Przywołując fragment z Ewangelii wg św. Jana: „Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16) powiedział, że mimo ludzkiej niewierności, Bóg pozostał wierny swojej pierwotnej miłości. – Z tej miłości powstał świat i z tej miłości został stworzony człowiek, a Chrystus przyniósł grzesznemu światu dobrą nowinę: miłość Boga nie ustała. Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Chociaż przeszedł przez świat dobrze czyniąc, został ukrzyżowany. Pozwolił dać się zabić, ale nie pozwolił się uśmiercić; uczynił ze swojej śmierci ofiarę, aby ci, którzy mu śmierć zadają, zostali ocaleni ze swojego grzechu – nauczał. – Na krzyżu zajaśniała potęga miłości Chrystusa – podkreślił.
Reklama
Za papieżem Franciszkiem bp Adam Bab pytał zgromadzonych, w jakim miejscu Kalwarii się znajdują, są blisko krzyża czy daleko. Zaapelował, by nie marnować daru Ukrzyżowanego, który rozpostartymi ramionami obejmuje wszystkich. – Nie będzie innego ratunku, niż wywyższony na krzyżu Chrystus, nie będzie innego wołania, niż wołanie z krzyża: pragnę waszego zbawienia – podkreślił. Jak tłumaczył, w odpowiedzi danej Chrystusowi nie chodzi tylko o unikanie grzechów, ale o inne życie. – Kto poznał tajemnicę krzyża, żyje nie inaczej, ale innym życiem – powiedział, cytując św. Pawła (m.in. Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus - Ga 2,20; Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa – Ga 6,14). – Nie zmarnujmy łaski danej od Boga; chłońmy tę miłość i niech ona nas przemienia – zaapelował.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas adoracji Krzyża został wystawiony Krzyż Jubileuszowy – znak nadziei i pojednania, który znajduje się w prezbiterium archikatedry od inauguracji Roku Jubileuszowego w diecezji (29 grudnia 2024). Krzyż jest darem parafii św. Michała Archanioła w Lublinie; to pamiątka pierwszych Misji świętych, przeprowadzonych w parafii w 1927 r., gdy przygotowywała się ona do budowy kościoła. Przez prawie 100 lat krzyż był świadkiem historii Lublina, a ostatnio odnowiony, znalazł godne miejsce w parafialnym muzeum. Na Rok Jubileuszowy został przekazany do katedry i umieszczony w podstawie, która odwiedzała wszystkie parafie naszej diecezji wraz kopią Krzyża Trybunalskiego.
Podczas Liturgii Wielkiego Piątku Mękę Pańską wg św. Jana zaśpiewały połączone chóry Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie oraz św. Jana Pawła II pod dyrekcją ks. Tomasza Lisieckiego.
Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212