Reklama

Aspekty

Dziękujemy za dar koronacji

Koronę dla Matki Bożej poświęcił Jan Paweł II

Archiwum "Aspektów"

Koronę dla Matki Bożej poświęcił Jan Paweł II

18 czerwca 1989 r. na skronie Matki Bożej Rokitniańskiej nałożono papieską koronę. Była to pierwsza koronacja w odzyskującej wolność ojczyźnie. W tym roku dziękujemy za 25 lat Jej szczególnego królowania na Ziemiach Zachodnich Polski. Dziękczynienie za koronację zbiegło się w naszej diecezji z dziękczynieniem za dar kanonizacji papieża Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej nosi szczególne tytuły: Królowej Orła Białego, Pani Obozowej, Królowej Polski i Ziem Zachodnich, Hetmanki, Pani Cierpliwie Słuchającej. Koronacja, którą przed 25 laty dokonali biskupi polscy w Rokitnie, była wyrazem dziękczynienia i uznania za ponad 300 lat opieki Matki Bożej nad zachodnimi rubieżami naszego kraju. Była tu z Białym Orłem na piersi nawet w czasie zaborów.

25 lat od pamiętnego dnia koronacji było zatem czasem dziękczynienia za to całe dobro, które Maryja nam wyprosiła u Syna. Przygotowania do tej szczególnej rocznicy rozpoczęły się już pięć lat temu, gdy jako wspólnota diecezjalna dziękowaliśmy za dotychczasową opiekę. Na tegoroczne uroczystości samo sanktuarium przygotowywało się także od dłuższego czasu. Wybudowano nowy refektarz, wyremontowano dom rekolekcyjny, otwarto kawiarnię, uruchomiono Dom św. Marty, zainstalowano solary oraz ocieplono cały kompleks. Nowa kolorystyka koresponduje z kolorami bazyliki. 1 czerwca złożono Matce Bożej jeszcze jeden szczególny dar. Rokitniańscy duszpasterze, parafianie oraz pielgrzymi ofiarowali odremontowane i odrestaurowane organy w bazylice. Specjalny koncert zainaugurował nowy etap służby instrumentu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowe przygotowanie do rocznicy koronacji podjęły wszystkie grupy i zrzeszenia wiernych, dla których Rokitno jest miejscem formacji i pielgrzymowania. Przez cały rok przybywali do sanktuarium, by zawierzyć siebie Matce Bożej. Działające od roku Diecezjalne Centrum Duchowości Maryjnej także znalazło swoją siedzibę w Rokitnie i służy pielgrzymom.

Rokitno wraz z cudownym obrazem Matki Bożej już dawno przestało być sanktuarium tylko diecezjalnym. Matka Boża Cierpliwie Słuchająca jest patronką Ziem Zachodnich. Ten tytuł nadany jej przez kard. Augusta Hlonda wskazuje rolę, jaką Rokitno odegrało w powojennych dziejach tych ziem. Polacy przybywający z terenów Polski centralnej i zza Buga w jej rokitniańskim wizerunku odnajdywali znajome rysy. W dniu 25. rocznicy koronacji za wszystko, co otrzymaliśmy, dziękujemy Matce Bożej i jednocześnie prosimy o nowe potrzebne łaski.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-17 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Malowany sercem portret św. Jana Pawła II

Archiwum Urzędu Miasta i Gminy Siewierz

1 maja w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Siewierzu odbył się koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, stanowiący wyjątkowe przeżycie duchowe, przepełnione radosnymi i wzruszającymi momentami oraz głębokimi refleksjami o naszym Wielkim Rodaku.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Prof. Tomkiewicz: Jako naród nosimy rany stanowiące część tożsamości

2024-05-20 10:19

Adobe Stock

Skutki doznanych zbrodni wojennych to rany, które w sobie jako naród nosimy, ale które są też częścią naszej tożsamości. One nas tworzą, to doświadczenia naszych przodków - powiedziała portalowi Polskifr.fr prof. Monika Tomkiewicz, badacz z warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej. 20 maja przypada 82. rocznica mało znanej zbrodni w Święcianach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele