Reklama

Głos z Torunia

Od wiary do ewangelizacji

Kl. Piotr Kalicki

W dniach 18-20 kwietnia w Centrum Dialogu im. bł. Jana Pawła II w Toruniu odbyło się sympozjum „Fides et actio. Od wiary do ewangelizacji” zorganizowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum zostało zorganizowane w ramach Roku Wiary. Benedykt XVI w liście apostolskim „Porta fidei” wzywa do ugruntowywania swej wiary w oparciu o Słowo Boże objawione w Piśmie Świętym. Temat zainteresował liczne grono słuchaczy: kapłanów, siostry zakonne, kleryków, studentów teologii i wiernych świeckich. Warto podkreślić, że specjalnie na to sympozjum przyjechały delegacje kleryków z wyższych seminariów duchownych z Pelplina, Radomia i Rzeszowa. Doskonała organizacja sympozjum, łącznie z przygotowaniem symultanicznych tłumaczeń na język polski wszystkich obcojęzycznych wykładów, bez wątpienia ułatwiły uczestnictwo w konferencji.

Sympozjum rozpoczęło się w Wyższym Seminarium Duchownym Mszą św. celebrowaną w języku łacińskim przez 21 prezbiterów z całego świata pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Pasterz Toruński wygłosił homilię o Eucharystii w perspektywie wieczności. Zwrócił uwagę, że Eucharystia jest sakramentem czynu. Czyn ten nie ma się wypełniać w zwykłym powtarzaniu Ostatniej Wieczerzy, lecz w dochodzeniu do tej miłości, którą ukazał Jezus Chrystus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pierwszym referacie pt. „Czy udzielony Duch wygasza funkcję przykazań Bożych? Przyczynek do Pawłowej pneumatologii” ks. prof. dr hab. Waldemar Rakocy (Lublin) zwrócił uwagę, że dla człowieka żyjącego Duchem Świętym przykazania nie spełniają już swej funkcji, bo osoby te już osiągnęły poziom określany przez te przykazania. Nie zmienia to znaczenia przykazań i ich wartości w ogóle - i mogą nadal pełnić i pełnią swą funkcję wobec osób nieuformowanych w duchu chrześcijańskim.

Po wykładzie ks. dr. hab. Zdzisława Żywicy, prof. UW-M (Olsztyn) pt. „Bolesne relacje św. Pawła z Kościołem korynckim i próby ich przezwyciężenia w świetle 2 Kor 1, 12 - 2, 11”, ks. dr hab. Paweł Podeszwa (Poznań) w referacie pt. „W służbie Ewangelii. Świadectwo Pryscylii i Akwilii” omówił zaangażowanie w ewangelizację w czasach apostolskich pary małżonków. Podkreślił, że zazwyczaj to Pryscylla jest wymieniana jako pierwsza, co jest ewenementem na tle ówczesnego pogańskiego świata, umniejszającego rolę kobiety.

Reklama

Kolejny wykład ks. prof. dr. hab. Dariusza Koteckiego (Toruń) pt. „«Niedaleko jesteś od Królestwa Bożego» (Mk 14, 34) - od wiary Izraela do wiary chrześcijan” zwrócił uwagę na pytanie: Co oznacza, że jestem chrześcijaninem? Czym moja wiara różni się od wiary żydów czy muzułmanów?

O. Jacek Salij OP (Warszawa) w wystąpieniu zatytułowanym „Wiara jako początek życia wiecznego” poruszył zagadnienie mylnego, oświeceniowego rozumienia tego, czym jest wiara.

Ks. prof. Jose Ramon Villar (Hiszpania) w referacie „«Praeparatio Evangelica», czyli o propedeutyce wiary we współczesnych czasach” omówił zagadnienie przygotowania podstaw kulturowych pod głoszenie Ewangelii, zwłaszcza zderzenia głoszenia wiary ze współczesną niewiarą.

Następnie wykład pt. „Wiara postmodernisty. Przypadek Slavoja Žižka” wygłosił ks. dr hab. Robert Woźniak (Kraków), po czym nastąpiły trzy komunikaty: ks. dr. Stanisława Adamiaka (Rzym - Toruń) „Fikcja literacka jako środek przekazu wiary. Anglosaska powieść katolicka w XX wieku”, mgr Agnieszki Laddach (Toruń) „Credo i kultura. Rzeczywistość wiary w dobie postmodernizmu” oraz mgr. lic. Marcina Potyczki (Wrocław) „Eucharystia i sakramenty w służbie komunii w pierwotnej i współczesnej nauce Kościoła”.

Następny dzień sympozjum to wykłady ks. prof. dr. Romano Penny (Włochy) „Wiara i nawrócenie u św. Pawła”, ks. prof. dr. hab. Krzysztofa Góździa (Lublin) „Wiara w rozumieniu Josepha Ratzingera/Benedykta XVI” czy ks. prof. dr. hab. Czesława Rychlickiego (Toruń) pt. „Wiara współczesnych w kontekście europejskiego dziedzictwa tradycji chrześcijańskiej”. W tym ostatnim omówiono cele, zadania i wyzwania nowej ewangelizacji oraz oryginalność chrześcijaństwa na tle innych religii.

Reklama

Następnie ks. prof. dr hab. Jan Perszon (Toruń) przedstawił spostrzeganie Kościoła w referacie pt. „«To jest Jego Kościół» - Boski wymiar Kościoła w eklezjologii Josepha Ratzingera”, zwracając uwagę, że to nie ludzie, lecz Jezus Chrystus jako twórca Kościoła decyduje, jaki jest i jaki ma być Kościół.

Bardzo interesującym punktem drugiego dnia sympozjum stał się wykład o. prof. Wojciecha Giertycha OP (Watykan) pt. „«Fides et passio» - wpływ łaski wiary na sferę uczuciową”. Teolog Domu Papieskiego zwrócił uwagę na oddziaływanie łaski Bożej na całego człowieka, a zatem i na sferę cielesną, i przez to możliwość obserwacji działania łaski Bożej w człowieku. Zaznaczył, że cnoty kardynalne nabywane prowadzą do regulowania życia społecznego, cnoty wlane kierują człowieka do świętości, darmo dane domagają się rozwinięcia ich ze stanu zalążkowego, świadomego wprowadzania łaski Bożej w czyn.

Następnie ks. prof. Mirosław Mróz (Toruń) w referacie pt. „Czy można zadbać o wzrost wiary? Tomasz z Akwinu i jego odpowiedź w świetle nauki o mądrości” rozważył, jak można zadbać o wzrost wiary jako daru Bożego poprzez odróżnienie wiary jako treści credo od wiary jako zaufania Bogu.

Po południu swoje odczyty zaprezentowali również prelegenci toruńscy: ks. dr hab. Krzysztof Krzemiński („Lumen fidei - światło wiary. Koncepcja Hansa Ursa von Balthazara”), ks. mgr Michał Oleksowicz („Argument „God of the Gaps” - przykład dynamicznego oddziaływania teologii z naukami przyrodniczymi”), dr Krzysztof Pilarz („Sekularyzacja sakrum i jej konsekwencje pastoralno-wychowawcze”) oraz mgr Adrian Pachciarz („Ubój rytualny. Ochrona praw zwierząt a wolność religii”).

Trzeci dzień sympozjum rozpoczął się odczytaniem referatu doc. Roberta Lapko (Słowacja) pt. „Wiara w działaniu - działanie solidarne”, po którym wykład pt. „Pielgrzymi wiary na Szlaku św. Jakuba - Camino de Santiago” wygłosił abp Julian Barrio Barrio (Hiszpania).

Bp prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski (Toruń) w referacie pt. „Katechumenalny wymiar duszpasterstwa” zwrócił uwagę na wymóg świadomego przeżywania wiary we wspólnocie - jednym Ciele Chrystusa, którego jesteśmy członkami. W kolejnym wykładzie ks. prof. dr Manlio Sodi SDB (Włochy) pt. „Wiara? Nauczycielka wszystkich wierzących” wykazał, jak liturgia przebóstwia człowieka wierzącego od wspominania dzieł Bożych do naśladowania Chrystusa. Na zakończenie swoje referaty zaprezentowali również: ks. prof. dr Ramiro Pellitero (Hiszpania), bp Dominique Rey (Francja) oraz bp dr Władysław Blin (Białoruś).

Podziel się:

Oceń:

2013-04-26 12:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stacja Jezus w Sławie

Jednym z ewangelizatorów jest ks. Konrad Jasiewicz z parafii w Małomicach

Karolina Krasowska

Jednym z ewangelizatorów jest ks. Konrad Jasiewicz z parafii w Małomicach

W Sławie trwa Stacja Jezus, czyli inicjatywa ewangelizacyjna na ogólnopolskim festiwalu hip hop Rap Stacja.

Więcej ...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny mojego odkupienia

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-34.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj