Reklama

Niedziela Łódzka

Papieski jałmużnik pieszo dotarł na Jasną Górę - zbliża się kolejny „szczyt” pielgrzymkowy

facebook.com/Erzbischof konrad k

Na Jasnej Górze zbliża się kolejny „szczyt” pielgrzymkowy. Na przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej do sanktuarium przybywają tysiące pątników, głównie z metropolii łódzkiej, częstochowskiej i ze Śląska. Nie brakuje także grup rowerowych i biegowych a nawet pielgrzymów na rolkach. Wraz z łódzkimi pątnikami pieszo przyszedł na Jasną Górę abp Konrad Krajewski, papieski jałmużnik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybywające teraz pielgrzymki należą na ogół do mniej licznych niż te z pierwszej połowy sierpnia. Pątnicy pokonują mniej kilometrów, ale radość z dotarcia do celu jest taka sama. - To jest właśnie ta siła Matki Bożej na Jasnej Górze, która przyciąga. Wiara jest piękna, warto iść za Chrystusem, warto brać udział w takich rekolekcjach – podkreślają pątnicy i dodają, że w drodze dziękowali za świętego Jana Pawła II i modlili się za Kościół prześladowany i o pokój na świecie.

Docierające teraz pielgrzymki piesze to zwykle grupy dekanalne i parafialne. Wyjątek stanowią cztery pielgrzymki diecezjalne: opolska, gliwicka, łódzka i tarnowska. Ta ostatnia, należąca do najliczniejszych w kraju, przyjdzie w poniedziałek

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pielgrzymce łódzkiej, podobnie jak rok temu, przyszedł papieski jałmużnik, abp Konrad Krajewski, który niósł również modlitewne intencje papieża Franciszka i tych, którym służy a więc biednych i potrzebujących. – Po to, żeby można było wrócić do codziennych zajęć, trzeba iść w dobrym kierunku, a Jasna Góra to jest na prawdę dobry kierunek – powiedział abp Krajewski. Podkreślił, że w drodze modlił się za Ojca Świętego, bo go o to prosił. - Papież powiedział „przejdź co najmniej kilka odcinków za mnie”, więc to czyniłem – wyznał abp Krajewski. Dodał, że „papież Franciszek uważa, że jeżeli ktoś zostaje biskupem, to nie ma prawa rezygnowania z tych wszystkich tradycji, które ukształtowały go jako księdza, jako biskupa i dlatego sam mi przypominał, że w tym roku należy też iść i to zrobiłem”.

Z metropolii łódzkiej na odpust Matki Bożej Jasnogórskiej już dotarło w sumie kilkadziesiąt pielgrzymek pieszych, w tym ta największa 89. kompania diecezjalna. Przyszło w niej ok. 2,3 tys. osób. Wszystkie grupy rozważały w drodze słowa: „Jezu ufam Tobie”. Wszystkich witał w sanktuarium abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. – Patrząc na radość tych ludzi, ma się poczucie, że jest to prawdziwie żywy Kościół, tym bardziej, że jest reprezentowany przez różne pokolenia. Dominuje oczywiście młodzież, co świadczy o żywotności Kościoła i zaprzecza tym publikacjom, które miały miejsce ostatnio, że ruch pielgrzymkowy zanika – powiedział abp Jędraszewski. Piesza Łódzka Pielgrzymka na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszyła w 1926 roku, i odtąd zawsze udaje się na uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Jako jedna z niewielu powraca do Łodzi pieszo.

Reklama

Pielgrzymka podzielona była na 9 grup, w których posługiwało 20 kapłanów, 18 kleryków i 5 sióstr zakonnych. W czasie 4 dni pątnicy pokonali 130 km. Najmłodszy pielgrzym miał 1 rok, najstarszy ponad 80 lat. Do pieszych pielgrzymów dołączyła również grupa rowerowa.

Większość pątników, po zakończonych we wtorek głównych uroczystościach ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej, także pieszo powróci do swych domów.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-24 19:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: kolejny pielgrzymkowy dzień – dotarła m.in. kompania krakowska

Bożena Sztajner/Niedziela

Dziś kolejny pielgrzymkowy dzień na Jasnej Górze. Przybywają przedstawiciele dużych kompani diecezjalnych, do których dołączają ci, którzy duchowo przemierzali szlaki. Towarzyszy im uwielbienie Jezusa eucharystycznego, dziękczynienie za kapłanów, wdzięczność za św. Jana Pawła II i determinacja, by piesze pielgrzymowanie nawet z najodleglejszych zakątków kraju podtrzymywać.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli