Reklama

Polska

Bp A. Długosz: Św. Jan Paweł II uczył nas, że dobroci się nie zapomina

Mariusz Pośpiech/Muzeum Monet i Medali JP2

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Św. Jan Paweł II jako kapłan był bardzo szlachetnym człowiekiem. Uczył nas, że dobroci się nie zapomina” - mówił bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który wieczorem 18 lipca był gościem Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie w ramach spotkań z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Gospodarzem spotkania był Krzysztof Witkowski twórca i dyrektor muzeum.

Bp Długosz wspominał dzień swojej konsekracji biskupiej w Rzymie - To była niezwykła chwila w moim życiu. Muszę przyznać, że wiele pamiątek po Janie Pawle II przekazałem do szkół jego imienia, ale z dnia święceń biskupich pozostał mi jego dotyk i to jest dla mnie najważniejsze - wspominał bp Długosz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „wyrazem miłości Jana Pawła II do Polski były jego pielgrzymki”. - Jan Paweł II zostawił nam niezwykłe przesłanie. Uczył nas, że musimy trzymać się Jezusa - mówił bp Długosz i wspominał, że podczas I pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy w czerwcu 1979 r. był „jego portatorem podczas posiłku w Kurii Biskupiej”.

Bp Długosz wskazał na najważniejsze wymiary nauczania św. Jana Pawła II, a mianowicie na: chrystocentryzm, antropocentryzm, maryjność, miłosierdzie, ekumenizm oraz znaczenie cierpienia. - Nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa. To było jego jedno z najważniejszych przesłań podczas I pielgrzymki do Ojczyzny - mówił bp Długosz i dodał, że podczas kolejnych podróży apostolskich i spotkań z wiernymi uczył nas, że „drogą Kościoła jest człowiek”.

„Cokolwiek ludzie przeżywają na świecie Kościół nie może być na to obojętny”. - kontynuował biskup.

Bp Długosz przypomniał, że maryjność zajmuje istotne miejsce w charyzmacie Jana Pawła II - Uczył nas, że modlitwa różańcowa to modlitwa naszego życia - podkreślił bp Długosz.

Reklama

Ksiądz Biskup zaznaczył, że dla niego osobiście spośród charyzmatów św. Jana Pawła II najważniejsze znaczenie mają: miłosierdzie, wskazanie na sens cierpienia i miłość do dzieci i młodzieży. - Najpiękniejszą encykliką dla mnie osobiście jest „Dives in misericordia”, encyklika o Bożym miłosierdziu. To encyklika o wielkiej nadziei dla człowieka grzesznego. Jan Paweł II pokazuje w niej, że Bóg szanuje wolność człowieka - wyznał bp Długosz i dodał, że „w jego posłudze drogowskazem jest także list Jana Pawła II do dzieci”.

Mówiąc o cierpieniu Jana Pawła II bp Antoni wyznał, że „nosi w swoi brewiarzu zdjęcie z ostatniego spotkania Jana Pawła II z wiernymi, kiedy nie mógł juz nic powiedzieć”. - Czasem kiedy jest trudno i ciężko szukam siły duchowej i wewnętrznej pomocy spoglądając na to zdjęcie - mówił bp Długosz.

W drugiej części spotkania biskup zaśpiewał m. in. „Tango San Damiano”. Utwór ten bp Długosz wykonał wspólnie ze swoim bratem Janem Długoszem i Marcinem Wyrostkiem, znanym akordeonistą, zwycięzcą polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent.

Wystąpili również: Sandra Kazik oraz T.ETNO Tomasz Drozdek i Marcin Grodzki.

Bp Antoni Długosz urodzony 18 kwietnia 1941 r. w Częstochowie, wyświęcony na kapłana 20 czerwca 1965 r. Mianowany biskupem tytularnym Aggar pomocniczym w Częstochowie 18 grudnia 1993 r., wyświęcony na biskupa 6 stycznia 1994r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Jako motto swojej posługi wybrał hasło „Servire” (Służyć).

Bp Antoni Długosz znany jest przede wszystkim z programu telewizyjnego dla dzieci "Ziarno”. Jest wykładowcą katechetyki w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie, duszpasterzem narkomanów i niepełnosprawnych. W 2007 r. został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Jest autorem wielu książek dla dzieci, publikacji z dziedziny Biblii, katechetyki i homiletyki m.in. „Pismo Święte naszym Przyjacielem” (1993), „Jak przygotowywać i oceniać katechezę” (1997), „Dobry Bóg mówi do nas. Pismo Święte dla dzieci” (2003), „Opowiem ci o Jezusie” (2007), „Dekalog, czyli dziesięć propozycji Pana Boga” (2009), „Błogosławieni, czyli szczęśliwi” (2009). W 2006 r. ukazał się wywiad-rzeka z bp. Długoszem pt. „Służyć z radością”. Rozmowę przeprowadził ks. dr Stanisław Jasionek oraz w 2011 r. wywiad - rzeka „Od chrztu do zmartwychwstania. O życiu chrześcijanina”.

Bp Antoni Długosz w tym roku obchodzi 20. rocznicę swoich święceń biskupich.

Podziel się:

Oceń:

2014-07-19 11:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Antoni Długosz: Ten wieczór zobowiązuje nas do głębokiej refleksji

Maciej Orman

– Przy Twoim Sercu, Matko Betlejemska, „co jasnej bronisz Częstochowy”, pragniemy dokonać rachunku sumienia – powiedział 31 grudnia w bazylice jasnogórskiej podczas Nieszporów na zakończenie roku bp senior Antoni Długosz z Częstochowy.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

Więcej ...

Łódź: Polsko – libańska przyjaźń

2024-05-14 15:20

Piotr Drzewiecki

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania