Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wielkie święto w Wołczkowie

Przemysław Lewandowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 13 lipca br. parafia w Wołczkowie przeżywała wielkie święto: rekonsekracji kościoła, konsekracji nowego kamiennego ołtarza, poświęcenia odnowionego obrazu i doroczny odpust.

Uroczystość ta zgromadziła w wołczkowskiej świątyni grono siedemnastu kapłanów na czele z abp. Andrzejem Dzięgą, proboszczem ks. kan. Markiem Cześninem, dziekanem WT US ks. prof. zw. dr. hab. prał. Henrykiem Wejmanem i dziekanem dekanatu Szczecin-Pogodno ks. prał. dr. Zbigniewem Wyką oraz bardzo liczne grono wiernych z przedstawicielami władz powiatowych i gminnych oraz konserwatorskich z wojewódzkim konserwatorem zabytków Ewą Stanecką na czele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzięki ogromnemu wysiłkowi wiernych oraz kapłanów z parafii (w tej wspólnocie parafialnej od chwili jej erygowania w 1951 r. posługiwało dziesięciu księży proboszczów), a szczególnie obecnemu proboszczowi ks. kan. Markowi Cześninowy świątynia w Wołczkowie nabrała nowego piękna.

Kościół parafialny pw. Matki Bożej Szkaplerznej został wzniesiony - jak w powitaniu zaznaczył ksiądz proboszcz - pod koniec XIII wieku w stylu romańskim, do budowy użyto kwadr granitowych. Jest to świątynia orientowana, salowa, na planie prostokąta. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, czemu zawdzięcza obecny wygląd, wieża zaś została wzniesiona w 1900 r. Niestety, zmieniło się jego wyposażenie, szczególne w czasach nowożytnych; średniowiecznego nie znamy. Piękny ołtarz pochodzi z XVII wieku; w pierwotnym wydaniu w centralnym miejscu był obraz „Modlitwy w Ogrójcu”, w predelli „Ostatnia Wieczerza”, a w zwieńczeniu „Pelikan”. Po wojnie w centralnym miejscu pojawił się wizerunek Matki Bożej. Na placu przykościelnym znajdował się cmentarz, czynny jeszcze po wojnie. Poświęcenie kościoła Matce Bożej Szkaplerznej miało miejsce 16 lipca 1946 r.

Przygotowanie do uroczystości odbywało się poprzez rekolekcje odpustowe, podczas których nauki wygłosili: ks. prob. kan. Marek Cześnin - „Madonna na przestrzeni wieków”, ks. prof. US dr hab. Grzegorz Wejman - „Historia i rozwój kultu maryjnego na Pomorzu Zachodnim” i ks. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman - „Kult i pobożność maryjna”. Również spowiedź św. dała możliwość wielu do pojednania się z Bogiem. Tutaj należą się także wielkie słowa uznania dla ks. dr. Grzegorza Harasimiaka, który już od kilku lat pomaga w tej parafii, oraz ks. Ryszarda Serby, wikariusza, za bardzo profesjonalne przygotowanie całej uroczystości.

Reklama

Na te uroczystości otoczenie kościoła i jego wyposażenie bardzo się zmieniło i wypiękniało. Wokół kościoła została położona kostka granitowa z mozaikami. Nastąpiła renowacja murów zewnętrznych i wieży. Wewnątrz świątynia została pomalowana oraz otrzymała ogrzewanie podłogowe. Nade wszystko został wymurowany nowy ołtarz kamienny, a nowożytny po konserwacji otrzymał nowe oblicze poprzez nałożenie koron Matce Bożej Szkaplerznej i Jej Synowi Jezusowi Chrystusowi. Podczas renowacji świątyni zostały odkryte fragmenty murów z początku jej budowy oraz jeden zacheuszek - znak średniowiecznej konsekracji świątyni.

Całość prac była inwestowana głównie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - „Europa inwestująca w obszary wiejskie”: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013, ale także z darów wielu darczyńców.

Eucharystii, z piękną oprawą muzyczną: organistki Anny Kozioł, zespołu „Opus Laude”, oraz pochodzącego z Wołczkowa Tomasza Trzcińskiego wraz z małżonką Silke obecnie mieszkających w Meinz w Niemczech oraz posługą kleryków szczecińskiego seminarium, przewodniczył Arcybiskup Metropolita. Przed liturgią słowa Bożego została poświęcona nowa ambonka. W homilii abp Andrzej Dzięga, wskazując na symbolikę znaków tejże uroczystości: rekonsekracji kościoła, konsekracji ołtarza, poświęcenia obrazu i przeżywania odpustu, powiedział, że odnowa tego kościoła wpisuje się w obowiązek ducha polskiego. Dziękując księdzu proboszczowi i parafianom za to dzieło, życzył, aby następne pokolenia mówiły o nich, że było to pokolenie mądre, pracowite i zgodne. Zachęcał także, aby w tej świątyni wierni składali na nowym ołtarzu swoje ofiary życiowe i zanosili swoje prośby Bogu przez wstawiennictwo Tej, która tutaj króluje w swoim nowym koronowanym wizerunku, i aby uczyli się od Maryi silnej wiary.

Reklama

Po Komunii św. nastąpił obrzęd odsłonięcia obrazu po renowacji, na którym pojawiły się złote korony na skroniach Matki Bożej i Pana Jezusa jako dar wdzięczności wspólnoty parafialnej. Ksiądz Arcybiskup zaznaczył przy tym, że są trzy stopnie koronacji: I stopień to koronacja z woli ludu Bożego, II stopień - to decyzja biskupa miejsca, a III stopień - to koronacja koronami papieskimi. Ze względu na trwający tutaj kult maryjny od czasów średniowiecza (na co może wskazywać XV-wieczna figura Maryi, aktualnie znajdująca się w kościele seminaryjnym w Szczecinie), a obecnie uwypuklony przez liczną społeczność członków szkaplerza św., zezwolił na to, aby odtąd świątynię tę nazywać sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Ks. dziekan prał. Z. Wyka odczytał dekrety Arcybiskupa Metropolity dotyczące rekonsekracji kościoła i zezwolenia na nałożenie koron na obraz Matki Bożej Szkaplerznej.

Po procesji eucharystycznej i końcowym błogosławieństwie wszyscy zebrali się na festynie parafialnym na placu przed świątynią.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-24 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ich cząstka dobra

Jubilat, ks. Wiesław Kiebuła przyjmuje przyniesione przez rodaków
dary ofiarne

Maria Fortuna-Sudor

Jubilat, ks. Wiesław Kiebuła przyjmuje przyniesione przez rodaków dary ofiarne

Św. Bartłomiej przypomina nam, że każdy z nas jest powołany do dobrej owczarni, a patron waszej parafii zaprasza do walki o owczarnie – słowa paulina, o. Grzegorza Zakrzewskiego wybrzmiały z ambony podczas Mszy św. odpustowej w Mogilanach w ostatnią niedzielę sierpnia

Więcej ...

Najświętsza Panno Gidelska, módl się za nami...

2024-05-29 20:50

Michał Janik

Cudowna Figurka z Gidel, została ukoronowana 15 sierpnia 1921 roku. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał.

Więcej ...

Papież: sobór zachęcał, by rodzice monitorowali i wspierali szkoły

2024-05-31 20:11

PAP/CLAUDIO PERI

To rodzice są głównymi architektami wychowania swoich dzieci, ale potrzebują w tym pomocy całego społeczeństwa, poczynając od szkoły - napisał Papież w przesłaniu na kongres stowarzyszenia APEL. Zrzesza ono rodziców szkolnictwa katolickiego we Francji. Liczy ono w sumie 991 tys. członków, reprezentujących 2 mln uczniów. Jest to największe stowarzyszenie rodziców w tym kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania