Reklama

Niedziela w Warszawie

Chcemy Polski wielkiej

2025-04-12 18:16

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Z okazji tysiąclecia Królestwa Polskiego 1165 par zatańczyło dzisiaj poloneza na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, bijąc tym samym rekord Polski. Oprócz oficjalnie policzonych osób przyłączył się jeszcze tłum uczestników, których organizatorzy nie byli w stanie policzyć.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odtańczenie poloneza poprzedziło wielki marsz z okazji milenium Królestwa Polskiego i pięciu wieków Hołdu Pruskiego. Polonez jest symbolem długości, siły, atrakcyjności i znaczenia polskiej kultury na świecie.

Marsz rozpoczęła Eucharystia w bazylice Świętego Krzyża. Później spod pomnika Mikołaja Kopernika wyruszył wielki pochód. Uczestnicy marszu mieli ze sobą biało-czerwone flagi i transparenty oraz skandowali hasła, takie jak "Bóg, honor, Ojczyzna" oraz "Tu jest Polska".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chcemy bronić bezpieczeństwa obywateli Rzeczpospolitej. Bezpieczeństwo to było coś, z czego zawsze byliśmy dumni, pokazywaliśmy to, jako coś wielkiego. (...) Polska ma dzisiaj szczególny obowiązek, żeby bronić bezpieczeństwa swoich obywateli i w dalszej kolejności – Europy, która na nas dalej liczy - mówił dr Patryk Jaki.

- Na tysiąc lat musimy zadać sobie pytanie, czy tak jak Aldona mówiła do Konrada Wallenroda: "wielkość, tylko wielkość", czy chcemy być kserokopiarką europejską, w której ludzi pozbawia się godności i mówi się: "wy nie macie samodzielnie myśleć, będziecie prowadzeni na smyczy, macie przyjmować tylko to, co przyjdzie z tamtej strony". Nie! Polska była wielka, Polska musi być wielka i musi być wolna, musi być strażnikiem wolności. Musi jeszcze raz sobie przypomnieć, odzyskać swoją pamięć i powalczyć o coś znacznie więcej – apelował Jaki.

Reklama

Na scenie przed Zamkiem Królewskim głos zabrał dr Karol Nawrocki, prezes IPN i kandydat na prezydenta RP.

- Tu jest Polska. Jeszcze Polska nie zginęła, bo tutaj jesteśmy, aby dbać o narodowe dziedzictwo naszej Rzeczpospolitej. Korona Chrobrego to symbol suwerenności, który pozwalał budować cywilizację wolności, Rzeczpospolitą wolności, rzecz wspólną, w której uczestniczyło więcej obywateli niż w jakimkolwiek innym państwie europejskim w tamtych czasach - mówił.

Dr Nawrocki podkreślił, że jesteśmy zobowiązani wobec naszej przyszłości, nie tylko w ciągu najbliższych 5-10 lat i nie tylko w obliczu całego wieku, ale wobec naszej ponad tysiącletniej przeszłości i naszego dziedzictwa narodowego, a także narodowej pamięci.

- Dziś musimy myśleć o Rzeczpospolitej za kolejne tysiąc lat, bo jesteśmy tylko depozytariuszami tej korony, tego dziedzictwa, tego piękna, które zostało nam podarowane, abyśmy o nie dbali, abyśmy je pielęgnowali i abyśmy nie godzili się na zabieranie nam wolności, na oddawanie naszej suwerenności - apelował.

- Chcemy przyszłości, która jest bezpieczna. Chcemy Rzeczypospolitej, która dba o Polaków. Chcemy, aby Polakom w Rzeczypospolitej żyło się dobrze. Chcemy Polski z aspiracjami, z marzeniami, bo jesteśmy zobowiązani wobec tych, którzy byli przed nami i wobec tych, którzy przyjdą po nas. Chcemy Polski wielkiej! – zapewnił dr Nawrocki.

Organizatorem wydarzenia był Komitet Inicjatywy Społecznych Obchodów na czele z prof. Andrzejem Nowakiem, byłym marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem oraz eurodeputowanym Prawa i Sprawiedliwości dr. Patrykiem Jakim.

Podziel się:

Oceń:

+11 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: W niedzielę XIII Marsz Świętości Życia

Artur Stelmasiak

Pod hasłem "Jestem za życiem!" w niedzielę 15 kwietnia ulicami Warszawy przejdzie XIII Marsz Świętości Życia.

Więcej ...

Księga kondolencyjna

2025-04-21 10:00

Grzegorz Gałązka

Zmarł papież Franciszek.

Więcej ...

Modlitwa w intencji zmarłego papieża Franciszka w Przemyślu

2025-04-21 19:02
Homilię wygłosił ks. Piotr Baraniewicz

radio Fara

Homilię wygłosił ks. Piotr Baraniewicz

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu abp Adam Szal przewodniczył Eucharystii w intencji zmarłego Papieża Franciszka.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Kościół

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę