Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: 200 kg bigosu dla pielgrzymów

www.dolina-milosierdzia.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

200 kilogramów bigosu czeka na pielgrzymów pieszych, którzy przybywają do Częstochowy na odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ciepły posiłek rozdawany będzie w czwartek, 14 sierpnia od godz. 16 w Dolinie Miłosierdzia znajdującej się nieopodal Jasnej Góry. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego prowadzone przez księży pallotynów oprócz bezpłatnego posiłku proponuje pielgrzymom także koncert ewangelizacyjny i możliwość Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Częstochowscy pallotyni z Doliny Miłosierdzia na co dzień dbają przede wszystkim o to, co duchowe w pielgrzymach. Nie zapominają jednak i o tym, czego potrzebuje ciało. I tak, już w najbliższy czwartek, w przededniu uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kiedy w Częstochowie obecnych będzie kilkaset tysięcy pielgrzymów, wydawać będą bezpłatny bigos. W tym roku przygotowują 200 kg tego posiłku. Jednak jak zapowiadają, jeśli okaże się to zbyt mało, to w przyszłym roku zapewnią odpowiednio więcej porcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Andrzej Partika, pomysłodawca akcji zauważył swoistą tendencję w zachowaniu pielgrzymów, która charakteryzuje się tym, iż często przychodzą oni w pielgrzymce wielodniowej na Jasną Górę, chwilę modlą się w kaplicy Cudowanego Obrazu i zaraz tego samego dnia wyjeżdżają do domów. "Szkoda, że zatraca się ten moment tworzenia wspólnoty różnych pielgrzymek, radości pokonania trudu pielgrzymki, wspólnego świętowania" - wyjaśnia pallotyn. Kapłani posługujący w Dolinie Miłosierdzia oprócz ciepłego posiłku proponują pielgrzymom w godz. od 18.30 do 22.00 także miejsce na wspólną zabawę, czyli koncert ewangelizacyjny, a od 22 do północy miejsce na modlitwę w ciszy, czyli możliwość Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Ks. Partika w pielgrzymkach pieszych uczestniczył wielokrotnie. Dobrze rozumie zatem realia pielgrzymkowe. "Z doświadczenia wiem, że pielgrzym w Częstochowie nie ma zbyt wielu miejsc, w których mógłby spędzić czas po zakończeniu pielgrzymki. Stąd pomysł by tu, do Doliny zaprosić tych pielgrzymów i ich ugościć" - tłumaczy.

Reklama

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego usytuowany jest na zachodnim zboczu Jasnej Góry. Budowy świątyni podjęli się w roku 1949 księża pallotyni. Jej poświęcenia dokonał pierwszy ordynariusz częstochowski, ks. bp Teodor Kubina. W czasie uroczystości wypowiedział słowa: „To miejsce niech służy Miłosierdziu Bożemu w cieniu Jasnogórskiej Pani. Każdy kto nawiedzi ten kościół, niech dozna w sposób szczególny Miłosierdzia Bożego”. Od tego czasu uwidacznia się specjalne działanie Bożego Miłosierdzia w tym miejscu, zwanym odtąd Doliną Miłosierdzia.

W 1952 r. umieszczono w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa (tego samego, który malował obraz znajdujący się w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach). Oficjalnie parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego została ustanowiona w 1960 r. jako jedna z pierwszych w skali świata pod takim wezwaniem. 5 lat później miejsce to nawiedził sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

W 1994 r. Prymas Polski - kard. Józef Glemp i bp José de Jesús González Hernandez z Meksyku poświęcili kaplicę polową oraz znajdującą się tam figurę Jezusa Miłosiernego. Figura jest darem Kościoła z Meksyku dla Kościoła w Polsce. We wrześniu 1996 r. ks. bp Antoni Długosz wprowadził do świątyni relikwie Krzyża Świętego przywiezione z Ziemi Świętej. Od roku 2012 kościół posiada także relikwie św. Jana Pawła II.

Obecnie do Sanktuarium przybywają pielgrzymi z Polski i świata. Potwierdzają to liczne wota umieszczone przy obrazie Jezusa Miłosiernego, które pątnicy składają w dowód wdzięczności za otrzymane łaski. Odwiedzając Dolinę Miłosierdzia naszą uwagę zwraca budująca się świątynia. Obecnie jej stan określić można jako surowy zamknięty. Trwają prace nad projektem wystroju wnętrza. Zadania tego podjął się ks. Marco Rupnik, jezuita pochodzący ze Słowenii, a pracujący w Centro Aletti, sakralnym Atelier w Rzymie (jego dzieła m.in. możemy podziwiać, zwiedzając kaplicę Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim w Watykanie, kryptę, w której złożony został św. Ojciec Pio z Pietrelciny w dolnej części Bazyliki San Giovanni Rotondo, jak również mozaiki w nowym Kościele Trójcy Przenajświętszej w Fatimie i w Sanktuarium w Lourdes).

Przy Sanktuarium można uzyskać pomoc duchową i materialną. Książa pallotyni organizują m.in. kongresy, sympozja, rekolekcje i dni skupienia dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Swoja opieką otaczają także biednych i potrzebujących. W najbliższym czasie swoją działalność wznowi kuchnia dla ubogich wydająca codziennie ciepłe posiłki.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-14 08:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przeszli w nocy z Piekar Śląskich na Jasną Górę

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Hiszpania: Caritas pomogła znaleźć pracę 70 tys. bezrobotnym w 2023 roku

2024-04-26 19:05

Adobe.Stock.pl

W 2023 roku Caritas pomogła 70 tys. bezrobotnych znaleźć zatrudnienie, wynika z szacunków kierownictwa tej organizacji. Zgodnie z jej danymi w ubiegłym roku Caritas na rozwijanie programów wsparcia zatrudnienia wydała 136,8 mln euro, czyli o 16,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Więcej ...

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45
Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

27 kwietnia w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, których tematem było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego