Reklama

Leon XIV

Watykan publikuje film dokumentalny o czasach, gdy Leon XIV był misjonarzem w Peru

2025-06-20 16:51

Vatican Media

Dziś wieczorem media watykańskie opublikują film dokumentalny o nowym papieżu. Film „León de Perú” (Leon z Peru) przedstawia lata życia w Peru Roberta Francisa Prevosta, od 8 maja papieża Leona XIV. Zakonnik ze zgromadzenia augustianów pracował przez wiele lat jako misjonarz w tym kraju Ameryki Południowej. Od 2015 r. do początku 2023 r. był również biskupem peruwiańskiej diecezji Chiclayo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O mieszkańcach Peru urodzony w USA papież wspomniał już w swoim pierwszym przemówieniu zaraz po wyborze, wygłoszonym w centralnej loggii Bazyliki św. Piotra. Od tego czasu Leon XIV regularnie przyjmuje w Watykanie osoby ze swojej dawnej ojczyzny. Z Peru pochodzą zarówno jego kucharz, jak i jego prywatny sekretarz.

Film podąża śladami działalności Roberta Francisa Prevosta: misjonarza, księdza, profesora, instruktora, biskupa i przyjaciela na trasie biegnącej między Chiclayo, Chulucanas, Callao, Limą i Trujillo. Papież augustianin i lata jego pracy w Peru są ukazane poprzez świadectwa tych, którzy go znali, którzy z nim pracowali lub którym pomagał jako misjonarz i duszpasterz. Pokazane są również zdjęcia i materiały filmowe z tego okresu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Różnorodne świadectwa i miejsca działalności

Dokument dziennikarzy Salvatora Cernuzio, Felipe Herrery-Espaliata i Jaime Vizcaíno Haro przedstawia małe i duże miasta, wioski, dzielnice, przedmieścia, parafie, szkoły i domy zakonne. W tych miejscach ówczesny ojciec, a późniejszy bp Prevost, celebrował nabożeństwa, głosił kazania, nauczał, szkolił zakonników, spotykał się z młodymi ludźmi, obchodził urodziny i praktykował żywą działalność charytatywną pośród tragedii, takich jak powodzie spowodowane przez burze El Niño i pandemia koronawirusa.

Reklama

W filmie zebrano głosy licznych osób, które opowiadają o jego pracy duszpasterskiej i społecznej. Są wśród nich świadectwa biskupów, jak np. obecni biskupi Callao i Chulucanas, augustianów i księży, takich jak młody ojciec Cristophe Ntaganzwa w bardzo biednym regionie Pachacútec, który został poważnie dotknięty pandemią COVID.

Pomoc po powodziach

W tym rejonie ówczesny administrator apostolski ks. Prevost pomagał bezrobotnym i głodującym, dostarczając im żywność i lekarstwa. Po tym, jak El Niño spowodowało tam zniszczenia i powodzie, które pozbawiły ludność wszystkiego, bp Prevost, jako biskup Chiclayo, wspierał potrzebujących i odważnie poszedł na zalane ulice — opowiada Rocío, jedna z osób, które przeżyły katastrofę.

W Chiclayo odnotowano również świadectwo Janiny Sesy, byłej dyrektorki Caritas, która relacjonowała kampanię mającą na celu zapewnienie tlenu cierpiącym. Albo Berty, kucharki w jednej ze stołówek (comedores) założonych w Trujillo przez „el padre Roberto”, aby zapewnić byt rodzinom na przedmieściach.

Inne poruszające historie obejmują historię Sylvii, którą zakonnice uratowały ze świata prostytucji i której odwaga zainspirowała bp. Prevosta do powołania komisji do walki z handlem ludźmi. Albo historię Hectora i jego córki Mildred, której obecny papież był ojcem chrzestnym podczas jej chrztu. Każdy z tych świadków opowiada o swoich przeżyciach z wieczoru, gdy 8 maja 2025 r. usłyszeli „Habemus Papam” i przesyła papieżowi osobiste życzenia.

Dokument „León de Perú” będzie emitowany na kanałach YouTube „Vatican News” dzisiaj od godz. 17.00. Film jest dostępny w języku hiszpańskim, włoskim i angielskim.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Misjonarz na Post: ponad 50 tys. osób modli się za misjonarzy. Dołączyć można w każdej chwili

Ania Gorzelana zachęca do duchowej adopcji misjonarza

Anna Gorzelana

Ania Gorzelana zachęca do duchowej adopcji misjonarza

Dziesiąta edycja akcji Misjonarz na Post cieszy się dużą popularnością. Tydzień po rozpoczęciu Wielkiego Postu do inicjatywy dołączyło już ponad pięćdziesiąt tysięcy osób. Wylosować misjonarza można w dowolnym momencie.

Więcej ...

Nowenna do św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna jest szczególną formą modlitwy, odprawianą przez dziewięć dni. Jest więc wytrwałym przypominaniem so­bie o potrzebie realizacji słów Chrystusa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7,7). To swoista modlitwa wstawiennicza, polecana we własnej, czy też intencji bliźnich, ale opierająca się na szczególnym wstawiennictwie Pośredników, jakich Bóg postawił na naszej drodze życia.

Więcej ...

Zbliża się czas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę

2025-07-17 18:13

Paweł Wysoki

Decyzję o wakacyjnej wędrówce do Matki Bożej trzeba podjąć szybko. Już za dwa tygodnie, 3 sierpnia, wyruszy 47. Piesza Pielgrzymka z Lublina na Jasną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Izrael zbombardował kościół Świętej Rodziny w Gazie

Kościół

Izrael zbombardował kościół Świętej Rodziny w Gazie

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...