Reklama

Kościół

Abp Galbas: post jako forma pokutna został dziś ośmieszony

Abp Adrian Galbas

PAP/Paweł Supernak

Abp Adrian Galbas

Post jako forma pokutna został dziś ośmieszony - powiedział metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC w Środę Popielcową. Zachęcił do zmierzenia się w czasie Wielkiego Postu z prawdą o swojej ludzkiej kondycji i dokonanych wyborach. Ostrzegł, że nadzieja bez prawdy jest iluzją.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita warszawski w Środę Popielcową przewodniczył Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie, pierwszym w tym roku kościele stacyjnym Warszawy.

W homilii abp Galbas powiedział, że tegoroczny Wielki Post przeżywamy w Roku Jubileuszowym "mobilizuje nas do modlitwy o nadzieję i do odważnego dzielenia się nadzieją ze światem".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Nadzieja potrzebuje prawdy, inaczej jest iluzją" - podkreślił hierarcha. Dodał, że "Wielki Post jest wielkim wezwaniem do stanięcia w prawdzie".

Zwrócił uwagę, że współczesny człowiek bardzo często "ucieka od prawdy o swojej ludzkiej kondycji jako osoby śmiertelnej, ograniczonej i przemijającej". "Ile zrobimy, żeby zmarszczkę powstrzymać, siwiznę zakryć, starość zaretuszować?" - pytał. Dodał, że często człowiek nie chce zmierzyć się z "ukrytą prawdą", obawiając się bólu. "Ale bez zmierzenia się z nią, ból jest jeszcze większy" - stwierdził.

Metropolita warszawski podkreślił, że człowiek mimo wielu porażek i "spraw straconych" zawsze ma szansę zacząć od nowa.

"Sakrament pokuty i pojednania to sakrament nadziei. Skorzystajmy więc z niego jak najszybciej. Powstańmy jak feniks z popiołów" - zaapelował abp Galbas tłumacząc, że "Bóg chce odpuścić człowiekowi każdy grzech".

Reklama

"Tym, co nam przeszkadza skorzystać z miłosierdzia to - jak ocenił hierarcha - brak dobrej woli, brak gotowości nawrócenia czyli pokuty, trwanie w oporze i sprzeciwie wobec łaski i prawdy, a zwłaszcza wobec świadectwa krzyża i zmartwychwstania Chrystusa".

"Acedię, czyli chorobę duszy objawiającą się niezdolnością do jakiegokolwiek działania" abp Galbas nazwał "prawdziwą epidemią", która dotyka wszystkich bez wyjątku - duchownych i świeckich, młodych i starszych, bogatych i mniej zamożnych.

Jako antidotum, wskazał: modlitwę, jałmużnę oraz post. "Modlitwa rozświetla nasze życie, umocni je, przynosi dużo pokoju i nadziei" - zaznaczył abp Galbas zachęcając do skorzystania z nabożeństw pasyjnych, takich jak: droga krzyżowa i gorzkie żale, inicjatywy kościołów stacyjnych czy adoracji Najświętszego Sakramentu.

Mówiąc o jałmużnie zaznaczył, że nie są to tylko ofiary pieniężne. "Jest nią każdy dar, bezinteresownie i z radością ofiarowany drugiemu" - wyjaśnił. "Rozejrzyjmy się więc wokół, (...) czy jest człowiek obok - ktoś, kogo warto odwiedzić, do kogo warto napisać, zatelefonować, komu warto dać trochę twojej obecności, z kim dobrze trochę pobyć. Czasem tylko i po prostu: przyjść, wypić herbatę i pobyć" - zaproponował. "Brak drugiego dużo trudniej znieść, niż brak pieniądza" - dodał.

Zwrócił uwagę, że post jako forma pokutna został dziś ośmieszony. "Zakpiliśmy z postu, jak zresztą z wielu innych fundamentów naszej wiary, zrobiliśmy z postu jakąś smutną karykaturę i – co najgorsze - przestało nam to przeszkadzać" - stwierdził. Tymczasem - jak podkreślił - "post ma sens".

Podziel się cytatem

Reklama

"Ograniczenie, lub nawet chwilowa rezygnacja z czegoś, co jest dobre i co służy naszemu życiu ma sens, bo pomaga nam w walce z grzechem, pomaga wejść w głębszą zażyłość z Bogiem i otworzyć się na wspólnotę z tymi, którzy przeżywają przymusowy post nieraz przez całe życie, niedojadając, a nawet cierpiąc głód, o którym my nie mamy bladego pojęcia" - zwrócił uwagę metropolita warszawski.

Zachęcił "do podjęcia realnego postu, albo do niepodejmowania go w ogóle". "Duchowe ciuciubabki są upokarzające" - stwierdził.

"Może jedzmy mniej, może skromniej, może nie pijmy alkoholu. Nałóżmy sobie post oczu: może mniej internetu, mniej telewizora. Nałóżmy sobie post języka: mniej rozmów o niczym, a więcej tych o czymś" - zaproponował.

Podziel się cytatem

Poprosił także o modlitwę w intencji "cierpiącego papieża Franciszka". "On daje Kościołowi wiele nadziei. Niech dziś Kościół, swoją modlitwą i bliskością, da mu wiele nadziei" - powiedział abp Galbas.

W czasie Mszy św. nastąpił obrzęd posypywania głów wiernych popiołem na znak żałoby i pokuty.

Liturgię koncelebrował m.in. rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, jezuita ks. Leszek Gęsiak oraz przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego (jezuitów) ojciec Zbigniew Leczkowski.

Podziel się:

Oceń:

+43 -3
2025-03-06 07:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielki Post ze św. Augustynem

Więcej ...

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

2025-07-19 09:51
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W demokratycznym państwie prawa obowiązuje zasada: wolność słowa dla wszystkich. Nie tylko dla polityków, dziennikarzy czy celebrytów, ale również — a może przede wszystkim — dla tych, których głos formuje sumienia i buduje duchowe kręgosłupy narodu. Dlatego działania obecnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przesłało do Watykanu notę formalną potępiającą kazania dwóch emerytowanych biskupów — Wiesława Meringa i Antoniego Długosza — budzą poważny niepokój. To nie tylko ingerencja w niezależność Kościoła, ale także jawna próba zastraszenia duchowieństwa i naruszenia podstawowych wolności obywatelskich.

Więcej ...

Ku czci Matki Bożej z Góry Karmel i św. Eliasza

2025-07-20 14:38
Matka Boża Szkaplerzna w Głębowicach

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Szkaplerzna w Głębowicach

Corocznemu odpustowi ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel oraz św. Eliasza w Głębowicach przewodniczył ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Po zakończonej Mszy świętej odbyła się procesja ulicami Głębowic z Najświętszym Sakramentem oraz figurą Matki Bożej Szkaplerznej, która nazywana jest przez lokalną społeczność “Panią Głębowicką”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Felietony

Rząd „zrzuca sukienki” z ręką na ambonie

Rozważania na niedzielę: Dlaczego rozmowy przy stole...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego rozmowy przy stole...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?