Reklama

Niedziela Świdnicka

Niemcza świętuje 1000-lecie Korony Polskiej

Replika regaliów króla Bolesława Chrobrego

ks. Andrzej Adamiak

Replika regaliów króla Bolesława Chrobrego

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej, zainaugurowane w styczniu w Krakowie, miały swoją kolejną odsłonę w Niemczy - w jednym z najstarszych miast w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny licznie zgromadzeni wierni i duchowni wspólnie dziękowali za tysiąc lat chrześcijańskiej tradycji i państwowości. Głównymi organizatorami wydarzenia była Fundacja Korony Polskiej oraz gmina Niemcza. Mszy świętej 23 lutego br. przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec, a koncelebrowali ją kapelan Korony Polskiej ks. prał. Marian Kopko oraz proboszcz niemczańskiej parafii ks. kan. Tadeusz Pita.

Symboliczne miejsce obchodów

Niemcza jako miejsce rocznicowych uroczystości, nie została wybrana przypadkowo. – To miasto ma silne związki z Bolesławem Chrobrym. Znajdują się tu szkoła i ulica jego imienia, a w 1017 roku miała tu miejsce obrona grodu przed najazdem zbrojnym cesarza Henryka II wspomaganym przez oddziały czeskie i lutyckie. Najprawdopodobniej, bez wsparcia wysłanego przez Bolesława Chrobrego z Wrocławia, miasto nie oparłoby się najazdowi – wyjaśniał rycerz Korony Polskiej Edward Słobodziński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziedzictwo Bolesława Chrobrego

Reklama

W wygłoszonej tego dnia homilii bp Ignacy Dec przypomniał znaczenie pierwszego króla Polski. - Bolesław Chrobry, syn Mieszka I i Dobrawy, rządził Polską w latach 992-1025. W 1000 roku podczas zjazdu gnieźnieńskiego, otrzymał symboliczną zgodę cesarza Ottona III na koronację, choć doszła ona do skutku dopiero w roku jego śmierci w 1025. To on zbudował fundamenty polskiej państwowości i umocnił chrześcijaństwo na naszych ziemiach – przypomniał hierarcha.

Biskup podkreślił również znaczenie dynastii królewskich w historii Polski. - Piastowie, Jagiellonowie, a następnie królowie elekcyjni kształtowali dzieje naszej Ojczyzny. Ale to Piastowie, poczynając od Bolesława Chrobrego, stworzyli trwałe podstawy państwowości i tożsamości narodowej – podkreślił.

Kościół jako fundament narodu

Kaznodzieja odwołał się także do roli Kościoła w kształtowaniu polskiego ducha narodowego. - Ojczyzna jest naszą matką ziemską, a chrześcijańska wiara była przez wieki siłą jednoczącą naród, szczególnie w trudnych czasach zaborów i wojen – powiedział bp Dec przypominając słowa św. Jana Pawła II.

- Kościół jest naszym domem – miejscem, w którym otrzymujemy prawdę o Bogu, człowieku i naszej ostatecznej przyszłości. To tutaj czerpiemy siłę do miłowania, przebaczania i służby – zaznaczył kaznodzieja, nawiązując także do współczesnych zagrożeń duchowych i społecznych. - Dziś nasza wiara i tożsamość narodowa są atakowane. Nie możemy milczeć, gdy promuje się ideologie podważające wartości chrześcijańskie i patriotyczne. Reformę Kościoła powinni prowadzić ludzie pokorni i wierzący, a nie ci, którzy atakują jego fundamenty – przestrzegał hierarcha.

Reformę Kościoła powinni prowadzić ludzie pokorni i wierzący, a nie ci, którzy atakują jego fundamenty.

Podziel się cytatem

Kontynuacja

Reklama

Po Eucharystii w Niemczańskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie poświęcone historii państwowości polskiej. Edward Słobodziński podkreślił, że to dzięki jego staraniom sprowadzono do Niemczy wierną kopię insygniów koronacyjnych Bolesława Chrobrego. – Rozmawiałem z przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i udało się sprowadzić te historyczne repliki do Niemczy, abyśmy mogli tu, na miejscu, kontynuować obchody Millennium – powiedział. Wspomniał także o kolejnych miejscach uroczystości: Gnieźnie, Warszawie, Wilnie, Watykanie oraz Wrocławiu, gdzie planowane jest uroczyste zakończenie obchodów w listopadzie.

Podczas spotkania wyświetlono prezentację o Bolesławie Chrobrym oraz odbyły się wystąpienia historyków i przedstawicieli władz lokalnych. Marszałek Korony Polskiej Jan Skowera wręczył burmistrzowi Niemczy Rafałowi Pawłowskiemu symboliczną figurę Bolesława Chrobrego, a starosta dzierżoniowski Grzegorz Kosowski podkreślił znaczenie tego wydarzenia dla lokalnej społeczności.

Na zakończenie bp Ignacy Dec wezwał do troski o przyszłość narodu, nawiązując do słów papieża Benedykta XVI: „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”. Przed nami ważne wybory, nie tylko polityczne, ale i duchowe. Od nas zależy, czy Polska pozostanie wierna wartościom, które kształtowały ją przez tysiąc lat – podsumował hierarcha.

Obchody w Niemczy były wyrazem wdzięczności za tysiąc lat istnienia Polski jako chrześcijańskiego narodu. Wspólna modlitwa i refleksja nad dziedzictwem pierwszego króla stanowiły świadectwo ciągłości polskiej tożsamości, która – mimo historycznych burz – przetrwała do naszych czasów.

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

ks. Andrzej Adamiak

Podziel się:

Oceń:

2025-02-27 11:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież mianował wysłannika na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego

Pomnik Bolesława Chrobrego na tle katedry
gnieźnieńskiej

pl.wikipedia.org

Pomnik Bolesława Chrobrego na tle katedry gnieźnieńskiej

Papież mianował swego specjalnego wysłannika na uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Został nim kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup senior stołecznej archidiecezji.

Więcej ...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Karol Porwich/Niedziela

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Więcej ...

Franciszek zakończył swój pontyfikat w uroczystość Niedzieli Wielkanocnej

2025-04-21 16:05

Włodzimierz Rędzioch

Msza św. na placu św. Piotra w święto Zmartwychwstania Pańskiego jest jedną z najbardziej uroczystych i najważniejszych w roku. Przyciąga tłumy wiernych, również dlatego, że kończy się papieskim błogosławieństwem Urbi et Orbi. W tym roku, ze względu na stan zdrowia Franciszka jego udział w uroczystości stał pod znakiem zapytania, chociaż jego ostatnie „wypady” – na plac św. Piotra, do bazyliki św. Piotra i bazyliki Matki Bożej Większej - wskazywały, że Papież jest w stanie uczestniczyć publicznej uroczystości i udzielić błogosławieństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Kościół

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Zmarł Papież Franciszek, czas rozpoczynania procesów,...

Kościół

Zmarł Papież Franciszek, czas rozpoczynania procesów,...

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Kościół

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę