1 maja nie ma kongregacji generalnej kardynałów – za sześć dni wybory papieża
ts/KAI
PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
W dniu 1 maja kardynałowie mają przerwę w obradach kongregacji generalnych poprzedzających konklawe. Tego dnia Aula Synodalna w Watykanie, w której od 22 kwietnia odbywają się te zgromadzenia, jest zamknięta.
1 maja jest bowiem dniem wolnym od pracy również w Watykanie. Jednak o 17.00 kardynałowie odprawią szóstą z dziewięciu Mszy żałobnych za papieża Franciszka. Przewodniczyć jej będzie kard. Ángel Fernández Artime z Hiszpanii.
Tymczasem wielu kardynałów spotyka się w innych miejscach, z dala od opinii publicznej i mediów. Rozmawiają o obecnej sytuacji Kościoła katolickiego i możliwych kandydatach na następcę papieża Franciszka, który zmarł w Poniedziałek Wielkanocny.
Nieformalne spotkania tradycyjnie odbywają się w ambasadach, domach zakonnych i seminariach w Rzymie i okolicach. W przeszłości na tego typu spotkaniach często zapadały ważne decyzje wstępne dotyczące nadchodzącego wyboru papieża.
Obrady kongregacji generalnych kardynałów będą kontynuowane w Watykanie 2 maja i zakończą się 6 maja. Pierwsza tura głosowania uczestników konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej będzie miała miejsce po południu 7 maja, a jego wyniki zasygnalizuje dym unoszący się z komina kaplicy.
"Zestaw przetrwania" kardynała na konklawe: co można zabrać do Kaplicy Sykstyńskiej?
Red. na podst. aciprensa.com
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Trzask zamykanych drzwi będzie początkiem jednego z najbardziej tajemniczych i symbolicznych dni Kościoła katolickiego: w przyszłą środę, 7 maja, 133 kardynałów elektorów, zebranych na konklawe, zostanie odizolowanych od świata zewnętrznego w Kaplicy Sykstyńskiej, pod przysięgą zachowania absolutnej tajemnicy, aby wybrać nowego papieża.
Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo
2025-07-11 18:11
Sebastián Sansón Ferrari/Vatican News
@Vatican Media
Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca
Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.
Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami
2025-07-12 14:50
Red.
yt.com/zrzut ekranu
Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.
„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.