Reklama

Kościół

Braniewo/ 31 maja beatyfikacja sióstr katarzynek, ofiar czerwonoarmistów w 1945 r.

Archiwum Sióstr Katarzynek

Beatyfikacja zamordowanych przez sowieckich żołnierzy w 1945 r 15 zakonnic ze Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy odbędzie się 31 maja w Braniewie. W czwartek Kuria Archidiecezji Warmińskiej przedstawiła program uroczystości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To pierwsza beatyfikacja, która odbędzie się na Warmii.

"Czujemy się zobowiązani, żeby nadać temu jak najbardziej podniosły charakter, ponieważ mamy świadomość historyczności tego wydarzenia” – podkreślił metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Mówił, że dla warmińskiego Kościoła to niezwykle istotne zarówno w wymiarze duchowym, jak historycznym. Dlatego kurii zależy, żeby jak najszersze grono wiernych mogło uczestniczyć w tej uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przeczytaj także: Świadectwo siostry Martyny: Jestem szczęściarą, bo żyję z Panem Bogiem!

Główne uroczystości odbędą się 31 maja na placu przy bazylice mniejszej w Braniewie, gdzie będzie ustawiony ołtarz polowy. Od godz. 7.00 uczestnicy będą mogli zajmować miejsca w sektorach. Na godz. 10.00 zaplanowano program religijno-artystyczny wprowadzający w istotę uroczystości. O godz. 11.00 rozpocznie się msza święta beatyfikacyjna pod przewodnictwem delegata papieskiego, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

"Spodziewamy się ponad 10 tys. pielgrzymów z całej Polski" – przekazał koordynator sekretariatu beatyfikacji ks. kan. dr Michał Tunkiewicz.

Podziel się cytatem

Na placu przy bazylice będzie 5 tys. miejsc siedzących. W razie potrzeby kolejne miejsca przewidziano na placu przy straży pożarnej, a w następnej kolejności również w amfiteatrze miejskim. Organizatorzy proszą pielgrzymów, żeby do końca kwietnia zgłaszali chęć udziału w uroczystości poprzez formularz dostępny na stronie: beatyfikacja.katarzynki.org.pl.

Reklama

Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki powiedział, że miasto włączyło się do przygotowań uroczystości od strony logistycznej i chce zapewnić pielgrzymom jak najlepsze warunki. Podkreślił, że wydarzenie ma ogromne znaczenie dla całego regionu.

Proces beatyfikacyjny sióstr katarzynek, które zginęły w 1945 r. po wkroczeniu Armii Czerwonej na Warmię, rozpoczął się 20 lat temu z inicjatywy Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy.

W grudniu 2004 r. został zaprzysiężony w Braniewie Trybunał Diecezjalny z promotorem sprawiedliwości ks. prof. Lucjanem Świto i przewodniczącym Komisji Historycznej ks. prof. Andrzejem Kopiczko. Trybunał przesłuchał kilkudziesięciu świadków w Polsce i w Niemczech, a komisja wyszukała i przebadała dokumentację archiwalną dotyczącą życiorysów i okoliczności męczeńskiej śmierci zakonnic.

9 grudnia 2006 r. zakończył się diecezjalny etap procesu i dokumentacja przewieziona została do Rzymu. Papież Franciszek 14 marca 2024 r. zatwierdził dekret o męczeństwie siostry Krzysztofy Klomfass i jej 14 towarzyszek, męczennic II wojny światowej.

Chodzi o 15 sióstr katarzynek, które zginęły w wyniku działań Armii Czerwonej na Warmii. Poniosły one śmierć w różnych miejscach i okolicznościach, od stycznia do listopada 1945 r. Najmłodsza miała 26 lat, najstarsza 64 lata. Pierwszą zamordowaną w tym gronie była siostra Krzysztofa (Marta) Klomfass, która pracowała jako pielęgniarka w szpitalu Mariackim w Olsztynie. Zginęła 22 stycznia 1945 r. "w obronie czci własnej i chorych, którymi się zajmowała".

Siostra katarzynka z Braniewa Angela Krupińska przypomniała, że zakonnice, które dołączą do grona błogosławionych mogły się ewakuować przed nadejściem Armii Czerwonej.

"Zostały, bo nie wyobrażały sobie, że mogłyby zostawić potrzebujących, żeby ratować siebie. W obliczu zagrożenia myślały o ludziach, którymi się opiekowały: chorych w szpitalach czy starszych ludziach przy parafiach, którzy nie byli w stanie uciekać” – powiedziała. (PAP)

Podziel się:

Oceń:

2025-03-06 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Decyzja z Watykanu

Sługa Boży ks. Stanisław Sudoł

Archiwum

Sługa Boży ks. Stanisław Sudoł

Więcej ...

Miłość Boga jest faktem, ale przyjęcie jej wymaga wiary

2025-04-10 10:03

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 3, 31-36.

Więcej ...

Miesiąc maryjny w Watykanie. Statua Maryi Róży Mistycznej trafiła do Ogrodów Watykańskich

2025-05-01 09:36
Statua Maryi Róży Mistycznej

o. Marek Krupa

Statua Maryi Róży Mistycznej

W mieście Montechiari, niedaleko Brescii podczas dwóch cykli objawień w latach 40. i 60. Matka Boża objawiała się prostej kobiecie, Pierinie Gilli, przedstawiając się jako „Maryja Mistyczna Róża i Matka Kościoła”. Ukazała się w białych szatach z trzema różami na piersi symbolizującymi: modlitwę, ofiarę i pokutę, szczególnie za dusze konsekrowane w celu naprawienia ich grzechów. Chodzi o dusze zakonne, które zdradziły swoje powołanie; za naprawienie grzechu śmiertelnego tych dusz; za naprawienie zdrady księży, którzy czynią się niegodnymi swojej świętej posługi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

O. Tomasz Maniura OMI zakończy posługę w Oblackim...

Kościół

O. Tomasz Maniura OMI zakończy posługę w Oblackim...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego