Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Synodalność – szansa czy zagrożenia dla Kościoła – konferencja naukowa w Seminarium 35+

2024-05-23 17:00

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Synodalność – szansa czy zagrożenia dla Kościoła to tytuł konferencji naukowej, która w czwartek 23 maja br. została zorganizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla starszych kandydatów do święceń.

- Tę sesję dedykujemy ks. prał. dr. Józefowi Morawie w jego 50. rocznicę święceń kapłański - wieloletniemu wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zajmującemu się systematyczną eklezjologią i eklezjologią fundamentalną. Nasz refleksje na temat Kościoła, które mają wymiar pastoralny duszpasterski jemu dedykujemy – mówił ks. dr hab. Sławomir Szczyrba, rektor Seminarium 35+.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako pierwszy podczas sesji nt. Synodalności głos zabrał metropolita łódzki, który przypomniał osobiste spotkania z ks. Morawą jako swoim wychowawcą z krakowskiego seminarium oraz jako jego następca na urzędzie rektora. Nawiązując do tematyki konferencji, kard. Ryś zwrócił uwagę na to, że – dla Kościoła zagrożeniem jest brak synodalności. Synodalność jest – odważę się powiedzieć – lekarstwem na wszystkie zagrożenia Kościoła. To jest rzecz, której się uczymy otwierając Dzieje Apostolskie – czyniliśmy to całe 50 dni w okresie Wielkanocnym. Wszystkie najważniejsze problemy z jakimi się ten Kościół zderzył w pierwszym pokoleniu, w pierwszych latach swojego funkcjonowania wszystkie rozstrzygał w sosen synodalny. Synodalność byłaby zagrożeniem dla Kościoła wtedy, gdyby przestała by być synodalnością – o co jest łatwo. Tzn. czy synodalność przestaje być sobą, kiedy staje się celem samym w sobie. Jeśli w dyskusjach o synodalności chodzi tylko o nią - jako nową strukturę, nowy podział władzy - to wtedy jest niebezpieczna, bo w Kościele nie chodzi o synodalność, ale o ewangelizację. Ale kiedy synodalność jest sobą, jest lekiem na wszystkie zagrożenia! – mówił metropolita łódzki.

Na zaproszenie organizatorów do udziału w konferencji odpowiedzieli duchowni i świeccy zaangażowani w życie Kościoła oraz trwający Synod o Synodalności nie tylko na szczeblu parafialnym, diecezjalnym czy ogólnopolskim, ale i międzynarodowym. Na temat „Zbawienia w języku synodalnej drogi Kościoła” w swoim przedłożeniu mówił ks. dr Józef Morawa – duchowny Archidiecezji Krakowskiej, ojciec duchowny Ogólnopolskiego Seminarium dla starszych kandydatów do kapłaństwa. "Czy Synod to demokratyzacja Kościoła? Kilka uwag na kanwie medialnej krytyki Synodu" - to temat wykładu, który przedstawił ks. Adam Młynarczyk – duchowny Archidiecezji Częstochowskiej, student Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. O spojrzeniu na Kościół, który prowadzi do doskonałości powołań mówił w swoim przedłożeniu ks. prof. dr hab. Andrzej Draguła – duchowny Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, wykładowca homiletyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Refleksją o Synodalności jako stylu bycia w Kościele podzielił się prof. dr hab. Aleksander Bańska - delegat Konferencji Episkopatu Polski na rzymski Synod o Synodalności oraz Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego.

Reklama

Pierwsza część konferencji została zakończona dyskusją panelową, którą poprowadził ks. prof. Andrzej Draguła. Pierwszy wykład drugiej części konferencji zatytułowany: "Kościół w Dziejach Apostolskich – dynamika wspólnej drogi" przedstawiła s. prof. Joanna Nowińska - wykładowca Pisma Świętego na Uniwersytecie Śląskim. Na pytanie: "dlaczego to źle, że zajmujemy się synodalnością i dlaczego trzeba to robić?" próbował odpowiedzieć red. Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika WIĘŹ. "O parafii bez Kościoła, proboszcza bez plebanii. Wspólnota jak work in progres" – mówił proboszcz parafii pw. św. Wojciecha London- Kensington – ks. Bartosz Rajewski. Ksiądz doktor Przemysław Sawa z wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego zaprezentował wykład zatytułowany: "Doświadczenie synodalne Kościołów i Wspólnot niekatolickich i możliwość inspiracji dla Kościoła katolickiego".

Reklama

W ostatnim wykładzie zatytułowanym: "Synodalność parafii w bloku na Łacinie w Poznaniu" mówił proboszcz parafii tejże parafii ks. Radosław Rakowski.

Dzisiejsza konferencja zorganizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla starszych kandydatów do święceń – Seminarium 35+ to już trzecie tego typu spotkanie naukowe. Pierwsze zorganizowane w 2022 roku było zatytułowane: "Między wiarą a rozumem", a drugie w 2023 roku nosiło tytuł: „Państwo i Kościół – współpraca czy separacja”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: Pan użyje całej swojej władzy, żeby nas zgromadzić przy jednym stole!

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Od nas zależy, czy chcemy iść drogą, którą Jezus nas powołał

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Więcej ...

90-lecie parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie

2024-06-16 08:10

Katarzyna Artymiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych