Reklama

Polska

Rozgłośnie katolickie w Polsce pogłębiają współpracę

Tomasz Lewandowski

Stacje katolickie w Polsce będą wymieniać się informacjami. O szczegółach współpracy rozmawiają księża dyrektorzy podczas spotkania Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich. Odbywa się ono w Tarnowie i Gródku nad Dunajcem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już za kilka miesięcy ma ruszyć projekt wspólnej wymiany informacji. Trwają testy nad programem informatycznym pomiędzy Radiem RDN Małopolska w Tarnowie a Radiem Warszawa. Jeżeli wypadną pomyślnie, zacznie on funkcjonować także w innych stacjach - mówi ks. Grzegorz Walkiewicz, dyrektor Radia Warszawa, zastępca przewodniczącego Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich.

„Chcemy wymieniać się najważniejszymi informacjami, głównie z życia Kościoła, ale też tymi o charakterze ponadlokalnym. Liczymy na to, że każda ze stacji włączy się do tego projektu. Nie mówimy na razie o tworzeniu serwisów informacyjnych, ale o wymianie newsów. Być może kiedyś to doprowadzi do wspólnego serwisu, który będziemy tworzyć” - dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dyrektorzy stacji katolickich odwiedzili Radio RDN Małopolska przy ul. Bema 14 w Tarnowie oraz spotkali się z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem.

Zdaniem biskupa, dziennikarze stacji katolickich i rozgłośnie diecezjalne mają bardzo ważne zadanie. „Dziennikarze katoliccy „odczarowują” Kościół. Czasem wiele osób, które nie znają Kościoła mają zupełnie wypaczony jego obraz. Nie możemy do tych osób dotrzeć, a właśnie poprzez dziennikarstwo jest to możliwe, żeby podać aktualny, obiektywny obraz Kościoła” - dodaje bp Jeż.

Gospodarzem spotkania tym razem jest Radio RDN Małopolska – rozgłośnia diecezji tarnowskiej. Jak mówi dyrektor ks. Jacek Miszczak, dotychczasowa współpraca dotycząca m.in. wymiany audycji przynosi duże efekty.

„Nasze Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz korzysta z audycji Radia Podlasie, Radia Warszawa, Radia Doxa. Takimi audycjami, które do tej pory były na antenie naszego radia to m.in. Salon Dziennikarski, audycja produkowana przez Radio Warszawa. W nowej ramówce będziemy również korzystać z audycji Księga – są to komentarze do czytań niedzielnych przygotowywane przez ks. Pawlukiewicza, audycje z Radia Doxa Być kobietą, Z wiarą szukam. Również jedenaście stacji radiowych korzysta z naszej audycji Lista z mocą, Przeboje polskiej muzyki chrześcijańskiej - dodaje ks. Miszczak.

Reklama

Za pogłębieniem współpracy rozgłośni jest ks. dr hab. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. „Myślę, że współpraca zawsze jest wskazana. Kręgi tej współpracy można dyskutować, ale bez współpracy, dzielenia się doświadczeniami i wypracowanymi formami programów, przyszłość radiofonii na pewno nie będzie możliwa” - powiedział ks. Drożdż, gość spotkania.

Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich w Polsce powstało półtora roku temu. Należy do niego ok. 20 stacji. Jesienne obrady są podsumowaniem tegorocznej współpracy dotyczącej m.in. kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II oraz planowaniem kolejnych inicjatyw związanych m.in. z promocją muzyki chrześcijańskiej. Obrady potrwają do wtorku.

Platformą wymiany informacji jest strona www.radiokatolickie.pl

Podziel się:

Oceń:

2014-09-29 18:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ogłoszono temat 50. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu

stockphoto mania

„Komunikacja i Miłosierdzie – owocne spotkanie” – to temat przyszłorocznego 50. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu – poinformowano w Watykanie. W większości krajów Dzień ten obchodzi się w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, ale episkopaty krajowe mogą też wyznaczać własne daty tego Dnia. I tak w Polsce jest on obchodzony w trzecią niedzielę września. W roku 2016 będzie to dzień 18 września.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Mark Rutte został wybrany nowym sekretarzem generalnym NATO

2024-06-26 11:02
Mark Rutte (z prawej)

PAP/EPA/IRIS VAN DEN BROEK

Mark Rutte (z prawej)

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?