Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Sympozjum naukowe w Dębnie

Kard. A. Hlond – salezjanin, prymas Polski i mąż stanu

Ks. Robert Gołębiowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia polskiego Kościoła bogata jest w wybitne postaci. Prawie już 1050-letnie dziedzictwo przyniosło świetlane przykłady szczególnie kapłanów i biskupów, którzy całe serce oddali służbie Bogu, Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Do jednej z najwybitniejszych osobowości kościoła II Rzeczypospolitej należy sługa Boży kard. August Hlond. Jego ogromny związek z ziemiami Pomorza Zachodniego poprzez pracę jego duchowych synów - księży salezjanów i księży chrystusowców - sprawia, że nieustannie z wdzięcznością w sercu wspominamy jego posługę i modlimy się od wielu lat o rychłą beatyfikację. Wszystkie te treści stały się kanwą kolejnego w naszej archidiecezji sympozjum naukowego na temat działalności kard. Augusta Hlonda, które miało miejsce 22 października w Dębnie.

Bogaty w swej treści dzień rozpoczął się w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie, gdzie sprawowana była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza wraz z gronem blisko 30 kapłanów, w tym m.in. z inspektorem ks. dr. Markiem Chmielewskim SDB z Inspektorii św. Wojciecha w Pile, ks. dr. Bogusławem Burgatem TChr - wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego, ks. prof. Stanisławem Wilkiem SDB - byłym rektorem KUL-u.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W słowie Bożym, nawiązując do liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II, Celebrans wskazał na wymowę łączności trzech wielkich postaci: kard. Augusta Hlonda, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bł. Jana Pawła II. Przypomniał najważniejsze wątki pracy duszpasterskiej w polskim Kościele kard. A. Hlonda, zwracając uwagę na mądrość, roztropność i odwagę jako pasterza Kościoła.

Po liturgii eucharystycznej licznie zebrani wierni oraz goście honorowi, w tym władze samorządowe powiatu myśliborskiego oraz gminy Dębno, udali się do dębnowskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyło się zaplanowane sympozjum.

Prelegenci w swoich wystąpieniach skupili się na ukazaniu posługi eklezjalnej, pastoralnej, duszpasterskiej i patriotycznej kard. A. Hlonda. Po wprowadzeniu w tematykę spotkania przez głównego organizatora ks. dr. Jarosława Wąsowicza SDB pierwszym mówcą był ks. dr Artur Świeży SDB, który skupił się na „Działalności salezjańskiej kard. A. Hlonda w Przemyślu”, ukazując pierwsze lata kapłaństwa spędzane na niełatwej placówce w Przemyślu. Następnie z wielkim zainteresowaniem wszyscy wysłuchali referatu byłego rektora KUL-u ks. prof. Stanisława Wilka SDB, niezwykłego znawcy biografii prymasa kard. A. Hlonda. Ksiądz Profesor przypomniał „Rolę kard. A. Hlonda w Kościele polskim w okresie międzywojennym”. Zaznajomił zebranych z wieloma istotnymi wątkami postawy Prymasa jako najważniejszego przedstawiciela Episkopatu Polski oraz męża stanu przewidującego wcześniej szereg ważnych późniejszych wydarzeń politycznych. Trzecim przemawiającym był ks. dr Krzysztof Lis SDB, który skupił się w swym wystąpieniu na problematyce: „Prymas Polski kard. A. Hlond a papież Pius XII”.

Reklama

Pierwszą część obrad zamknął ks. prof. Stanisław Zimniak SDB, który pełni w Rzymie odpowiedzialną funkcję postulatora procesu beatyfikacyjnego kard. A. Hlonda. W bardzo wnikliwym referacie przedstawił postać: „Prymasa Polski kard. A. Hlonda na forum międzynarodowym”. Ogromny podziw budzi zaangażowanie kard. Augusta Hlonda w istotne sprawy dotyczących życia publicznego i społecznego zwłaszcza, jeśli chodzi o zagrożenie ogólnoświatową wojną pod koniec lat 30. ub. wieku, a później w czasie jej trwania.

Drugiej części obrad przewodniczył ks. dr hab. prof. US Grzegorz Wejman, a kolejnym z prelegentów był ks. prof. UKSW dr hab. Jan Pietrzykowski, który przeanalizował „Sytuację salezjanów w Polsce po II wojnie światowej”. Wskazał na wielki wkład, jaki wnieśli salezjanie w kształtowanie dzieła wychowania młodego pokolenia w licznie prowadzonych placówkach oświatowych. Bardzo ciekawym okazał się kolejny wykład ks. mgr. Jacka Brakowskiego SDB, który ukazał mało znany epizod: „Wizyty w Polsce kard. Bernarda Griffina”. Warto wiedzieć, że od 4 do 18 czerwca 1947 r. przebywał w Polsce na zaproszenie kard. A. Hlonda prymas Anglii, który odwiedził kilkanaście ważnych miejsc dla życia duchowego naszego narodu. Tę część obrad zakończył kanonista ks. dr Krzysztof Butowski SDB z UKSW, który skoncentrował się na: „Problematyce listów pasterskich kard. A. Hlonda w latach 1945-1948”. W szerokim wykładzie dokładnie skupił się na głównych akcentach przesłań listów, z których przebija troska o Kościół, życie religijne oraz tożsamość podmiotową narodu. Ostatnie dwa wykłady to wystąpienie Janiny Olbert z Rumii, która zapoznała zebranych z „Zadaniami świeckich w Kościele w świetle nauczania kard. A. Hlonda”. Obrady podsumował ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, który zaprezentował referat nt. „Troska salezjańskiej Inspektorii św. Wojciecha w Pile o upamiętnienie postaci prymasa A. Hlonda”.

Konferencja w Dębnie stała się doskonałą okazją do przypomnienia wielu istotnych aspektów biografii Księdza Prymasa z wyakcentowaniem związków łączących jego osobę z Kościołem nad Odrą i Bałtykiem. Niedługo ukaże się książka przynosząca wszystkie przedstawione referaty. Zachęcamy już teraz naszych Czytelników do zapoznania się z jej treścią, by przybliżyć sobie wspaniałą postać prymasa kard. Augusta Hlonda.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-29 16:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy żyjemy w epoce przedchrześcijańskiej?

Sympozjum cieszyło sie dużym zainteresowaniem

TER

Sympozjum cieszyło sie dużym zainteresowaniem

Czy teologia postmodernistycznemu człowiekowi, który wyrzeka się często Chrystusa, jest jeszcze do czegoś potrzebna? A może ogłaszana nawet publicznie apostazja jest krzykiem rozpaczy pogubionego, który jeszcze prawdziwego Boga nie poznał, bo mu nikt Go prawdziwie nie głosił?

Więcej ...

Turniej WTA w Rzymie - Świątek awansowała do finału

2024-05-16 18:27
Ida Świątek

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Ida Świątek

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Liderka światowego rankingu tenisistek w półfinale wygrała z rozstawioną z "trójką" Amerykanką Coco Gauff 6:4, 6:3.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli