Reklama

VI Światowy Dzień Młodzieży przesłaniem nadziei dla Częstochowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ANDRZEJ PRZYBYLSKI: – Dla wielu ludzi VI Światowy Dzień Młodzieży zapisał się jako ważne wydarzenie w ich osobistej historii życia, a jakie znaczenie ma to spotkanie dla miasta, w którym się ono odbywało?

TADEUSZ WRONA: – To było największe wydarzenie w historii Częstochowy ostatnich czasów. Byliśmy wtedy na początku zmiany ustroju w Polsce, byliśmy już w wolnej Polsce, w której trzeba było angażować i budzić ludzi do działania. VI ŚDM angażował wszystkich mieszkańców Częstochowy. Obok wymiaru religijnego i społecznego dla Częstochowy to spotkanie miało również znaczenie cywilizacyjne. Nastąpiła skokowa zmiana wizerunku Częstochowy w świecie, zaczęliśmy być postrzegani jako miasto, które potrafi przyjąć 1,5 mln pielgrzymów z całego świata i w sposób możliwie profesjonalny zorganizować ich pobyt u nas. Był to wielki dar Jana Pawła II dla naszego miasta – nastąpiła wielka identyfikacja ludzi ze swoim miastem, były to też zmiany bardzo widoczne w mieście – zmiana wyglądu ulic, oświetlenia, dużo nowych inwestycji. VI ŚDM był powiewem nowego ducha dla Częstochowy nie tylko w wymiarze duchowym, ale i społecznym. Ukoronowaniem tego było przyjęcie przez Ojca Świętego, właśnie 15 sierpnia 1991 r., honorowego obywatelstwa Częstochowy.

Reklama

– Urząd Miasta aktywnie włączył się w organizację jubileuszu 15-lecia VI ŚDM, razem z archidiecezją częstochowską i Jasną Górą stał się współorganizatorem tych uroczystości. Czy chodzi tylko o historyczne wspominanie tamtego wydarzenia, czy też o jakąś jego aktualizację?

– To jest wydarzenie żywe do dzisiaj. Ówczesna organizacja, i przygotowanie tegorocznego jubileuszu jest przykładem zgodnej współpracy miasta z Kościołem. Przede wszystkim jednak chodzi o przypomnienie przesłania Jana Pawła II do młodych. Dziś ono jest bardzo potrzebne tym, którzy nie pamiętają tamtego spotkania, a dziś są młodymi mieszkańcami Częstochowy. To im trzeba dzisiaj przypomnieć tamto przesłanie o miłości, o nadziei, o zaangażowaniu w budowanie lepszego świata. Nasz samorząd jest równolatkiem VI ŚDM – ma już 15 lat. On jest młody jak młodzież i ma podobne cele, jakie stawiają sobie młodzi. Dla samorządu jest więc to również przesłanie potrzebne i aktualne.

– Jan Paweł II podczas VI ŚDM bardzo pragnął wlać w serca młodych, zwłaszcza młodych ze Wschodu Europy, nową nadzieję i optymizm. Wielu młodych częstochowian traci nadzieję, wielu opuszcza miasto i wyjeżdża za granicę twierdząc, że w naszym mieście nie widzą perspektyw. Jak Pan Prezydent zamierza przekładać przesłanie VI ŚDM o nadziei na codzienne życie młodych w naszym mieście?

– Emigracja zarobkowa to nie tylko problem Częstochowy, ale całej Polski. Z pewnością czeka nas wiele konkretnych działań, aby Częstochowa przyciągała młodych i zachęcała ich do zostawania w mieście. Patrząc na Częstochowę potrzebna nam jest nadzieja związana z rozwojem miasta. Trzeba włączyć młodych we współodpowiedzialność za samorząd. Dużo nadziei pokładam w rozwój środowiska akademickiego, które jest ponad 40-tysięczną społecznością. Cieszę się z powstania Centrum Badawczo-Rozwojowego TRW, dzięki któremu 200 młodych, zdolnych częstochowian znajdzie nie tylko miejsce pracy, ale i zawodowego rozwoju. Takich elementów nadziei jest w naszym mieście jeszcze bardzo dużo i chciałbym, aby młodzi z nich skorzystali, a jednocześnie współtworzyli rzeczywistość lokalną tak, aby stała się ona dla nich miejscem spełnionych nadziei i duchowego rozwoju, o co modlił się podczas VI ŚDM dla wszystkich młodych honorowy obywatel naszego miasta Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Bóg pierwszy we mnie uwierzył

Magdalena Pijewska

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Siostry zakonne: chodzimy do więzienia, żeby dać kobietom nadzieję

2025-07-07 12:11

Vatican Media

Wspierają kobiety odbywające karę więzienia – nie tylko duchowo, ale i bardzo konkretnie, życiowo. Mowa o Siostrach Pasterkach od Opatrzności Bożej, które podpisały porozumienie o współpracy z Zakładem Karnym w Krzywańcu w Polsce. „Nasze wejście do więzienia ma ten dokładnie cel, żeby dać kobietom nadzieję” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News siostra Krzysztofa Kujawska.

Więcej ...

Są wstępne wyniki egzaminu dojrzałości. Jak poszło tegorocznym maturzystom?

2025-07-08 09:04

Ks. Jerzy Babiak

Maturę zdało 80 proc. tegorocznych absolwentów wszystkich szkół ponadpodstawowych; 13 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu - podała we wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Kościół

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Rozpoczęła się faza wstępna procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Rozpoczęła się faza wstępna procesu beatyfikacyjnego...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...