Reklama

Niedziela Lubelska

Msza Wieczerzy Pańskiej. Eucharystia prowadzi do służby

Paweł Wysoki

Eucharystia jest po to, byśmy się nauczyli miłować, a nowe przekazanie po to, byśmy się nauczyli prawdziwie przeżywać Eucharystię – powiedział bp Artur Miziński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wielki Czwartek Mszy Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze lubelskiej przewodniczył bp Artur Miziński. Wraz z nim Eucharystię celebrowali abp Stanisław Budzik, bp Józef Wróbel, bp Adam Bab i bp senior Mieczysław Cisło oraz kapłani z parafii katedralnej, a także z Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. – W wigilię męki i śmierci Chrystusa stajemy razem z Nim w Wieczerniku, aby pochylić się nad tajemnicą Eucharystii, kapłaństwa i miłości według nowego przykazania, które daje nam Chrystus – powiedział bp Miziński we wprowadzeniu do Liturgii.

Reklama

Rozpoczynając Święte Triduum Paschalne, bp Miziński zwrócił uwagę, że w Eucharystii, w prostych znakach chleba i wina, kryje się dramat Golgoty i krzyża oraz chwała Zmartwychwstania, Wniebowstąpienia i Zesłania Ducha Świętego. – To wszystko w sposób sakramentalny dokonuje się na ołtarzu, bo przy ołtarzu zawsze przekracza się bramy czasu i dotyka wieczności; przy ołtarzu realizuje się w sakramentalnych znakach nasza największa i ostateczna nadzieja, nasze odkupienie. Sakrament sprawia, że nie tylko wspominamy wydarzenia sprzed wieków, ale stajemy się ich uczestnikami – podkreślił. Jak powiedział, ustanowienie w Wielki Czwartek Eucharystii i sakramentu kapłaństwa dla sprawowania Eucharystii stanowi największy i najważniejszy dar, jaki Chrystus mógł pozostawić swojemu Kościołowi. - Nie ma większego daru od tego, w którym Chrystus powodowany miłością daje samego siebie człowiekowi na pokarm; ażeby ten cudowny pokarm był dostępny dla człowieka przez wieki, ustanawia sakrament kapłaństwa. Czy naprawdę potrafimy sobie uświadomić, co Chrystus dla nas uczynił, dając nam Eucharystię i kapłaństwo? – pytał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biskup Artur Miziński za św. Janem Pawłem II nauczał, że prawdziwym celem ustanowienia Najświętszego Sakramentu nie było to, aby zamknąć Go w tabernakulum czy nawet adorować, ale spożywać i stawać się pełną miłości, żywą obecnością Chrystusa w świecie. – Przyjęcie Jezusa w Eucharystii ma nas prowadzić do służby innym – powiedział pasterz, przywołując obrzęd umycia nóg, który jest ilustracją najważniejszego przykazania: „abyście się wzajemnie miłowali, tak jak ja was umiłowałem”. Szczytem tej miłości było oddanie życia za ludzi na Golgocie. - Pan Jezus uczynił coś niezwykle wzruszającego i szokującego, ale też wezwał nas i uzdolnił do miłowania drugiego człowieka. Przez umycie nóg Pan Jezus ukazał nam, jakie relacje mają obowiązywać jego uczniów; umywać sobie nogi znaczy wzajemnie służyć – podkreślił. Jak tłumaczył, okazywanie sobie miłości na wzór Chrystusa, szczególnie w sytuacjach zranienia i krzywdy, jest możliwe właśnie dzięki Eucharystii, która jest sakramentem miłości i jedności. – Eucharystia nieustannie nam przypomina, by służyć bliźniemu, by być dla niego bezinteresownym darem. Eucharystia jest po to, byśmy się nauczyli miłować, a nowe przekazanie po to, byśmy się nauczyli prawdziwie przeżywać Eucharystię – powiedział. - Jeśli przyjmujemy Jezusa w Komunii św. i nic w nas się nie zmienia, to oznacza, że nie pozwalamy Mu przemieniać nas samych. W ten szczególny, jedyny i niepowtarzalny wieczór prośmy Chrystusa, aby żył w nas i dawał nam moc do postawy służby wobec naszych braci, bo praktyczna miłość jest sprawdzianem naszego uczestnictwa we Mszy św. – podkreślił bp Artur Miziński.

Po homilii nastąpił obrzęd umycia nóg. Arcybiskup Stanisław Budzik, ubrany w dalmatykę na znak służby, obmył nogi dwunastu mężczyznom.

Po Komunii św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. „ciemnicy”, gdzie rozpoczęła się adoracja.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-17 21:32

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: w Wietnamie Kościół tętni życiem dzięki świeckim

2025-07-25 16:23

Vatican Media

„W Wietnamie Kościół tętni życiem dzięki oddanym katechetom – świeckim mężczyznom i kobietom, z których większość to ludzie młodzi” – mówi Papież w wideoprzesłaniu do katechetów w Wietnamie, z okazji 400. rocznicy urodzin bł. Andrzeja Phú Yêna, katechety i męczennika, który głosił Ewangelię na ziemiach wietnamskich.

Więcej ...

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze śmiercią mężczyzny k. Grójca zatrzymany został duchowny

2025-07-25 13:03

Adobe Stock

Grójecka prokuratura i policja prowadzą śledztwo dot. śmierci mężczyzny, którego podpalone zwłoki znaleziono na drodze w Lasopolu w powiecie grójeckim. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który może mieć związek ze sprawą. Rzecznik archidiecezji warszawskiej potwierdził, że chodzi o duchownego.

Więcej ...

Jubileusz Młodzieży: historyczny rekord uczestników z Portugalii. To owoc ŚDM

2025-07-26 08:28

Vatican Media

Aż 11 tysięcy młodych osób przyjedzie z Portugalii na Jubileusz Młodzieży do Rzymu. To największa frekwencja w historii międzynarodowych spotkań i owoc niedawnych Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Kościół

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką