Reklama

Polska

Piekary Śląskie: 25. rocznica beatyfikacji błogosławionych męczenników II wojny światowej – ks. Emila Szramka i ks. Józefa Czempiela

Piekary Śląskie z lotu ptaka

wikipedia/Marek Ślusarczyk na licencji Creative Commons

Piekary Śląskie z lotu ptaka

W Domu Rekolekcyjno-pielgrzymkowym „Nazaret” w Piekarach Śląskich odbyła się konferencja "Błogosławieni męczennicy ks. Emil Szramek i ks. Józef Czempiel - 'żołnierze wielkiej sprawy Bożej'. W 25. rocznicę beatyfikacji". Życie i dzieło wybitnych śląskich duchownych przybliżył ks. prof. Damian Bednarski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wskazał na punkty wspólne łączące obu błogosławionych; począwszy od starannego wychowania rodzinnego poprzez miłość do Polski aż po wytrwałość w wierze do końca - do męczeńskiej śmierci w KL Dachau w 1942 roku. - Bóg zwyciężył w ich męczeństwie - mówił ks. Bednarski podkreślając ich ogromne zaangażowanie w posługę duszpasterską, działalność społeczną i propolską. Zaznaczył, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku duchowni wspólnie opublikowali książkę „Prawo do języka ojczystego w świetle nauki chrześcijańskiej”. Bronili w niej prawa do używania języka polskiego w duszpasterstwie śląskim.

Co ciekawe, obaj duchowni już jako proboszczowie posługiwali w parafiach maryjnych; ks. Emil Szramek w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, a ks. Józef Czempiel w Parafii Wniebowzięcia NMP w Hajdukach (Chorzów Batory). Zginęli męczeńską śmiercią w roku 1942.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Bednarki przypomniał, że proces beatyfikacyjny śląskich duchownych rozpoczął się w 1988 roku. W poczet błogosławionych w grupie 108 męczenników II wojny światowej włączył ich 13 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł II. W homilii podczas liturgii sprawowanej w Warszawie papież stwierdził: „świętujemy zwycięstwo tych, którzy w naszych czasach oddali życie dla Chrystusa, aby posiąść je na wieki w Jego chwale. Jest to zwycięstwo szczególne, bo dzielą je duchowni i świeccy, młodzi i starzy, ludzie różnego pochodzenia i stanu”.

Podczas spotkania proboszczowie parafii, w których posługiwali męczennicy, podzielili się świadectwem wiary i zawierzenia życia błogosławionym męczennikom.

- Z ks. Emilem Szramkiem wiążą mnie bardzo osobiste więzy - mówił ks. Suchoń, proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. - To co najbardziej mnie z nim połączyło to przede wszystkim śmiertelna choroba (złośliwy czerniak z przerzutami) jaka przyszła na mnie w 55. roku życia. Dokładnie w tym wieku ks. Szramek został zamordowany w Dachau. Tak sobie siedziałem wieczorami w mieszkaniu, w którym wcześniej mieszkał ks. Szramek i rozmawiałem z nim. Mówię mu: „słuchaj, Emil, mieszkam w tym samym pokoju, w którym ty mieszkałeś. Chodzę codziennie po tej samej posadzce kościoła mariackiego po której ty chodziłeś; podejmuję wszystkie twoje dzieła; prawdopodobnie mało kto się do ciebie modli, to przynajmniej mnie wysłuchaj - opowiadał ks. Suchoń. - Wzbudził się we mnie wówczas tak silny akt wiary, jakiego nigdy wcześniej nigdy wcześniej nie doświadczyłem; taka pewność, że on mnie nie opuści. I żyję do dziś, chociaż lekarze dawali mi tylko 15 miesięcy życia - dodał duchowny.

Konferencja poprzedziła Msza w Bazylice NMP i św. Bartłomieja. Pomysłodawcą spotkania był ks. Mateusz Grzonka, wikariusz Parafii NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śl.

Podziel się:

Oceń:

2024-06-13 18:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczyste wspomnienie błogosławionych misjonarzy - męczenników z Pariacoto

franciszkanie.pl

Od pięciu lat 7 czerwca wspominamy pierwszych polskich misjonarzy-męczenników: bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. W południe w niedzielę w Bazylice św. Franciszka w Krakowie celebrowana była msza św. dziękczynna za ich życie i działalność misyjną m.in. z udziałem ich rodzeństwa oraz ordynariusza krakowskiej prowincji franciszkanów. Eucharystii przewodniczył misjonarz o. Jacek Lisowski. On też wygłosił okolicznościowe słowo.

Więcej ...

Wiemy, kiedy odbędzie się pogrzeb ks. Józefa Hassa i jego siostry

2025-07-02 13:47
Ks. prałat Józef Hass

archwwa.pl

Ks. prałat Józef Hass

Zmarł ks. prałat Józef Hass – wieloletni proboszcz parafii św. Michała w Warszawie. Pogrzeb odbędzie się w sobotę.

Więcej ...

Kiedy powstanie Komisja ds. zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego?

2025-07-03 12:03
Ks. Leszek Gęsiak SJ

BP KEP

Ks. Leszek Gęsiak SJ

Podczas wczorajszej rozmowy w telewizji Polsat News ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski mówił m.in. o tym, kiedy powstanie Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego i jak wyglądają prace nad jej powołaniem po ostatnich zmianach, których dokonano na Zebraniu Plenarnym KEP w Katowicach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

Kościół

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...