Reklama

Niedziela Legnicka

Czwarta bazylika w diecezji – Legnickie Pole

Niedziela legnicka 26/2014, str. 1, 3

Ks. Waldemar Wesołowski

– Tytułem bazyliki mniejszej obdarza się kościoły, które wyróżniają się swoją historią, pięknem, które są ważne ze względów duszpasterskich i liturgicznych. Taką świątynią jest również kościół w Legnickim Polu. Od dziś bazylika mniejsza – powiedział administrator apostolski diecezji legnickiej bp Stefan Cichy, nadając tytuł bazyliki mniejszej świątyni pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w niedzielę 15 czerwca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się procesją eucharystyczną, która wyruszyła z kościoła pw. Świętej Trójcy, będącego obecnie Muzeum Bitwy Legnickiej. Następnie w kościele parafialnym został odczytany dekret Stolicy Apostolskiej nadający temu miejscu tytuł bazyliki mniejszej. Dekret odczytał kanclerz legnickiej kurii ks. Józef Lisowski. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Stefan Cichy. Obecni byli także: bp Marek Mendyk, bp Andrzej Bałabuch ze Świdnicy, przedstawiciele diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i wrocławskiej, a także grono księży, sióstr zakonnych i wielu gości. Nie zabrakło też przedstawicieli parlamentarzystów i władz lokalnych.

Miejsce kultu Bożego

W homilii bp Cichy nawiązał do tajemnicy Trójcy Świętej, która w tym dniu jest czczona. Odwołując się do czytań mszalnych, podkreślił, że w Starym Testamencie widzimy przygotowanie ludzi do przyjęcia tej prawdy, którą w pełni objawił Jezus, a następnie pogłębiali Apostołowie. – Trójca Święta jest tajemnicą, ale my przez sakrament chrztu św. jesteśmy w tę tajemnicę włączeni – mówił kaznodzieja. Mówiąc o znaczeniu tytułu bazyliki Ksiądz Biskup zaznaczył, że nie każda świątynia zasługuje na takie miano. – Argumentami za nadaniem tytułu są: uznana sława, piękno, powiązanie ze znanymi i ważnymi postaciami dla życia społeczności lokalnej i życia religijnego oraz gorliwość duszpasterska. Ponadto są to miejsca, w których szczególnie dba się o sprawowanie kultu Bożego, to miejsca modlitwy za Ojca Świętego – mówił. – Mam nadzieję, że ta uroczystość i nadanie tytułu przyczynią się do ożywienia ducha eucharystycznego w nas, wśród służb mundurowych i wszystkich wiernych; wzmocni naszą świadomość, że Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, że mamy wyznawać za św. Tomaszem prawdę – Pan mój i Bóg mój – zakończył Ksiądz Biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka służb mundurowych

Uroczystość połączona była z doroczną pielgrzymką służb mundurowych. Doniosły nastrój ubogaciły liczne poczty sztandarowe oraz kompania honorowa Policji i orkiestra policyjna.

Reklama

Obecność tak dużej liczby gości stała się okazją do podziękowań. Przedstawiciel Straży Pożarnej w imieniu służb mundurowych podziękował bp. Stefanowi Cichemu za 9 lat posługi pasterskiej. Podziękował też za wieloletnią posługę duszpasterską wśród strażaków ks. Andrzejowi Traczowi. Jego miejsce w szeregach strażaków tego dnia zajął ks. Tomasz Biszko, wicedyrektor legnickiej Caritas. Biskupowi podziękowali również leśnicy, którzy ofiarowali odchodzącemu na emeryturę bp. Cichemu krzyż z poroża jeleni i saren. Natomiast przedstawiciele Karkonoskiej Grupy GOPR wręczyli Pasterzowi dekret mianujący go honorowym członkiem GOPR.

Uhonorowanie świątyni

– Przygotowania do tego wydarzenia trwały 6 lat. W tym czasie wykonano szereg prac remontowych, restauratorskich zgodnie z zaleceniami Komisji Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przed nami jeszcze wiele wysiłków, które są konieczne, by godnie przyjmować pielgrzymów i turystów – powiedział rektor bazyliki ks. Włodzimierz Gucwa. Na zakończenie Mszy św. podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego dzieła. Głos zabrał również gospodarz gminy wójt Aleksander Kostuń. To również jego determinacja i wsparcie przyczyniły się do pozytywnego rozpatrzenia prośby o uhonorowanie tej świątyni tytułem bazyliki. Wspomniał on poprzednich proboszczów, dzięki którym prace przy zabytkowej świątyni trwały nieustannie. Podkreślił, że duszpasterze dbali nie tylko o stronę materialną kościoła i parafii, ale też o życie religijne. Podziękował też za zaangażowanie w tej sprawie bp. Cichemu i innym osobom, które szczególnie w ostatnim czasie włączyły się w przygotowanie tej uroczystości.

– Dzięki tytułowi bazyliki wchodzimy do wielkiego świata. Mamy się czym poszczycić. Nasza miejscowość to wielka historia, wielkie wydarzenia ważne dla Polski i Europy. Teraz chcemy o tym głośniej mówić i to pokazywać innym – powiedział wójt Legnickiego Pola.

Reklama

Po Eucharystii bp Stefan Cichy odsłonił herb papieski, który znajduje się nad wejściem do bazyliki.

Na drugim planie

Drugą część święta stanowiły pokazy strażackie, ratownictwa medycznego, liczne gry i konkursy, a także stoiska z rękodziełem i artykułami spożywczymi. Było też wiele muzyki, wystąpił m.in. zespół góralski „Janicki” z Czarnego Boru.

W Legnickim Polu nie mogło zabraknąć elementów rycerskich i wspomnienia bitwy z Mongołami. Uroczystość zakończył koncert oratoryjny „Msza Misterium Krzyża Świętego”, „Litania ad Spiritum Sanctum” według Romana Brandstaettera w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Chóru Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Lekcja historii

Legnickie Pole to miejscowość znana jako miejsce bitwy stoczonej 9 kwietnia 1241 r. przez wojska księcia śląskiego Henryka II Pobożnego z wojskami mongolskimi. Bitwa, choć zakończyła się klęską wojsk i śmiercią księcia Henryka II Pobożnego, powstrzymała nawałę mongolską na Europę. W tym miejscu matka księcia Henryka św. Jadwiga Śląska ufundowała kościół oraz klasztor, w którym osadziła benedyktynów. Obecny kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi wzniesiony został w latach 1723-38. Do wzniesienia tego wielkiego zespołu kościelno-klasztornego benedyktyni zaangażowali znakomitych architektów i artystów europejskiego baroku. 14 kwietnia 2004 r. rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zespół klasztorny w Legnickim Polu został uznany za pomnik historii.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-25 12:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły film na rocznicę śmierci męczenników z Pariacoto

arch. franciszkanie

7 czerwca wspominamy franciszkańskich męczenników z Peru. Przez lata byli związani z parafią św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Na rocznicę ich śmierci został opublikowany film dokumentalny ukazujący dzieło bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Więcej ...

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Leopold Mandić

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Więcej ...

Ogólnopolskie Nocne Czuwanie Apostolatu Margaretka na Jasnej Górze

2024-05-13 08:24

Mat. prasowy

W czwartek 23 maja, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Kościół

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania