Reklama

Niedziela Wrocławska

Wychowankowie nie zapominają o "Orzechu"

2024-04-22 09:53
Uczestnicy pierwszego dnia sympozjum

Archiwum organizatorów [Wiesław Wowk]

Uczestnicy pierwszego dnia sympozjum

Za nami Seminarium Historyczne poświęcone ks. Stanisławowi Orzechowskiemu oraz Duszpasterstwu Akademickiemu “Wawrzyny”. Przez cztery dni była okazja do rozmów, debat, wspomnień oraz modlitwy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszyscy, którzy tu jesteśmy, przyszliśmy, bo w którymś momencie naszego życia pojawił się kapłan wielkiego formatu, ks. Stanisław Orzechowski. Dzisiaj nie będziemy tylko wspominać i wzruszać, ale będziemy badać życiorys, spuściznę i dzieło, które nam w spadku zostawił - mówiła we wstępie do wydarzenia, Agnieszka Bugała, dziennikarka i autorka książek.

Seminarium historyczne podzielone było na dwa dni konferencyjne. Pierwszy dzień poświęcony był stricte ks. Orzechowskiemu. O jego działalności mówił m.in. dr Stanisław Bogaczewicz. Z kolei Łukasz Sołtysik zwrócił uwagę na “Orzecha” jako kapelana “Solidarności”. Trzecim z prelegentów był ks. Aleksander Radecki, który przybliżył postać “Orzecha”, jako przewodnika wrocławskich pielgrzymek na Jasną Górę. Patrząc z perspektywy pielgrzymowania ks. Radecki ukazał wielkie dzieło, które przyniosło ogromny wzrost wiary i pobożności, ale także pomogło w rozeznaniu powołania czy powrotu do Kościoła. Na zakończenie części wykładowej była okazja pochylenia się nad językowym fenom.- Czy mówił do środowiska akademickiego, czy pielgrzymkowego ludzie zachwycali się lub nie, ale mówił językiem ludzi i jest to naczelna cecha jego kazań - zaznaczyła prelegentka. Kazania ks. Orzechowskiego charakteryzowały się :”mówionością” i potocznością. - Pozwoliło to traktować “Orzecha” z wielką taryfą ulgową, jeśli chodzi o poprawność językową. Nikogo to nie raziło. Po prostu wpisywało się to w “Orzechowy” styl - zaznaczyła autorka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po przerwie odbył się panel dyskusyjny prowadzony przez red. Agnieszkę Bugałę, w którym wzięli udział: Agata Hoffmann, wychowanka “Orzecha” zaangażowana w działalność D.A. “Wawrzyny” w latach 90-tych oraz Wiesław „Kuzyn” Wowk, wieloletni współpracownik “Orzecha”.

Drugi dzień wykładowy był okazją do przypomnienia filmu “Orzech” autorstwa Damiana Żurawskiego. Autor w swoim wykładzie opowiedział także o formacji religijnej w D.A. “Wawrzyny”. Z kolei dr Grzegorz Mazur przybliżył środowisko działalności ks. Orzechowskiego po 1990 roku. O “Wawrzynach” jako miejscu formacji intelektualnej mówił Krzysztof Turkowski, a na koniec swój wykład wygłosił dr Grzegorz Tuszkanow pokazując aktywizację społeczną D.A. “Wawrzyny”. Z kolei w panelu dyskusyjnym wzięli udział: Beata Staszków, o. Michał Serwiński, klaretyn oraz o. Pio Michał Bulenda, franciszkanin

Reklama

Ostatnim wydarzeniem była Msza święta prymicyjna o. Pio Michała Bulendy, wychowanka “Orzecha”.

Organizatorem wydarzenia byli: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny” we Wrocławiu, Parafią Św. Wawrzyńca i Duszpasterstwem Akademickim „Wawrzyny”. Patronat medialny objęła Niedziela Wrocławska.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...