziński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-11-07 12:29

Wybrane dla Ciebie

Suplika do Maryi w Pompejach

Adobe Stock

Znasz Nowennę Pompejańską nazywaną „nowenną nie do odparcia”?

Więcej ...

Św. Stanisław, Biskup i Męczennik

Konfesja św. Stanisława w Katedrze na Wawelu

I, Bogitor / pl.wikipedia.org

Konfesja św. Stanisława w Katedrze na Wawelu

Św. Stanisław urodził się między 1030 a 1035 r. w Szczepanowie. Na miejscu, gdzie znajdował się dom rodzinny Świętego postawiono kaplicę.

Więcej ...

Lata święte w Kościele katolickim – zarys dziejów

2024-05-08 10:24

Monika Książek

Zapowiedziane na 9 maja przedstawienie bulli Franciszka ogłaszającej rok 2025 w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jubileuszowym jest dobrą okazją do uświadomienia sobie, co to jest i czym jest taki Rok. Mimo że ma on za sobą ponad 800-letnią przeszłość, a jego korzenie wyrastają jeszcze ze Starego Przymierza, to w sumie stosunkowo niewiele wiemy o tej instytucji. Jedną z głównych tego przyczyn jest rzadkość tego wydarzenia w życiu Kościoła, a zatem także w świadomości wiernych, rok ten przypada bowiem raz na 25 lat i nie zmieniają tego faktu nawet tzw. jubileusze nadzwyczajne, ogłaszane częściej, ale które - jak sama nazwa wskazuje - też są czymś wyjątkowym w życiu Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...