Reklama

Polska

Najstarsza piesza pielgrzymka po raz 377. wyruszyła z Kalisza na Jasną Górę

Katedra w Kaliszu

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najstarsza w Polsce 377. Piesza Pielgrzymka Kaliska - zarazem 23. Diecezji Kaliskiej - wyruszyła 9 sierpnia na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”.

Najstarsza w Polsce 377. Piesza Pielgrzymka Kaliska - zarazem 23. Diecezji Kaliskiej - wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii na Jasną Górę. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów w mieście. „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” – takie jest tegoroczne hasło pielgrzymki. Konferencje dla pątników przygotował ojciec duchowny ks. Łukasz Pondel. Pielgrzymką po raz drugi kieruje ks. Rafał Kopis.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pątników żegnał na granicy Kalisza bp senior Stanisław Napierała, który prosił wszystkich o modlitwę w intencji diecezji, miejscowych biskupów, kapłanów i wszystkich diecezjan. Wskazywał, że potrzebna jest też modlitwa o umocnienie wiary dla wierzących, a przede wszystkim dla osób, które oddaliły się od Kościoła.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia, gdzie powita ich bp senior Teofil Wilski. Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 12 grup kaliskich, 12 promienistych (z innych miejscowości diecezji), 1 rowerowej i 1 duchowej.

Wspólnie z grupami kaliskimi wyruszyła grupa międzynarodowa Argento, w której oprócz Polaków idą w tym roku Włosi i Niemcy. W grupie pielgrzymują także dzieci i ich matki z Domu Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie, prowadzonego przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Grupa rowerowa wyruszy 11 sierpnia z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej z Pleszewa. Liczy ok. 200 osób.

Już po raz trzynasty częścią składową pielgrzymki jest grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub e-mailem. Pielgrzymi będą jej podejmować w modlitwie. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Reklama

Od 23 lat pielgrzymują grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Pleszewa, Krotoszyna, Kępna, Odolanowa, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Błaszek. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się nowa grupa z Ostrowa Wielkopolskiego - popielata, o charakterze pokutnym. Jest to grupa adoracji, ciszy i ewangelizacji. Jej przewodnikiem jest ks. Paweł Filipiak.

Pątnicy będą mieli okazję uczestniczyć w święceniach biskupich paulina Łukasza Buzuna, który został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. Święcenia odbędą się na Jasnej Górze w sobotę, 16 sierpnia, o 11. Będą w nich uczestniczyć pielgrzymi, którzy po zakończeniu uroczystości zostaną podwiezieni autokarem na dalszą trasę w kierunku Krzepic, gdzie mają pierwszy nocleg w drodze powrotnej do Kalisza. Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia powita ich w Kaliszu biskup kaliski Edward Janiak.

Piesza Pielgrzymka Kaliska jest najstarsza w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 377 lat nieprzerwanie pielgrzymują na Jasną Górę. Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi jezuitami, z których domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Stopniowo w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników - 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata niemieckiej okupacji i stalinowskiego reżimu.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-09 16:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka ministrantów

Adam Śpiewak

Więcej ...

Warszawa: Dziś Święto Dziękczynienia i wprowadzenie relikwii św. Królowej Jadwigi do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-06-02 08:08

episkopat.pl

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodzonego dziś XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku towarzyszy mu hasło „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Święto Dziękczynienia będzie dniem modlitwy, ale także koncertów i zabawy. Wydarzenie rozpocznie się 10-kilometrową pielgrzymką, która wyruszy rano z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przechodząc Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej.

Więcej ...

Papież: Eucharystia to obecność Jezusa wśród nas

2024-06-02 18:39

@VaticanNewsPL

Dziękczynienie, czynienie pamiątki i obecność – to trzy słowa, którymi Papież określił Eucharystię podczas uroczystości Bożego Ciała, która dziś jest obchodzona w Rzymie. Apelował, by w świecie, gdzie są sterty gruzu z powodu wojny, egoizmu i obojętności „przywrócić światu dobry i świeży aromat chleba miłości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przewodniczący KEP modli się za tragicznie zmarłe...

Kościół

Przewodniczący KEP modli się za tragicznie zmarłe...

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Kościół

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Warszawa: Dziś Święto Dziękczynienia i wprowadzenie...

Kościół

Warszawa: Dziś Święto Dziękczynienia i wprowadzenie...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...

Kościół

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...