Reklama

Niedziela Lubelska

Wakacje z WOT - 130 ochotników z Lubelszczyzny rozpoczęło szkolenie

2024-07-08 12:34

2LBOT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek, 5 lipca, na bramie koszar na Majdanku w Lublinie stawiło się 130 ochotników, którzy w te wakacje postanowili założyć mundur. Najbliższe szesnaście dni rekruci spędzą na szkoleniu wojskowym w ramach projektu „Wakacje z WOT” z 2 Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej.

Na Lubelszczyźnie, już po raz szósty, rozpoczęły się „Wakacje z WOT”. To nietypowa propozycja spędzenia wakacyjnej przerwy w nauce czy pracy. Nazwa projektu niech jednak nikogo nie zmyli, gdyż nie chodzi tu o formę wypoczynku. To propozycja wojskowego szkolenia adresowana głównie do pełnoletnich uczniów, nauczycieli i studentów. Z wakacyjnych terminów może skorzystać każdy mieszkaniec naszego regionu, który chce zdobyć nowe umiejętności, poprawić kondycję lub zrealizować swoje marzenia o wojsku. Programowo „Wakacje z WOT” nie różnią się od innych szkoleń tego typu organizowanych w Wojskach Obrony Terytorialnej. Prowadzone są dwa rodzaje szkoleń: podstawowe, 16-dniowe dla osób, które nie mają doświadczenia wojskowego oraz szkolenie wyrównawcze, 8-dniowe dla żołnierzy rezerwy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsze dni szkolenia podstawowego upływają pod znakiem dopełnienia niezbędnych formalności. Rekruci pobierają umundurowanie i wyposażenie indywidualne - hełm, buty, plecak piechoty, śpiwór i karimatę. Przechodzą szkolenia instruktarzowe oraz egzamin ze prawności fizycznej. Każdy kolejny dzień to intensywny trening wojskowy. Przyszli terytorialsi muszą zapoznać się z podstawami żołnierskiego rzemiosła, w tym przede wszystkim z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią oraz elementami taktyki. Uczą się podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, ewakuacji rannego, pracy z mapą i łączności. Ostatni dzień szkolenia to tzw. „pętla taktyczna” czyli sprawdzian zdobytej wiedzy i umiejętności. Wszyscy, którzy pomyślnie ukończą szkolenie, złożą uroczystą przysięgę, która odbędzie się 20 lipca w Radzyniu Podlaskim. Następnie zasilą jeden z pięciu batalionów 2 LBOT – w Lublinie, Dęblinie, Bezwoli, Kraśniku i Zamościu.

Reklama

Lubelscy terytorialsi przygotowali jeszcze dwa terminy: szkolenie podstawowe w dniach 9-24 sierpnia i 14-29 września oraz szkolenie wyrównawcze w dniach 14-21 września. Szczegóły na https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pllub pod numerem telefonu 800 696 077.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju to wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Istotą Terytorialnej Służby Wojskowej jest jak najlepsze zbalansowanie życia zawodowego i osobistego ze służbą na rzecz Ojczyzny, regionu i społeczności lokalnej.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Czym się różnią igrzyska olimpijskie od olimpiady?

2024-07-24 21:43

PAP/EPA/ALEX

"Słowniczek wyrazów obcych" z 1881 roku o olimpiadzie mówił: "przeciąg między igrzyskami olimpijskiemi". Czasy się jednak zmieniły, język polski także. Czym więc są igrzyska, a czym olimpiada?

Więcej ...

Kapelan ks. Edward Pleń przed IO: Sportowcy przychodzą do duchownego po wsparcie

2024-07-25 08:11
Rio de Janeiro 2016. Stoją od prawej: bp Marian Florczyk, Anita Włodarczyk i ks. Edward Pleń SBD

Archiwum ks. Edwarda Plenia SBD

Rio de Janeiro 2016. Stoją od prawej: bp Marian Florczyk, Anita Włodarczyk i ks. Edward Pleń SBD

Ks. Edward Pleń jest kapelanem polskich sportowców od 22 lat. Pełni nie tylko posługę duszpasterską, udziela sakramentów i odprawia Msze święte, ale też jest powiernikiem i bardzo często przyjacielem zawodników. Mimo różnicy wieku, jaka dzieli go od zawodników, ci mówią do niego Edi.

Więcej ...

„Przejmujący pełen grozy widok…” – jak walczącą Warszawę wspierali lotnicy

2024-07-25 14:11

mat. prasowy

Obchody 80. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przemyśl: Zmarł ks. Jan Mazurek. Miał 59 lat

Niedziela Przemyska

Przemyśl: Zmarł ks. Jan Mazurek. Miał 59 lat

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Pilne! ONZ zareagowała w sprawie ks. Olszewskiego! Sprawa...

Kościół

Pilne! ONZ zareagowała w sprawie ks. Olszewskiego! Sprawa...

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Święci i błogosławieni

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...