Reklama

Leon XIV

Leon XIV w Grotach Watykańskich: Nie lękać się. Słuchać Pana

Vatican Media

Papież Leon XIV sprawował w niedzielę przed południem Mszę św. w Grotach Watykańskich, przy grobie świętego Piotra. W homilii powiedział, że naśladując Jezusa należy dawać dobry przykład młodym, aby wzrastała liczba powołań w Kościele. Zachęcał również przede wszystkim do słuchania Słowa Bożego, bo owce Jezusa słuchają Jego głosu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Leon XIV pierwszą część homilii wygłosił w języku angielskim, drugą po włosku.

Zachęcać młodych przykładem

„Myślę o Dobrym Pasterzu, szczególnie w tę niedzielę, która ma tak wielkie znaczenie w Czasie Wielkanocnym” - powiedział Papież na początku homilii. I dodał, że w czasie, kiedy rozpoczyna się jego misja, do której wezwał go Kościół, nie ma lepszego wzoru niż sam Jezus Chrystus. „On jest Dobrym Pasterzem i to On daje nam życie: drogę, prawdę i życie” - mówił Leon XIV.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stwierdził, że jednym z powodów, dla których ta niedziela jest wyjątkowa są powołania. „Podczas niedawnych spotkań kardynałów, przed i po wyborze nowego papieża, wiele mówiliśmy o powołaniach w Kościele i o tym, jak ważne jest, abyśmy wszyscy wspólnie ich szukali. Przede wszystkim dając dobry przykład własnym życiem - z radością, żyjąc radością Ewangelii, nie zniechęcając innych, ale raczej szukając sposobów, aby zachęcać młodych ludzi do słuchania głosu Pana, do podążania za Nim i do służby w Kościele” - mówił Leon XIV, przypominając, że to Jezus jest Dobrym Pasterzem.

Nie lękać się

Drugim powodem wyjątkowości tej niedzieli - o którym Papież mówił już po włosku - jest uniwersalność Kościoła, na co wskazuje czytanie z Dziejów Apostolskich, kiedy Paweł i Barnaba zaczynają głosić Ewangelię całemu światu, po odrzuceniu przez Żydów.

Reklama

„Wyruszają, jak wiemy, na tę wielką misję. Święty Paweł dociera do Rzymu, gdzie ostatecznie także ją wypełnia. To kolejny przykład świadectwa dobrego pasterza. Ale w tym przykładzie znajduje się także szczególne zaproszenie skierowane do nas wszystkich” - dodał Leon XIV.

Papież zachęcał: „Odwagi! Bez lęku! Jezus wielokrotnie mówi w Ewangelii: «Nie lękajcie się». Trzeba mieć odwagę, aby dawać świadectwo - słowem, a przede wszystkim życiem: oddając życie, służąc, czasem z wielkimi ofiarami, by naprawdę żyć tą misją” - wskazał Ojciec Święty.

Słuchać Pana

Powiedział też, jak ważne jest w życiu słuchanie. Słowo „słuchać” stanowi odpowiedź na pytanie o życie: „Jak wyjaśnisz to, gdzie jesteś dziś?”.

„Jakże ważne jest słuchanie! Jezus mówi: «Moje owce słuchają mego głosu». I myślę, że to bardzo ważne, abyśmy wszyscy coraz bardziej uczyli się słuchać - by wejść w dialog. Przede wszystkim z Panem: zawsze słuchać Słowa Bożego” - mówił Leon XIV.

Dodał, że należy także umieć słuchać innych, budować mosty, nie osądzać, nie zamykać drzwi uważając, że to my znamy całą prawdę i nikt inny nie może nam nic powiedzieć.

„To bardzo ważne - słuchać głosu Pana, słuchać siebie nawzajem w tym dialogu i dostrzegać, dokąd Pan nas prowadzi. Idźmy razem w Kościele, prośmy Pana, aby dał nam tę łaskę: byśmy potrafili słuchać Jego Słowa, by służyć całemu Jego ludowi” - zakończył Leon XIV.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-11 15:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: Blask chrześcijańskiego Wschodu wymaga bardziej niż kiedykolwiek wolności

2025-05-14 11:05

Vatican Media

„Blask chrześcijańskiego Wschodu wymaga dziś bardziej niż kiedykolwiek wolności od wszelkiej światowej zależności i wszelkich tendencji sprzecznych z komunią, aby być wiernym w posłuszeństwie i ewangelicznym świadectwie” - powiedział Leon XIV podczas audiencji dla zwierzchników i wiernych Kościołów wschodnich przybyłych do Rzymu z okazji Roku Jubileuszowego w watykańskiej Auli Pawła VI . Papież przypomniał, że Kościoły wschodnie są Kościołami „męczeńskimi” od Ziemi Świętej po Ukrainę, od Libanu po Syrię, od Bliskiego Wschodu po Tigraj i Kaukaz. „Ileż przemocy!” - stwierdził.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

2025-05-19 08:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wybrany!

2025-06-11 16:58

PAP/Jarek Praszkiewicz

Ks. Leszek Gęsiak został ponownie wybrany na rzecznika Konferencji Episkopatu Polski – poinformowało w środę biuro prasowe Episkopatu. Nowym delegatem KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej został bp Robert Chrząszcz, a członkiem Rady Stałej bp Jacek Kiciński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Ksiądz z osiedla: moja wypowiedź o aborcji nie miała na...

Kościół

Ksiądz z osiedla: moja wypowiedź o aborcji nie miała na...

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

Kościół

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame:...

Nowenna do św. Antoniego z Padwy

Wiara

Nowenna do św. Antoniego z Padwy

Spotkanie w Lednicy nagle przerwane! Służby ogłosiły...

Kościół

Spotkanie w Lednicy nagle przerwane! Służby ogłosiły...

Nowe zjawisko: ks. Popiełuszko… objawia się mieszkance...

Kościół

Nowe zjawisko: ks. Popiełuszko… objawia się mieszkance...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...

Kościół

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...

Autokar z uczestnikami wracającymi z Lednicy wpadł do...

Wiadomości

Autokar z uczestnikami wracającymi z Lednicy wpadł do...