Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zasłużeni dla Rzeszowa

Tadeusz Poźniak

Rzeszów chlubi się Honorowymi i Zasłużonymi dla Miasta Obywatelami. 18 stycznia do grona Zasłużonych dołączyli: ks. prał. Ireneusz Folcik i Zygmunt Solarski. Ogłoszono to w Filharmonii Podkarpackiej podczas obchodów 661. rocznicy „urodzin” Rzeszowa, czyli lokacji miasta na prawie magdeburskim i nadania go przez króla Kazimierza Wielkiego Janowi Pakosławicowi ze Stróżyk, zasłużonemu rycerzowi i dyplomacie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestników „urodzinowych” uroczystości powitał Tadeusz Ferenc, prezydent Miasta Rzeszowa. Akt nadania tytułów Zasłużonych dla Miasta Rzeszowa poprzedziły laudacje na cześć uhonorowanych postaci. Sylwetkę i zasługi ks. prał. Ireneusza Folcika przedstawił Mieczysław Janowski, prezydent Rzeszowa w latach 1991-99, senator RP i poseł do PE. Postać i dokonania Zygmunta Solarskiego zaprezentował Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Przy dźwiękach uroczystych fanfar

Tytuły i okolicznościowe listy gratulacyjne wręczali Zasłużonym włodarze miasta (T. Ferenc i A. Dec), po czym oddano głos laureatom. Ks. prał. I. Folcik, dziękując za uhonorowanie, podkreślił, że tytuł dla niego poczytuje jako wyraz uznania dla całego Kościoła, który przez ofiarną posługę wielu kapłanów znacząco zapisał się w dziejach Rzeszowa. Zygmunt Solarski również podziękował za wyróżnienie, które odebrał jako potwierdzenie słuszności obranej drogi życia. Jego dewizą było i jest „wyciąganie” ludzi młodych na turystyczne szlaki i ukazywanie im piękna przyrody jako dzieła Stwórcy. Gratulacje laureatom składali także: Wojciech Buczak – w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego, Eugeniusz Taradajko – w imieniu Oddziału PTTK Rzeszów oraz bp Kazimierz Górny – pierwszy biskup rzeszowski, wielki przyjaciel przewodników turystyki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości w Filharmonii Podkarpackiej uświetnili: Sebastian Pecznik z Argentyny (choć o polskich korzeniach), mistrz gitary klasycznej, oraz wywodzący się z Rzeszowa (konkretnie ze Staromieścia) muzyk jazzowy, kontrabasista, kompozytor i pedagog Vitold Rek z zespołem „Opus Absolutus”.

Ks. prał. Ireneusz Folcik – przewodnik na drogach wiary

Urodził się w 1943 r. Pochodzi z Łężan. Od prawie czterdziestu lat związany z Rzeszowem, dokąd przybył po skończeniu studiów na KUL. W latach 1975-95 ceniony i lubiany duszpasterz akademicki (z wieloma nowatorskimi, jak na tamte czasy, inicjatywami w dorobku, m.in. z organizowanymi po raz pierwszy na polskich uczelniach wykładami etyki). W latach 1995-2014 proboszcz parafii pw. św. Józefa w Rzeszowie-Staromieściu (jednej z najbardziej prestiżowych w mieście), a przez długi czas także dziekan dekanatu Rzeszów-Północ. Archiprezbiter rzeszowski, doktor teologii, wykładowca w WSD i na innych rzeszowskich uczelniach wyższych.

Reklama

Wybitny kaznodzieja, ale i człowiek dialogu, zaangażowany w życie społeczne miasta i diecezji poprzez systematyczne tworzenie przestrzeni spotkań, wspieranie wielu inicjatyw samorządowych, współorganizowanie Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, autor licznych publikacji, człowiek rozumiejący media i współuczestniczący w ich tworzeniu.

Niekwestionowany autorytet. Kapłan charakterystyczny. Wytrawny sympatyk sportu, a zwłaszcza piłki nożnej i siatkówki. Pasterz dobry, skupiający całe pokolenia wiernych, których pewnie wiedzie drogami wiary.

Zygmunt Solarski – „zaślubiony” turystyce

Często przedstawia się: „Pigmej jestem!”. Urodził się w 1936 r. w Laszkach. Pochodzi z rodziny ziemiańskiej o bogatych tradycjach wojskowych (m.in. pradziadek walczył w powstaniach narodowych). Z zawodu technik dróg kołowych i mostów, pracował w kilku rzeszowskich przedsiębiorstwach. Od 1996 r. przebywa na emeryturze. Mieszka w Rzeszowie, gdzie już ponad pięćdziesiąt lat realizuje największą życiową pasję – używając jego słów, „ożenił się z turystyką i jej pozostaje wierny!”.

Pigmej jest prawdziwą legendą rzeszowskiego oddziału PTTK. Budował ją na sprawdzonym fundamencie wiary i patriotyzmu opartego na rzetelnej wiedzy historycznej. Organizując niezliczoną liczbę rajdów, spływów i wypraw krajoznawczych, przyciągał jak magnes ludzi młodych. Miał swój udział w budowie pierwszego krzyża na Tarnicy, a potem zainicjował i niejednokrotnie jako przewodnik prowadził Drogę Krzyżową na Tarnicę. Organizował rajdy i spływy kajakowe na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Organizował rekolekcje, których uczestnicy poznawali, co znaczy „mistyka gór”. Jego autorskim projektem jest Klub POL-SURVIVAL, czy „szkoła przetrwania”, a dla wielu także prawdziwa „szkoła życia”.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-29 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Książę Jerzy i jego patron

Św. Jerzy zabijający smoka i uwalniający księżniczkę (XVII wiek)

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jerzy zabijający smoka i uwalniający księżniczkę (XVII wiek)

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?