Reklama

Europa

Abp Szewczuk: Panie, podnieś nas z naszego smutku, bólu i łez

2024-06-13 18:16
Światosław Szewczuk

flickr.com/episkopatnews

Światosław Szewczuk

"Panie, podźwignij nas dziś z Tobą. Panie, podnieś nas z naszego smutku, bólu i łez. Ty, który wznosisz człowieka do nieba i sadzasz go po prawicy tronu Najwyższego, wskaż nam drogę wyjścia z trudnych okoliczności, w których się dziś znajdujemy. Panie, wszyscy jesteśmy dziś na ziemi w niebezpieczeństwie śmierci. Niech Ty będziesz naszym bezpieczeństwem. Bądź Tym, który chroni nas przed wszelkim złem. W Tobie jest nasza nadzieja i zbawienie" - modlił się arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, 13 czerwca, w katedrze patriarchalnej Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Nasze prawdziwe schronienie, najbezpieczniejsze schronienie - Chrystus - wstępuje dziś do nieba. Nie jest już pochowany jako śmiertelnik pod ziemią, ale wstępuje do nieba ze swoim zmartwychwstałym ciałem. W Nim wstępujemy my wszyscy, których życie, bezpieczeństwo i zbawienie są w Nim ukryte. Dziś Kościół Chrystusowy obchodzi jedno z największych świąt chrześcijańskich, święto Wniebowstąpienia Pańskiego" - powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i wezwał do refleksji nad pytaniami: co oznacza Wniebowstąpienie? Jaki jest sens tego święta? Co to święto oznacza dla nas dzisiaj? Dlaczego my, chrześcijanie trzeciego tysiąclecia, nadal świętujemy to wydarzenie?

Abp Szewczuk wyjaśnił, że znajdujemy głęboką i wyczerpującą odpowiedź na te pytania, patrząc na znaczenie tego wydarzenia, którego doświadczamy dzięki mocy i działaniu Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał, że zgodnie z ówczesnymi zwyczajami Wniebowstąpienie w rozumieniu apostołów oznaczało trzy rzeczy: chwałę, przesłanie i sukces.

Pierwszą z nich jest chwała. "Jaka była chwała Syna Bożego w Jego wstąpieniu do nieba? ... Dzisiaj Chrystus wstępuje. To już nie człowiek, ale Ojciec oddaje Mu chwałę. Powraca do chwały, którą miał u Ojca przed stworzeniem świata" - wyjaśnił arcybiskup.

Drugim znaczeniem wniebowstąpienia jest przesłanie. "Wniebowstąpienie Chrystusa wiąże się z pewnym zadaniem, które Chrystus daje swoim apostołom: mówi im, aby czekali na przyjście Ducha Świętego, a następnie pójdą na krańce ziemi, aby nieść przesłanie o Nim, o tym, który pokonał śmierć i powstał z martwych na krańce ziemi, aby przedstawić zmartwychwstałego i uwielbionego Zbawiciela każdemu człowiekowi wszystkich czasów i narodów. Kościół w tym dniu wypełnia świadectwo o Zmartwychwstałym, zadanie przedstawienia Go wszystkim ludziom poprzez chrzest" - powiedział zwierzchnik UKGK.

Reklama

Trzecim i bardzo głębokim znaczeniem wniebowstąpienia jest sukcesem. "Dziś Chrystus dopełnia dzieła zbawienia. Łamie bramy piekła i śmierci. Pan wypełnia do końca plan Ojca, pomyślnie go realizuje" - wyjaśnił kaznodzieja i dodał: "Chrystus wstępuje do nieba i zasiada po prawicy Boga Ojca, wypełniwszy zadanie, które Ojciec powierzył Mu do wykonania: przywrócić człowieka, mnie i ciebie, Bogu... To wielkie święto człowieka, chwała człowieka w Chrystusie".

Zwierzchnik UKGK zwrócił następnie uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną cechę, którą w sposób szczególny przeżywają Ukraińcy w czasie trudnej i krwawej wojny. "Każdy dziś zna słowo 'schron'. To bezpieczne miejsce, w którym można się ochronić przed wszelkimi zewnętrznymi niebezpieczeństwami, które chcą odebrać życie. Apostoł Paweł mówi, że najbezpieczniejszym schronieniem dla człowieka, gdzie jego życie jest nie tylko zachowane, ale także osiąga chwałę, sukces i swój cel, jest nasz Pan Jezus Chrystus" - powiedział abp Szewczuk.

Przypomniał również, że dziś Kościół rozpoczyna Dekadę Misji. Według niego, jest to czas oczekiwania, ale także czas, w którym Kościół wzywa wszystkich tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa, wszystkich tych, którzy jeszcze nie doświadczyli wielkości człowieka w Chrystusie, do pełni życia w naszym Zbawicielu.

Na zakończenie wezwał: "Modlimy się dzisiaj: Panie, podźwignij nas dziś z Tobą. Panie, podnieś nas z naszego smutku, bólu i łez. Ty, który wznosisz człowieka do nieba i sadzasz go po prawicy tronu Najwyższego, wskaż nam drogę wyjścia z trudnych okoliczności, w których się dziś znajdujemy. Panie, wszyscy jesteśmy dziś na ziemi w niebezpieczeństwie śmierci. Niech Ty będziesz naszym bezpieczeństwem. Bądź Tym, który chroni nas przed wszelkim złem. W Tobie jest nasza nadzieja i zbawienie".

Podziel się:

Oceń:

+5 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gdy kamienie atakują

Niedziela Ogólnopolska 12/2020, str. 58

Adobe.Stock

Kamica jest jedną z tych chorób, które dotykają kobiety i mężczyzn, dzieci i seniorów.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

O wyzwaniach rozmowy ekologicznej w perspektywie stworzenia

2024-06-26 15:41

Archiwum Marka Kuczyńskiego

O Laudato Si w Monachium rozmawiali delegaci Kościoła z całej Europy. Był też ks. dr Zbigniew Kucharski, sekretarz zespołu Laudato Si' przy Radzie ds. Społecznych KEP, a zarazem kapłan naszej diecezji, a także dr Marek Kuczyński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?