Reklama

Niedziela Częstochowska

Podziękowanie za pracę na rzecz misji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz prał. Wacław Kuflewski, absolwent częstochowskiego LO im. R. Traugutta, długoletni misjonarz w Zambii, a następnie kapelan Szpitala im. NMP w Częstochowie, został wyróżniony statuetką Fundacji im. Księdza Kardynała Adam Kozłowieckiego „Serce bez granic”. Wręczenie statuetki odbyło się podczas tegorocznych VI Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej w diecezji sandomierskiej, skąd pochodził kardynał. Celem Dni jest przypominanie postaci wielkiego Polaka, więźnia Auschwitz i Dachau, który ponad pół wieku spędził jako misjonarz w Afryce.

- Moje kontakty z kard. Adamem Kozłowieckim, jezuitą, trwały wiele lat - wspomina ks. Kuflewski. - Kiedy w latach 60. zrodziło się moje powołanie misyjne, napisałem list do pracującego w Lusace ks. Januarego Liberskiego, a on z kolei przedstawił moją prośbę abp. Adamowi Kozłowieckiemu, który wówczas był metropolitą Lusaki i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Zambii. W 1970 r., ks. Kozłowiecki przyjechał do Polski, było to już po tym, jak zrezygnował z funkcji metropolity Lusaki, złożył, bowiem, swój urząd, aby umożliwić nominację księdzu zambijskiemu. Był w Częstochowie, przemawiał, na moją prośbę, w kościele św. Stanisława Kostki. Kilka dni później w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego, odbyła się piękna uroczystość zaślubin kościoła polskiego i kościoła zambijskiego, i symboliczna wymiana splecionych pierścieni. W 1971 r. znalazłem się w Zambii. Podczas mojej pracy misjonarskiej wielokrotnie spotykałem ks. Adama Kozłowieckiego, który po rezygnacji z kościelnych godności, na własną prośbę, udał się do Chingombe, jednej z najstarszych i zarazem najtrudniejszej placówki misyjnej, położonej wśród trudno dostępnych gór. Dzięki swoim kontaktom i sponsorom, utrzymał zagrożoną likwidacją stację, która miała własną parafię, szkoły i szpital. Potem pracował w kilku innych misjach w Zambii. Wspaniałą nagrodą za wiele lat żmudnej pracy i ukochanie afrykańskiego ludu była godność kardynalska, do której Jan Paweł II wyniósł go w 1998 r. Po moim wyjeździe z Afryki utrzymywaliśmy korespondencyjny kontakt niemal do końca jego życia. Kard. Adam Kozłowiecki zmarł w 2007 r. w Lusace i tam został pochowany. Wiedząc jak wybitną postacią był Kardynał, postanowiłem całą naszą korespondencję przekazać do jego muzeum w Hucie Komorowskiej, przekazałem również moje książki z misji oraz wykonaną z kości słoniowej głowę Zambijczyka, którą otrzymałem w darze od sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, z którymi współpracowałem w pracy misyjnej w Zambii - wspomina nasz rozmówca.

Dodajmy, że ks. Wacław Kuflewski, który w tym roku obchodził 55. rocznicę święceń kapłańskich, tzw. brylantowy jubileusz, po 20 latach posługi kapelana w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie, mieszka obecnie w rodzinnym Grodzisku w parafii Borzykowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2013-10-09 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nagroda im. papieża Franciszka ustanowiona

Piotr Drzewiecki

Abp Grzegorz Ryś ustanowił „Nagrodę im. Papieża Franciszka” dla młodzieży z terenu archidiecezji, o czym poinformował w specjalnym liście napisanym do młodych

Więcej ...

Ks. dr Strzelczyk: ksiądz bez stałej formacji popada w rutynę

2024-06-24 15:25

Karol Porwich/Niedziela

- Jeśli ksiądz zaniedbuje stałą formację duchową, intelektualną i wspólnotową, popada w rutynę. Możemy wtedy mieć do czynienia z gburem i samotnikiem, który się nie modli i nie rozumie współczesnej kultury - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiedzialny za formację stałą księży w archidiecezji katowickiej. Był on gościem ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?