Reklama

Niedziela Lubelska

Nuta człowiecza. Koncert upamiętniający Józefa Czechowicza

Materiały organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przypadająca w bieżącym roku 120. rocznica urodzin Józefa Czechowicza jest okolicznością do przywołania i upamiętnienia w przestrzeni naszego miasta wybitnego poety związanego z Lublinem i Lubelszczyzną, indywidualności literackiej, której twórczość stanowi bardzo ważny element lubelskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego. Inspirując się rocznicową okolicznością zespół wokalno-instrumentalny Camerata Lubelska zamierza zaprezentować lubelskim melomanom projekt artystyczny - spektakl słowno-muzyczny, zatytułowany „Nuta człowiecza. 120. rocznica urodzin Józefa Czechowicza”, który zostanie przedstawiony w dniu 18 Listopada 2023 roku w Bazylice oo. Dominikanów w Lublinie z udziałem zespołu wykonawców: zespół wokalny Camerata Lubelska, zespół instrumentalny, soliści, aktor, prelegent.

W programie koncertu przedstawione zostaną utwory poetyckie J. Czechowicza i kompozycje muzyczne kompozytorów polskich okresu międzywojennego i XX wieku: I. J. Paderewskiego, T. Szeligowskiego, F. Nowowiejskiego, H. M. Góreckiego, także twórców lubelskich: K. Górskiego, A. Nikodemowicza, w zakresie spójnym z koncepcją artystyczną wydarzenia. Integralną częścią programu będzie prezentacja multimedialna ukazująca unikalne fotografie międzywojennego Lublina autorstwa J. Czechowicza i referat edukacyjny pt. „Lublin Czechowicza” wygłoszony przez przedstawiciela Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Dedykowany pamięci poety projekt wyłoniony został w ramach otartego konkursu ofert Urzędu Miasta Lublin i Urzędu Marszałkowskiego i skierowany jest do szerokiego, zróżnicowanego kręgu odbiorców społeczności naszego Miasta, którym bliska intelektualnie i duchowo pozostaje twórczość literacka i artystyczne dokonania „poety Lublina” , jako zjawisko kulturowe naszego miasta świadczące o jego bogatej historii i kulturowej tożsamości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Camerata Lubelska – kameralny zespół wokalny powołany w 2001 roku przy Wydziale Artystycznym UMCS z inicjatywy wybitnego dyrygenta, animatora kultury, wykładowcy KUL i UMCS, prof. Kazimierza Górskiego. Zespół tworzą śpiewacy z wieloletnią praktyką wokalną, w wielu przypadkach wywodzący się z akademickiego środowiska chóralnego Lublina. Szczególne osiągnięcia lubelskich artystów to: promowanie rodzimej twórczości barokowej i oświeceniowej, takich kompozytorów jak: Józef Zeidler, Jan Wański i Szymon Ferdynand Lechleitner oraz współpraca ze środowiskiem współ¬czesnych kompozytorów lubelskich, takich jak: Andrzej Nikodemowicz, Mieczysław Mazurek i Rafał Rozmus. Wysoki poziom artystyczny, o jaki zabiega nieustannie Camerata Lubelska, jest wypadkową wielu czynników, takich jak: doskonalenie warsztatu wokalnego i troska o stylową interpretację wykonywanych dzieł, ale też wielopłaszczyznowy wymiar realizowanych projektów, na który składają się : muzyka, słowo i obraz. Dzięki współpracy z solistami – wokalistami, instrumentalistami, a także aktorami i dyrygentami, Camerata tworzy zespół muzykujących artystów. W okresie swojego istnienia Camerata Lubelska wpisała się trwale w krajobraz muzyczny, stając się zespołem rozpoznawalnym i identyfikowanym z Lublinem w perspektywie ogólnopolskiej. Poprzez swoje nietuzinkowe projekty muzyczne oraz udział w cyklicznych imprezach artystycznych, zespół pozyskał stałe grono słuchaczy i wypracował atrakcyjną formułę promowania sztuki wysokiej.

Stowarzyszenie Camerata Lubelska, organizacja pozarządowa, której celem statutowym jest wspieranie rozwoju i upowszechnianie polskiej kultury muzycznej w regionie, kraju i poza jego granicami, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-11-17 08:15

Wybrane dla Ciebie

Miejsce Słowa - Ewangelia w VR w każdym zakątku Polski!

2024-05-07 09:46

Mat.prasowy

Nie musisz przyjeżdżać do Poznania, aby doświadczyć Ostatniej Wieczerzy w VR. Miejsce Słowa przyjedzie do Ciebie!

Więcej ...

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Więcej ...

Świętowali piękny jubileusz

2024-05-07 16:09

Marek Białka

- Tegoroczna uroczystość odpustowa ku czci św. Floriana miała potrójny charakter - wyjaśnia ks. Krzysztof Tworzydło, proboszcz uszewskiej parafii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...