Reklama

Kościół

Jędrzejów: uroczyste zakończenie Roku Jubileuszowego bł. Wincentego Kadłubka

Aleksander Lesser, Wincenty Kadłubek/pl.wikipedia.org

Mszą św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego w kościele archiopactwa cystersów w Jędrzejowie, przy konfesji bł. Wincentego Kadłubka, nastąpiło uroczyste zakończenie i podsumowanie Roku Jubileuszowego, poświęconego Błogosławionemu, w 800 -lecie jego śmierci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Eucharystii licznie uczestniczyli wierni, Rycerze Kolumba, Rycerze św. Jana Pawła II, delegaci władz, pielgrzymi oraz kapłani diecezji kieleckiej.

Jak przypomniał w homilii bp Jan Piotrowski, dokładnie przed rokiem 8 marca 2023 r. ogłosił on Rok Jubileuszowy bł. Wincentego Kadłubka, biskupa krakowskiego i mnicha, który dokończył życia w jędrzejowskim opactwie i tutaj spoczywa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Łaska wiary stała się życiową busolą bł. Wincentego, który we wspólnocie Kościoła odnalazł swe miejsce. Wsłuchując się w słowa Boskiego Mistrza „Pójdźcie za Mną wszyscy…”, podążał za Nim odważnie jako wierny sługa - mówił biskup kielecki. Choć żył on w odległej historii, to wciąż jest czczony i nie zapomniany, gdyż „wiara i rozum wznosiły go nieustannie do źródła prawdy, jaką jest sam Bóg”. Bp Piotrowski podkreślił także, że bł. Kadłubek stał się dla nas wszystkich ewangelicznym nauczycielem wiary, prawdy, miłości, wolności, przykładem umiłowania ojczyzny i szacunku do narodu polskiego.

Biskup mówił także m.in. o wyzwaniach i owocach Wielkiego Postu, podkreślił zatrważające „bałwochwalstwo naszych czasów” - postawy i poglądy nie szanujące prawd Bożych i prawa do wewnętrznej wolności człowieka, które obecnie bardzo się nasiliły.

Miniony rok podsumowywał m.in. o. Jakub Zawadzki, proboszcz cysterskiej parafii. Jak podkreślił, podczas comiesięcznych dekanalnych czuwań, przybyło do sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka 4100 wiernych z 98 parafii diecezji kieleckiej, z 116. duszpasterzami. Wyliczył także liczne pielgrzymki przybywające do sanktuarium.

- Był to dla nas czas absolutnie ważny - mówi KAI cysters o. Bruno Paterewicz. - Szczególnie istotny jest przywilej odpustu zupełnego udzielony przez Stolicę Apostolską i świadectwa oraz owoce comiesięcznych czuwań w każdy drugi piątek miesiąca, a także szereg zrealizowanych wydarzeń kulturalnych, jak np. tryptyk „Perła” - spektakl pokazany na błoniach, wystawy i inne - wylicza.

Reklama

W Roku Jubileuszowym relikwie błogosławionego trafiły do 15. parafii w Polsce.

Wincenty Kadłubek przyszedł na świat ok. 1150 r. w Karwowie k. Opatowa. Uczył się w pobliskiej Stopnicy, w katedralnej szkole krakowskiej, a studia w Paryżu i Bolonii zakończył tytułem magistra. Był kapelanem i doradcą panujących, scholastykiem katedralnej szkoły krakowskiej i kolegiaty w Sandomierzu. W 1208 r. został biskupem krakowskim w czasach burzliwych walk sukcesyjnych. Był wykształconym historiografem i kronikarzem, zwolennikiem reform w Kościele polskim i w kraju. Brał udział w Soborze Laterańskim IV i wcielał jego reformy. Admirator św. Bernarda, czciciel św. Floriana i Stanisława Szczepanowskiego, był zarazem człowiekiem wielkiej maryjności.

Jego niespodziewana rezygnacja z biskupstwa, beneficjów i zaszczytów wzbudziła wiele emocji. Kadłubek znał opactwo w Brzeźnicy (Jędrzejowie), gdyż to on dokonał konsekracji kościoła (trzeciej z kolei) w 1210 r. Cystersi byli poruszeni jego decyzją. W miejscowości Sudół powitał go opat Teodoryk wraz z francuskimi współbraćmi. Miejsce to upamiętnia Kopiec Spotkania, przy którym współcześnie koncentruje się wiele cysterskich uroczystości, np. podczas dorocznych odpustów sierpniowych.

Ostatnie lata, po złożeniu urzędu biskupiego, Kadłubek spędził w opactwie w Jędrzejowie. Tu zmarł 8 marca 1223 r. i tu przechowywane są jego relikwie, przeniesione w 1633 r. do specjalnie wzniesionego mauzoleum.

Podziel się cytatem

Cysterskie opactwo i kościół należą do najstarszych w Polsce. Budowano je jeszcze za życia św. Bernarda przez mnichów z Morimond.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-03-09 10:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pod patronatem bł. Wincentego

Relikwiarz z doczesnymi szczątkami bł. Wincentego Kadłubka niosła m.in. młodzież

Ks. Adam Stachowicz

Relikwiarz z doczesnymi szczątkami bł. Wincentego Kadłubka niosła m.in. młodzież

W Sandomierzu 14 października odbyły się uroczystości ku czci bł. Wincentego Kadłubka, patrona diecezji i miasta.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...