Projekt „Caminos del Papa León XIV” jest wspólną inicjatywą peruwiańskiego rządu, władz regionalnych i lokalnych, Kościoła katolickiego i sektora prywatnego. Rząd w Limie przeznaczył na ten cel ok. dziewięciu milionów euro.
Podczas ceremonii otwarcia w Chiclayo, prezydent Peru Dina Boluarte wezwała do „narodowej inicjatywy pokojowej”. Podkreśliła, że projekt jest wyrazem wspólnego zaangażowania na rzecz wiary, rozwoju i spójności społecznej. Szlak turystyczny powinien nie tylko łączyć miejsca, ale także „prowadzić przez pamięć, wiarę i nadzieję ludzi, którzy nigdy nie przestali marzyć - i którzy dziś mogą z dumą powiedzieć, że mamy peruwiańskiego papieża”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Według Boluarte, celem szlaku jest promowanie duchowych spotkań, a jednocześnie wzmocnienie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionów Lambayeque, La Libertad, Piura, Callao, a w przyszłości, Apurímac - miejsc, w których papież Leon XIV pracował jako misjonarz i biskup. Zapowiedziała również projekty infrastrukturalne, takie jak renowacja Muzeum Sicán i katedry w Chiclayo.
Tymczasem lokalni politycy ogłosili, że miasto Chiclayo chce uhonorować zwierzchnika Kościoła rzeźbą o wysokości 6,50 metra. Ma ona stanąć przy wjeździe do miasta i stanie się nowym punktem orientacyjnym. Dzieło sztuki zostanie sfinansowane ze środków samorządu regionalnego Lambayeque, poinformował gubernator Jorge Pérez Flores. Budowa rozpocznie się w najbliższych miesiącach.
Augustianin o. Robert Prevost, obecnie papież Leon XIV, przez wiele lat pracował w Peru, w tym przez osiem lat jako biskup Chiclayo. Od 2015 r. posiada zarówno obywatelstwo peruwiańskie, jak i amerykańskie.