Reklama

Niedziela Sandomierska

Palma wyrazem wiary w Chrystusa

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Jak co roku z Rynku Starego Miasta w Sandomierzu wyruszyła uroczysta procesja z palmami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni zgromadzili się na sandomierskim rynku pod figurą Matki Bożej, gdzie bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił przyniesione palmy, odczytana została Ewangelia o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy, a następnie uformowała się procesja do bazyliki katedralnej na Mszę św., której przewodniczył Biskup Ordynariusz. We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani, młodzież, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej oraz mieszkańcy Sandomierza.

– Tak jak my wypełniliśmy bazylikę katedralną, podobnie mieszkańcy Jerozolimy zgromadzili się wzdłuż dróg prowadzących do miasta – mówił w homilii bp Nitkiewicz. – Niektórzy z ciekawości, inni na coś licząc. Przyglądali się Panu Jezusowi, który na osiołku odbywał swój ingres do Jerozolimy. Patrzyli i wznosili okrzyki: „Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie”. Nie wiemy z jak wielkim przekonaniem wypowiadali te słowa. Były one jednak jak najbardziej słuszne i prawdziwe. Większość uległa niestety manipulacji ze strony ówczesnych władz i elit, obracając się kilka dni później przeciw Jezusowi. Podobne zagrożenie istnieje również dzisiaj, zwielokrotniając się każdego dnia dzięki nowym środkom. Dlatego chcę zaapelować szczególnie do młodych: nie pozwólcie, aby ktokolwiek zawładnął waszym życiem, otwierając furtki do łatwych rozwiązań, będących w sprzeczności z Bożymi przykazaniami i nauką Kościoła. Trzymając w rękach palmy warto się zastanowić, co one dla nas znaczą? Czy są tylko wyrazem tradycji, jakimś talizmanem, który ma mnie uchronić przed nieszczęściem? Czy raczej jest to wyraz mojej wiary w Jezusa Chrystusa, który ze swoją łaską wkracza w moje życie, aby je przemienić? Wprawdzie kolorowa palma zamienia się nieraz w ciężki krzyż, jest to jednak droga do zwycięstwa – powiedział kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie Eucharystii Biskup Ordynariusz podziękował za zaangażowanie Rycerstwu Ziemi Sandomierskiej, scholi z parafii pw. św. Józefa z Sandomierza, harcerzom oraz młodzieży czytającej wraz diakonami opis Męki Pańskiej. Wyraził jednocześnie wdzięczność rodzicom, nauczycielom i kapłanom, którzy przybyli z młodzieżą.

Reklama

Po Mszy św. w Katolickim Domu Kultury zostały ogłoszone wyniki konkursu na najpiękniejszą palmę zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Nagrody zwycięzcom wręczyli przedstawiciele KSM-u.

Jak powiedział ks. Łukasz Chmiel, asystent kościelny KSM, do tegorocznego konkursu przystąpiło 27 zgłoszeń w dwóch kategoriach: parafie, szkoły, wspólnoty oraz osoby indywidualne. – Konkurs od wielu lat cieszy się zainteresowaniem wiernych z terenu diecezji sandomierskiej. Biorą w nim udział zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Podczas oceniania komisja brała pod uwagę estetykę wykonania palmy, zgodność z regulaminem konkursu, pomysłowość i inwencję twórczą uczestników konkursu, dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych, różnorodność i bogactwo użytych materiałów oraz własnoręczność wykonania elementów – mówił ks. Ł. Chmiel.

W kategorii I (Parafie/Szkoły/Wspólnoty) 1. miejsce zajęło KGW „Cisowianki” w Cisowie, 2. miejsce KSM w Krzątce i 3. miejsce ZSE w Staszowie. W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia: Ruch Swiatło-Życie Oaza Modlitwy kl. 7-8 oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu.

W kategorii II (osoby indywidualne) 1. miejsce zajęła Nadia Niziałek z parafii w Kielczynie, 2. miejsce Julia Forc z SP nr 4 w Sandomierzu, 3. miejsce Emil Walasek z Katolickiego LO w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Podziel się:

Oceń:

2024-03-25 08:48

Wybrane dla Ciebie

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...