Reklama

Niedziela Lubelska

Bł. ks. Kazimierz Gostyński. Patron lubelskiego szkolnictwa

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Owoce duszpasterskiej pracy bł. ks. Kazimierza Gostyńskiego trwają do dzisiaj.

Edukacja i wychowanie młodych pokoleń realizowały się przez wieki dzięki Kościołowi i charyzmatycznym duszpasterzom. Jest to szczególnie widoczne w historii naszej diecezji, mogącej szczycić się znakomitymi szkołami zakładanymi przez Kościół oraz pierwszym w Polsce uniwersytetem katolickim (KUL).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szkoły Gostyńskiego

Wśród świętych i błogosławionych związanych z naszą diecezją, bł. ks. Kazimierz Gostyński zasługuje bez wątpienia na tytuł patrona szkolnictwa, nie tylko kościelnego. Trzy renomowane licea lubelskie, działające do dziś, zawdzięczają mu swoje istnienie (II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej oraz XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki - Biskupiak), a czwarte (I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica) intensywny rozwój po pierwszej wojnie światowej. Godny podziwu był rozmach wyobraźni świętego kapłana, który rozumiał doskonale, że po czasach rosyjskiego wynaradawiania ratunkiem dla Polski będzie dobrze wykształcona i patriotycznie wychowana młodzież. Niezwykle cenną inicjatywą na owe czasy było stworzenie gimnazjum żeńskiego, podyktowane troską o los dziewcząt, zwykle pozostających bez nauki i skazanych na pracę służących oraz sprzątaczek. We wspomnieniach swoich wychowanków ks. Gostyński zachował się jako kapłan rozumiejący trudne sytuacje życiowe uczniów, m.in. utrzymywał finansowo kilkoro sierot.

Czarna Czwórka

Mniej znanym wymiarem zaangażowania duszpasterskiego bł. ks. Kazimierza Gostyńskiego było organizowanie polskiego harcerstwa w naszej diecezji. Był jednym z pionierów ruchu harcerskiego na ziemi lubelskiej, a piękny ślad jego działalności w tej sferze pozostał do dzisiaj. Jeszcze pod panowaniem rosyjskim ze Lwowa do Lublina dotarła książka Baden Powella o skautingu. Czytana była nielegalnie, ponieważ carat uważał nowy ruch za zagrożenie dla swojej dominacji. Ks. Gostyński odkrył w skautingu cenne uzupełnienie procesu edukacji; druhny i druhowie dbali o kondycję fizyczną oraz nabywali umiejętności przydatnych w przyszłej walce o niepodległość Ojczyzny (pierwsza pomoc, musztra). Przede wszystkim jednak harcerstwo przekładało na konkretne czyny wartości ewangeliczne, uczyło solidarności, odpowiedzialności za innych, abstynencji od używek i przywracało etos rycerskości. Duże znaczenie miała też formacja grupowa, zastępy i drużyny nakładały obowiązek współpracy, działania wspólnego i ducha karności. Po założeniu gimnazjum Zamojskiego bł. ks. Kazimierz zorganizował w szkole słynną drużynę harcerską „Czarną Czwórkę”, najpierw jako organizację tajną a potem już jawną. Harcerze i harcerki z tej drużyny nadawali ton całemu lubelskiemu skautingowi przez wiele lat, wspaniałą kartę zapisali w czasie drugiej wojny światowej. Harcerze bronili Lublina przed Niemcami we wrześniu 1939 r., druhny służyły jako łączniczki i sanitariuszki.

Reklama

Czwarta drużyna wędrownicza im. Hetmana Jana Zamojskiego istnieje do dzisiaj i wchodzi w skład lubelskiego hufca ZHP. Z kilkuletnią przerwą w czasie komunizmu, nadal wychowuje młodzież - aktualnie dziewczęta - do służenia ludziom i Polsce. To trwały owoc posługi bł. ks. Gostyńskiego.

Nowe wyzwania

Ksiądz Kazimierz Gostyński został zaaresztowany przez Niemców i umieszczony w obozie koncentracyjnym, najpierw w Sachsenhausen, na końcu w Dachau. Tam zagazowano go 6 maja 1942 roku. Święty Jan Paweł II beatyfikował go 25 lat temu jako męczennika. Osobę i dzieło kapłana, kształcąc i wychowując dzieci oraz młodzież, upamiętnia Collegium Gostynianum - Zespół Szkół Prywatnych im. ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie.

Jeśli dziś słychać głosy o kryzysie edukacji, warto sięgać do inspirującej tradycji bł. ks. Kazimierza Gostyńskiego. Potrzebujemy nowych katolickich szkół, odważnie stawiających czoło wyzwaniom w imię wierności wartościom Ewangelii.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-03-17 13:11

Wybrane dla Ciebie

Urodziny Szarbela - dialog w cieniu cedrów

Adobe Stock

8 maja 1828 r. w Bika Kafra w Libanie, urodził się Szarbel Makhlouf, właściwie Jusuf Antun Machluf − duchowny maronicki, mnich i pustelnik, święty Kościoła katolickiego.

Więcej ...

Pierwsze szokujące decyzje w Krakowie: Prezydent zapowiada wywieszenie na magistracie tęczowej flagi

2024-05-08 18:22

Adobe Stock

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski objął patronat nad Marszem Równości, który przejdzie ulicami miasta 18 maja. Jest to pierwsza decyzja nowego włodarza miasta dotycząca udzielenia swojego patronatu. Miszalski planuje także udział w tym przemarszu.

Więcej ...

Nadmorska Pani, módl się za nami...

2024-05-08 20:50

Adobe.Stock

Kult Matki Bożej w Swarzewie sięga czasów przed reformacją a z Jej historią związanych jest kilka legend.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku